Proč se vlastně poprsí v těhotenství mění a jaké konkrétní změny bys měla očekávat, když zjistíš, že čekáš miminko? Pojď se spolu s námi podívat, co tě nemine a proč jsou nové tělesné projevy tak důležité.
Změny prsou v těhotenství mohou být až nepříjemné.
Prsa v těhotenství procházejí změnami z prostého důvodu – jde o přípravu na kojení. Tu tělo zahajuje poměrně brzy, konkrétně již v prvním trimestru.
Jelikož se tvoje miminko vyvíjí neuvěřitelně rychle, dochází k velkým změnám dokonce z týdne na týden. Co přesně se děje a od kdy můžeš cítit první pohyby nebo třeba škytavku miminka, sleduj týden po týdnu na naší wiki nebo se přihlas do těhotenského newsletteru. Díky němu ti každý týden do e-mailové schránky přistane zpráva právě o tom týdnu těhotenství, ve kterém se zrovna nacházíš.
Tmavnutí bradavek je jev, který se může vyskytnout v různé etapě těhotenství. Mnohdy ho ženy pozorují už na přelomu prvního a druhého trimestru, ale vyskytnout se může i o něco později. Opět zde hlavní roli hrají změněné hormonální hladiny, které mají na svědomí zvýšenou produkci pigmentu.
Pro zajímavost: Ačkoli to není vědecky podloženo, říká se, že bradavky v těhotenství tmavnou z důvodu, aby miminko bezprostředně po narození snáze našlo bradavku.
Kolostrum3 neboli mlezivo je výživná jemně nažloutlá tekutina, která představuje jakéhosi „předskokana“ mateřského mléka. Může mít řidší i hustší konzistenci. Miminko ho pije první dny po narození, než se nastartuje produkce mléka.
Už v časné fázi druhého trimestru může některé budoucí maminky překvapit, že jim mlezivo vytéká z bradavek. S tímto jevem není třeba nic dělat, jen se těšit, že se tělo připravuje ke kojení. Pokud je kolostra příliš mnoho, pomoci mohou vložky do podprsenky, které jej zachytí.
Vložky do podprsenky slouží, především v prvních týdnech po porodu, k absorpci odkapávajícího mateřského mléka z druhého prsu při kojení a z obou prsů i v době mezi kojeními. Lze je využít i v těhotenství k absorpci kolostra. Vložky se vkládají do běžné nebo kojicí podprsenky a chrání tak oblečení maminky před mokrými skvrnami a znečištěním.
Na růst prsou reaguje i pokožka, a proto se, stejně jako na jiných částech těla (bříšku, bocích a stehnech), i zde mohou objevit strie, a to především po stranách a na spodní části. Přestože je tvorba strií neboli kožních prasklinek podmíněna hladinou kortizolu v těle, kterou ničím neovlivníš, částečně pokožce pomůžeš hydratací tělovými mléky, krémy a oleji, které usnadní její regeneraci.
Vystouplé žilky na prsou souvisí s jejich zvětšováním, zvýšeným objemem krve, která v těhotenství cirkuluje ve tvém těle, a hormonálními změnami. Po porodu se tento jev vytratí a žíly ani cévky na poprsí už tolik viditelné nebudou.
Strie jsou spolu s celulitidou a vráskami jevem na pokožce, obvykle nežádoucím. Mohou totiž připomínat procesy, s nimiž se žádná z nás nechce setkat – tloustnutí, ztráta elasticity kůže či stárnutí jako takové. Proč vznikají? Jak strie odstranit? A musí se například v těhotenství zákonitě objevit? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.
Malé výstupky na bradavkách mohou některé ženy pozorovat i před těhotenstvím. Během něj se však stávají ještě viditelnějšími a svým vzhledem připomínají tzv. husí kůži. Jedná se o malé bílé a mírně vystouplé tečky, které se nejčastěji nacházejí na horní straně prsního dvorce, tedy v místě, kam si miminko po přisátí na bradavku přiloží nosík. Výskyt těchto žlázek je součástí přirozeného vývoje prsou v těhotenství.
Montgomeryho žlázky jsou kožním zakončením mazových žláz, přičemž jejich funkcí je promazávat a zvlhčovat bradavku i její okolí. Tím se snižuje riziko vysychání této oblasti a vzniku bolestivých prasklinek, které by mohly zkomplikovat kojení.
Produkce sekretu Montgomeryho žláz si ani nemusíš všimnout, protože množství výtoku je individuální. Navíc je tento sekret často zaměňován za kolostrum. Stejně tak se liší i období těhotenství, kdy se činnost těchto žlázek zahájí. Může jít o druhý trimestr, ale klidně i konec třetího trimestru.
Mazivo, které tyto žlázky vylučují, neomývej ani neutírej, stačí běžná míra hygieny, tedy opláchnutí v rámci sprchy – a to ještě ideálně pouze vodou, bez mýdel a sprchových gelů, které by citlivou pokožku bradavek mohly vysušovat.
Důvodů, proč bradavky v těhotenství svědí, může být hned několik, přičemž ne každý dokážeš ovlivnit tak, aby sis od nepříjemného svědění ulevila.
Proč bradavky v těhotenství svědí:
Těhotenství je potřeba přizpůsobit výběr podprsenky.
Za růstem prsou v těhotenství stojí zvětšování mléčných žláz, které má na svědomí hormon progesteron. Stimuluje jejich vývoj, což po porodu vede k tvorbě mateřského mléka.
Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.
Na odstavení dítěte a ukončení kojení existují různé názory. Průměrný věk přirozeného odstavení je 3 až 5 let, že se takto "staré" děti chtěji kojit, není závislost, ale fyziologický a normální stav.
Tak jako celé tělo, i prsa si během těhotenství zaslouží zvýšenou pozornost a péči. Doporučujeme:
Odborné vyšetření prsů se v těhotenství ani během kojení obvykle neprovádí. Důvodem jsou velké změny, které se v nich právě dějí a které by zkreslovaly výsledky vyšetření. Na pravidelná samovyšetření ale nezapomínej, a pokud máš jakékoli podezření, řekni o něm svému lékaři.
Nález na prsu po příchodu děťátka na svět je většinou důvodem k jeho dřívějšímu odstavení a dalším vyšetřením.
Rozhovor s odborníkem: Porodní asistentka Hanka Kolmanová
Co ve videu zaznělo:
Výsledek pozitivního testu tě může potěšit, překvapit, ale také pořádně zklamat či dokonce zaplavit úlevou. Ať už se snažíš o miminko, nebo se případného těhotenství obáváš, pojď si přečíst, jak těhotenské testy vlastně fungují, kdy by sis ho měla udělat a kdy může být falešně negativní či pozitivní.
Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.
Těhotenství je členěno na tři časové úseky, které se nazývají trimestry, z nichž jeden trvá tři měsíce. Pravděpodobně sama ucítíš, že každý trimestr je jiný, a to nejen ve vyšetřeních, ale obvykle také v pocitech a fyzické kondici.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu