Přibírání je přirozenou a zdravou součástí těhotenství. V tomto období není na místě hladovění ani přejídání a víc než kdykoli jindy záleží na pestrém a vyváženém jídelníčku.
Hlavním důvodem, proč žena přibírá na váze, je vývoj a růst plodu. Dále ke zvyšování hmotnosti přispívá fakt, že tělo potřebuje energii a živiny navíc, aby se připravilo na porod a v neposlední řadě i hormonální změny a zadržování tekutin v organismu.
Každá žena je jiná, tudíž i její organismus bude na graviditu odlišně reagovat. Neexistují proto žádné tabulky, v nichž by bylo uvedeno, kolik je a není v pořádku přibrat. Lékaři se ale shodují na tom, že optimální váhové přírůstky se pohybují zhruba v tomto rozmezí:
Jestliže jsou tvé váhové přírůstky zcela odlišné, ty se přitom stravuješ zdravě a netrápí tě gestační diabetes29, ani jiné zdravotní potíže, pak není důvod se znepokojovat.
Při těhotenství s dvojčaty nebo vícerčaty je předpokládaný vyšší váhový přírůstek než při těhotenství s jedním dítětem. Nárůst tělesné hmotnosti závisí na více faktorech (výška, typ postavy a hmotnost před otěhotněním).
Kromě stravy je během těhotenství důležitý i pravidelný pohyb. Ten by měl sice uzpůsoben kondici budoucí maminky a pokročilosti gravidity, nikdy by ale neměl být zcela vynechán.
Hlavní články zaměřující se na stravování těhotných žen jsou:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu