S postupujícím těhotenstvím se mohou začít objevovat různé změny na pokožce. Za některé mohou hormony, za jiné zase napínání kůže v důsledku rostoucího bříška.
Během ranného těhotenství se pokožka více mastí a vznikají na ní hrbolky (těhotenské granulomy) nebo také akné. To se častěji objevuje u žen, které k němu měly sklon i před graviditou. V pozdější fázi obvykle tyto potíže vymizí.
Více se o tomto tématu můžete dočíst v hlavním článku na téma: Akné v těhotenství5.
S rostoucím bříškem mohou růst i další partie těla, hýždě, prsa, paže, atd. Toto napínání způsobuje intenzivní svědění pokožky, se kterým se toho bohužel nedá moc dělat. Hodí se kůži intenzivně promazávat, aby nedošlo k jejímu vysušení. Zároveň je vhodné nosit oblečení z prodyšných přírodních materiálů.
Více se o svědění kůže v těhotenství můžete dočíst v článku na téma: Svědění kůže v těhotenství6.
Typickým kožním projevem, který během gravidity postihuje značnou část budoucích maminek, jsou strie. Jedná se o praskliny v pokožce, jež mohou mít růžovou, fialovou nebo červenou barvu a vznikají proto, že se pokožka v poměrně rychlém tempu napíná. Důvodem, proč se u někoho objevují a u jiného ne, je kortizol. Jedná se o hormon produkovaný nadledvinami a jeho vlastností je, že oslabuje elastická vlákna v kůži. Pokud je tedy jeho hladina v těle vysoká, hrozí riziko vzniku strií. Strie se obvykle objevují na prsou, břiše nebo stehnech a po porodu začínají blednout.
Více se o striích můžete dočíst v hlavním článku na téma: Strie25.
U některých žen se v průběhu těhotenství objeví tzv. těhotenská maska. Jde o pigmentové skvrny, kterým se odborně říká chloasma nebo melasma. Objevují se v důsledku nadměrné produkce estrogenu a progesteronu. Tyto hormony stimulují hladinu melaninu v kůži, ale protože tato produkce není rovnoměrná, způsobuje různě velké skvrny na tváři.
Tento jev je častější u žen s tmavou a nebo naopak bledou pokožkou. Skvrny jsou nahnědlé a obvykle se objevují na čele, spáncích a nebo uprostřed obličeje. Mohou se objevit i kolem očí nebo na nose. Slunění vznik těchto skvrn podporuje. Po porodu pigmentové skvrny obvykle samy vyblednou.
Více se o Melasmě (Chloasmě) můžete dočíst v hlavním článku na téma: Melasma.
V souvislosti s produkcí estrogenu, respektive melaninu, se také objevuje tzv. linea nigra. Jedná se o tmavou pigmentovou čáru, která vede od pupíku ke sponě stydké kosti a vytvoří se zhruba každé čtvrté nastávající mamince. Během šestinedělí pak u valné většiny zmizí.
Více se o Linea nigra můžete dočíst v hlavním článku na téma: Linea nigra3.
Některým těhotným ženám, které žijí v chladném podnebí a prostředí, může zvýšená produkce hormonů v těle způsobit i dočasné zabarvení pokožky nebo skvrny na nohou. Po porodu obvykle zmizí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu