Pupeční šňůra

Pupeční šňůra nenarozenému miminku zajišťuje živiny, zároveň se ale mnohé nastávající maminky obávají, aby se mu třeba neomotala kolem krku. Pojď o ní zjistit víc. Mimo jiné se v našem článku dočteš: kdy se pupeční šňůra začne vyvíjet, jaké jsou její funkce, které vyšetření se na ni zaměřuje a zda může v těhotenství či během porodu způsobit nějaké komplikace.

Pupeční šnůra

V těhotenství má pupeční šňůra nenahraditelnou funkci, ale zároveň dokáže průběh těhotenství zkomplikovat.

Co je pupeční šňůra a kdy v těhotenství vzniká?

  • Pupeční šňůru neboli pupečník si lze představit jako dlouhý odolný a elastický provazec, který spojuje placentu s pupkem miminka. Tím je zajištěn přísun živin a kyslíku do organizmu dítěte. Dosahuje různé délky, a přestože má většinou kolem 60 až 70 cm, může být dlouhá od 50 do 150 cm.
  • Přibližně ve druhém měsíci těhotenství je pupeční šňůra plně vyvinuta, přičemž stejně jako miminko, i ona prochází dalšími změnami až do porodu. Její růst do délky se však zastavuje kolem 28. týdne těhotenství. Uvnitř se nachází tzv. Whartonův rosol (neboli Whartonova želatina), který zajišťuje nejen její pružnost, ale také ochranu důležitých cév v pupečníku. Povrch pupečníku je chráněn blánou, tzn. amnionem.

Cévy v pupeční šňůře

  • Pupečníkem procházejí tři důležité cévy, přesněji dvě tepny a jedna žíla. Tepny odvádějí krev od miminka k placentě a žíla zase zajišťuje přísun krve směrem k děťátku.
  • Můžeš se setkat i s pojmem dvoucévný pupečník – jde o anomálii v jeho vývinu, kdy se místo tří cév v pupečníku rozvinou jen dvě. Příčina není známá, a ačkoli tento jev sám o sobě nekomplikuje proudění živin mezi placentou a plodem, lékaři detailně zkontrolují srdíčko dítěte. Většina miminek, která v bříšku vyrostla „jen“ za pomoci dvojcévného pupečníku, se však narodí naprosto zdravá.
  • Dvojcévnému pupečníku se věnujeme v samostatném článku. Přečti si o této anomálii víc 👇

Dvoucévný pupečník

V těhotenství může některé maminky vystrašit informace, že jim byl zjištěn dvoucévný pupečník. O co přesně jde a je dvoucévný pupečník závažný problém a víme, proč vůbec vzniká? Čti dál a dozvíš se všechny odpovědi.

Flowmetrie – průtoky v pupečníku

  • Průtok krve v pupeční šňůře se pečlivě sleduje během celého těhotenství. Jedná se totiž o důležitý ukazatel toho, jak se miminko v bříšku má. Kolem 30. týdne těhotenství se provádí specializované ultrazvukové vyšetření, kterému se lidově říká také „průtoky“.
  • Přečti si víc informací o flowmetrii a průtocích v těhotenství v našem článku 👇

Flowmetrie – průtoky pupečníkem

Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.


Úpon pupeční šňůry

  • V těhotenství se zkontroluje i to, jak se pupečník upnul k placentě. V souvislosti s tím se můžeš setkat například s pojmem marginální úpon pupečníku. Standardně je pupečník uchycen na placentě v její střední části, ale objeví-li se marginální úpon, jde o jeho napojení v okrajové (marginální) části placenty.
  • Přestože tento jev nepředstavuje pro vyvíjející se miminko žádné riziko, je zde o trošku vyšší možnost, že při vaginálním porodu nastanou komplikace s odlučováním placenty.
  • Přečti si o marginálním úponu pupečníku víc v samostatném článku 👇

Marginální úpon pupečníku

S marginálním úponem pupeční šňůry se během těhotenství setká přibližně 5 % nastávajících maminek. Tento termín sám o sobě nezní zrovna přívětivě, a tak se mnoho žen, které si ho vyslechnou například v těhotenské poradně, zbytečně vyděsí. Co se pod pojmem marginální úpon pupečníku skrývá a jaké může mít důsledky pro těhotenství či porod?


Zkroucení a zauzlení pupečníku

  • Pupeční šňůra je po celé své délce zkroucená, dalo by se dokonce říci, že jde o jakousi nepravidelnou spirálu. Občasné stlačení a vytváření shluků či méně tužších zauzlení (tzv. nepravých uzlů) je během těhotenství zcela běžné a miminko tím není nijak ohroženo.
    • Zajímavostí také je, že miminku pupečník slouží jako jeho první hračka – natahuje ho, po vyvinutí hmatu zkoumá jeho strukturu a trénuje si na něm svůj úchop.
  • Problémem však je, když se na pupeční šňůře vytvoří tzv. pravý uzel. Jedná se o tuhé zauzlení, které zabraňuje průtoku krve v pupeční šňůře, a tím pádem je miminko ohroženo nedostatkem kyslíku a živin. Pravý uzel často vzniká v případech, kdy je pupeční šňůra extrémně dlouhá a když se miminko nadměrně hýbe.
  • To, zda se pupeční šňůra zauzlila do nepravého uzlu, se odhalí monitoringem srdeční činnosti dítěte na CTG vyšetření a na ultrazvuku.

Naléhání a prolaps pupečníku

  • Těsně před porodem, respektive po odtoku plodové vody mohou nastat nebezpečné situace, které bezprostředně ohrožují život miminka. Jde o jevy, kdy se pupeční šňůra dostává do porodního kanálu ještě dříve, než se děťátko narodí – tzv. naléhání pupečníku a prolaps pupečníku.
    • V obou případech je třeba okamžitě pomoci miminku na svět, ať už přirozenou cestou, tedy vaginálním porodem, je-li vnitřní branka dostatečně otevřena, nebo císařským řezem.
  • Naléhání pupečníku (neboli skrytý prolaps pupečníku) je situace, kdy pupeční šňůra doslova naléhá ke vchodu do porodních cest. Nachází se tedy před hlavičkou miminka a hrozí jeho udušení, protože hlava dítěte vytváří tlak na cévy v pupeční šňůře, čímž blokuje přívod kyslíku.
  • Prolaps pupečníku (neboli „přepadnutí“ pupeční šňůry) nastává tehdy, když se pupečník před samotným porodem dostane do porodních cest, případně visí z těla matky přes pochvu.
  • O prolapsu pupečníku máme samostatný článek, proto pokud tě tento problém zajímá, klikni pro více informací 👇

Prolaps pupečníku

Možná ses už setkala s pojmem „prolaps“ či přepadení pupečníku. Přestože jde o víceméně raritní, ale nesmírně závažnou komplikaci v porodnictví, mnoho nastávajících maminek neví, co si pod prolapsem pupečníku mají představit. K jakému jevu zde tedy dochází a proč je nebezpečný? To se dozvíš v našem článku.


Pupeční šňůra a její přestřižení po porodu

  • Po příchodu miminka na svět nastává chvíle, kdy se pupeční šňůra přestřihává – často jde o moment, do kterého je zapojený tatínek. 🙂 Lékaři nejprve pupečník nechají dotepat, čímž zvýší zásobu krve a železa v organismu dítěte, poté ho podvážou a následně se přestřihne.
  • Častou otázkou je, jestli tento okamžik není náhodou bolestivý, ať už pro maminku nebo miminko. Odpověď je zde naprosto jednoznačná – přestřižení pupečníku nebolí, protože se v něm nenacházejí nervová zakončení. Ani rodička, ani miminko tedy nevnímají vůbec nic.
  • Následující týdny po porodu je třeba kontrolovat pupíček dítěte, aby se předešlo zánětu této oblasti. V porodnici tě určitě naučí, jak o ni pečovat tak, aby miminko nemuselo zápasit s infekcí.

Pupečníková krev a její odběr

  • Odběr pupečníkové krve je samostatnou kapitolou. Vývoj medicíny totiž neustále pokračuje, a to i v případě krve z pupečníku, z níž se snaží „vytěžit“ co nejvíc. Jedná se totiž o cennou tekutinu, která dokáže pomoci v boji s několika chorobami, například i rakovinou krve či kostní dřeně.
  • Odběr se neprovádí rutinně, bývá zpoplatněn a rovněž se platí i za uskladnění pupečníkové krve. Pokud tě toto téma zaujalo, informuj se o možnostech u svého ošetřujícího gynekologa a také si nezapomeň přečíst náš samostatný článek:

Odběr pupečníkové krve

Odběr pupečníkové krve se provádí při porodu za účelem:

  • uchování pro vlastní potřebu dítěte nebo sourozence - pupečníková krev se uchovává v rodinné bance
  • darování - pupečníková krev se uchovává v dárcovské bance

Video: Flowmetrie neboli průtoky v těhotenství

Rozhovor s odborníkem MUDr. Michalem Holáňem


V rozhovoru s MUDr. Michalem Holáňem najdete odpovědi na tyto otázky:


Mohlo by tě také zajímat

Plodová voda

Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.

Placenta

Orgán, který je v ženském těle pouze během těhotenství, kdy navíc plní funkci i pro někoho jiného. Zní to jako zapeklitá hádanka, ale rozluštit ji je snadné: řeč je o placentě neboli plodovém koláči. Zjisti, jaké jsou její úkoly a které komplikace může v těhotenství způsobit.

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5

Hodnocení a zkušenosti s pupeční šňůrou

Máš zkušenost s pupeční šňůrou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kristiin  17. srp 2016

Chybějící tepna v pupečníku

Při 2. screeningu mi byla odhalena chybějící levá tepna v pupeční šňůře. Ocenila jsem přístup doktora, když z toho nedělal vědu - zbytečně mě nestresoval, řekl jen, že často to vůbec nic neznamená. Nabyla jsem dojmu, že je to "normálka". Až nyní čtu, že se jedná jen o 1% ze všech těhotenství. :-D Vše ostatní měl prcek v pořádku, mozek, srdce, ledviny... Přesto mě doktor objednal na podrobný screening srdíčka. I má gynekoložka po přečtení jeho zprávy nedala najevo žádné znepokojení, a tak ani já jsem se celých 14 dní při čekání na screening srdíčka nestresovala. Ani mě tedy moc nepřekvapilo, že nakonec dopadl dobře, že chybějící tepna neměla vliv na vývoj miminka.

Díky nadhledu a profi přístupu doktorů jsem si dost ušetřila nervy! :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce