Pupeční šňůra nenarozenému miminku zajišťuje živiny, zároveň se ale mnohé nastávající maminky obávají, aby se mu třeba neomotala kolem krku. Pojď o ní zjistit víc. Mimo jiné se v našem článku dočteš: kdy se pupeční šňůra začne vyvíjet, jaké jsou její funkce, které vyšetření se na ni zaměřuje a zda může v těhotenství či během porodu způsobit nějaké komplikace.
V těhotenství má pupeční šňůra nenahraditelnou funkci, ale zároveň dokáže průběh těhotenství zkomplikovat.
V těhotenství může některé maminky vystrašit informace, že jim byl zjištěn dvoucévný pupečník. O co přesně jde a je dvoucévný pupečník závažný problém a víme, proč vůbec vzniká? Čti dál a dozvíš se všechny odpovědi.
Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.
S marginálním úponem pupeční šňůry se během těhotenství setká přibližně 5 % nastávajících maminek. Tento termín sám o sobě nezní zrovna přívětivě, a tak se mnoho žen, které si ho vyslechnou například v těhotenské poradně, zbytečně vyděsí. Co se pod pojmem marginální úpon pupečníku skrývá a jaké může mít důsledky pro těhotenství či porod?
Možná ses už setkala s pojmem „prolaps“ či přepadení pupečníku. Přestože jde o víceméně raritní, ale nesmírně závažnou komplikaci v porodnictví, mnoho nastávajících maminek neví, co si pod prolapsem pupečníku mají představit. K jakému jevu zde tedy dochází a proč je nebezpečný? To se dozvíš v našem článku.
Odběr pupečníkové krve se provádí při porodu za účelem:
Rozhovor s odborníkem MUDr. Michalem Holáňem
V rozhovoru s MUDr. Michalem Holáňem najdete odpovědi na tyto otázky:
Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.
Orgán, který je v ženském těle pouze během těhotenství, kdy navíc plní funkci i pro někoho jiného. Zní to jako zapeklitá hádanka, ale rozluštit ji je snadné: řeč je o placentě neboli plodovém koláči. Zjisti, jaké jsou její úkoly a které komplikace může v těhotenství způsobit.
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu