Pokud ti gynekolog řekl, že je tvé miminko v příčné poloze, určitě tě zaplavila vlna znepokojivých otázek. Co v praxi příčná poloha plodu znamená, jak je vlastně miminko uloženo a proč to může ovlivnit průběh porodu? To se dozvíš v našem článku.
Příčná poloha plodu ovlivňuje porod.
Přečti si náš samostatný článek o polohách plodu a dozvíš se více 👇
Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.
Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné milníky.
Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.
Při porodu koncem pánevním, kdy je poloha plodu zadečkem napřed, což označujeme jako polohu fyziologickou, se v hojnější míře vyskytují komplikace, kterými je ohrožena matka a především dítě, a proto je tento porod považován za rizikový. Aby byl tento porod veden jako Přirozený porod koncem pánevním, musí být podmínky na straně plodu, poloha koncem pánevním musí být úplná (nožky a hýždě) nebo neúplná řitní (zadeček), u plodu nesmí být vrozená vada a pár dalších minoritních důvodů. Rodička musí být zdravá, mít nekomplikované těhotenství a nesmí mít za sebou operaci na děloze.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu