Plod

Víš, jak se tvé děťátko v bříšku vyvíjí a kdy ti dá o sobě vědět prvními pohyby? Jaké důležité okamžiky ho čekají, až přijde na svět, a jaké polohy může před porodem zaujmout? Pojď si přečíst všechny důležité informace, které o vyvíjejícím se plodu potřebuješ vědět!

Plod

Častou otázkou nastávajících maminek je, kdy poprvé uvidí plod na ultrazvuku.

Embryo a plod

  • Jak bude tvé těhotenství postupovat, lékaři budou jinak nazývat také rostoucí miminko ve tvém bříšku, přičemž rozhodujícím faktorem je přelomový týden těhotenství:

Jak se počítá těhotenství?

  • Výpočet týdne těhotenství může některé maminky poněkud zaskočit. Nejvíce překvapivou informací je zde totiž skutečnost, že se za začátek těhotenství považuje první den poslední menstruace. S tím je tedy spojen i fakt, že první dva týdny těhotenství vlastně ještě těhotná nejsi.
  • Proč se volí takový výpočet, jaký to má smysl a co je gestační věk plodu, se dočteš v našem článku 👇

Výpočet týdne těhotenství

Výpočet týdne těhotenství může nejednu nastávající maminku zaskočit. Krátce poté, co měla pozitivní těhotenský test, jí totiž lékař může říct, že je už v šestém nebo sedmém týdnu těhotenství. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jak se počítají týdny těhotenství a které okolnosti se považují za rozhodující.


Jak v těhotenství roste plod?

  • Během 40 týdnů ve svém bříšku vyroste malý človíček. A ano, určitě přijdou i okamžiky, kdy se ti bude zdát, že těhotenství trvá nekonečně dlouho, ale možná tě uklidní představa, že zatímco ty budeš netrpělivě čekat na porod, maličké si projde pořádně dlouhou cestou. Ze dvou buněk se vyvine tělíčko, ve kterém fungují všechny orgány, jeho tvář nabude konkrétních rysů, díky smyslovému vnímání se naučí rozpoznat tvůj hlas a pomocí chuťových buněk zjistí, jak chutná plodová voda.
  • Podívej se, jak je miminko velké v jednotlivých týdnech těhotenství a jakým způsobem ho lékaři vlastně měří 👇

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.

  • Zajímá tě, jak se v bříšku vyvíjejí orgány plodu, kdy začíná vnímat tvůj hlas a jeho očka se naučí rozlišovat tmu od světla? Přečti si náš článek, ve kterém podrobně mapujeme vývoj plodu během celého těhotenství 👇

Vývoj plodu po týdnech

Jak se v průběhu těhotenství vyvíjí miminko a ve kterých týdnech v jeho růstu nastávají výrazné pokroky? Jak je to s vývojem pohlaví, mozku a plic plodu? Pokud tě tohle všechno zajímá, podívej se na náš článek, v němž se věnujeme vývoji dítěte po týdnech – od početí až po okamžik, kdy je připraveno na porod.


Okamžiky, na které čekáš

Dalo by se říct, že celé těhotenství je vlastně jen o čekání. Na pozitivní těhotenský test, na konec prvního trimestru a s tím spojený ústup nepříjemných těhotenských příznaků, na první pohyby miminka, na důležitá vyšetření a ujištění, že se děťátko správně vyvíjí. A samozřejmě – také na porod. 🙂 Podívej se, kdy zažijete důležité a nezapomenutelné okamžiky.

Kdy je plod vidět na ultrazvuku?

  • Většinou si nastávající maminky kladou tuto otázku jako první – kdy uvidí děťátko na ultrazvuku a kdy jim lékař potvrdí, že se vajíčko úspěšně uhnízdilo ve výstelce dělohy. Obecně se za zlomový považuje 6. týden těhotenství28. Přibližně v polovině tohoto týdne už je totiž vidět i bijící srdíčko, které je důležitým ukazatelem životaschopnosti plodu.
  • O tom, jak probíhá první kontrola v těhotenství u gynekologa, ale i jiná, neméně důležitá ultrazvuková vyšetření napříč třemi trimestry, si můžeš přečíst v našem článku 👇

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Zatímco některé nastávající maminky se ultrazvuku v těhotenství nemohou dočkat, jiné se tohoto vyšetření trochu obávají a zvažují, zda je pro miminko bezpečné. Kolik ultrazvuků přibližně během těhotenství absolvuješ, které jsou důležité a budeš muset některé zaplatit? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

První pohyby plodu

  • Ve kterém týdnu pocítíš první pohyby miminka, je nesmírně individuální. Nepsaným pravidlem však je, že prvorodičky je v porovnání s vícerodičkami vnímají o trošku později. Maminky, které už doma jedno či více dětí mají, mohou první „žbluňknutí“ pocítit už kolem 15. týdne těhotenství21. Nastávající maminky, které čekají svůj první přírůstek, tento okamžik vnímají až kolem 20. či 21. týdne.
  • Jaké faktory ovlivňují vnímání pohybů plodu, se dočteš v našem článku 👇

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

Kdy se snižuje riziko spontánního potratu?

  • Spontánní potrat, bohužel, nastává až ve dvou z 10 těhotenství, přičemž ne vždy je zjevná příčina. Někdy za něj může vývojová nebo genetická vada neslučitelná se životem.
  • S příchodem druhého trimestru se riziko spontánního potratu značně snižuje. Je to zároveň i doba, kdy maminky své těhotenství oznamují širšímu okolí nebo v práci.

Kdy se dozvíš pohlaví?

  • Kdy přijde první předpoklad o pohlaví miminka závisí na vyšetření, které v těhotenství podstoupíš.
    • Máš možnost absolvovat NIPT test12, což je test z tvé krve, který primárně slouží k zachycení možného rizika některých vývojových vad plodu a jeho bonusem je 99% odhad pohlaví. 🙂 Nejčastěji se však maminky dozvídají, jestli čekají kluka, nebo holčičku na tzv. morfologickém ultrazvuku, a to kolem 20. týdne těhotenství.
  • Přečti si o zjišťování pohlaví miminka víc a zjisti, které metody jsou nejspolehlivější 👇

Pohlaví dítěte

Bude to chlapeček, nebo holčička? To je otázka, kterou si klade asi každá budoucí maminka. Pokud patříš mezi ty, které chtějí vědět pohlaví miminka co nejdříve, pojď se s námi podívat na různé metody jeho určení. Kromě toho ti prozradíme, ve kterém týdnu se dá pohlaví děťátka zjistit, jaké faktory do toho mohou vstoupit a co za vyšetření musíš podstoupit, aby ses co nejdříve dozvěděla, jestli čekáš dceru, nebo syna.

Kdy se miminko přetočí hlavičkou dolů?

  • Přetočení plodu hlavičkou dolů je důležitý okamžik pro ty maminky, které čeká vaginální porod. Poloha plodu je totiž nesmírně důležitá, a pokud miminko zaujme tzv. patologickou polohu, může to vést k císařskému řezu.
  • Obecně se miminka v děloze začínají přetáčet od začátku třetího trimestru, ale některá si dávají načas a stihnou to například až den před plánovanou sekcí. 🙂
  • Projdi si víc informací o polohách plodu a dozvíš se například, co je obrat vnějšími hmaty 👇

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.


Co miminko v bříšku potřebuje?

Pro správný vývoj a růst potřebuje mít miminko v děloze ideální podmínky, o které se starají plodová voda, pupeční šňůra a placenta. Jakmile jeden z těchto prvků přestává správně fungovat, je miminko v menší či větší míře ohroženo. Přečti si, co pro miminko zajišťují a jaké komplikace mohou v důsledku jejich nedostatečné funkce nastat.

Plodová voda

  • Plodová voda v děloze obklopuje děťátko a napomáhá mu k tréninku orgánů trávicí a vylučovací soustavy. Miminko totiž plodovou vodu pije a následně ji močí vylučuje zpět do dělohy.
  • Přijímání a vylučování plodové vody dítětem je důležitým ukazatelem jeho správného vývoje. Pokud by totiž třeba ledviny miminka přestaly produkovat moč, lékař by na ultrazvuku viděl nedostatek plodové vody (oligohydramnion). Tato skutečnost může být prvním signálem například vývojové vady plodu či nedostatečné funkce jeho ledvin a močového měchýře.
  • Přečti si víc informací o nedostatku nebo nadbytku plodové vody v samostatném článku 👇

Plodová voda

Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.

Pupeční šňůra

  • Pupečník spojuje tělíčko dítěte s placentou, díky čemuž je zajištěn přívod živin a kyslíku do jeho organismu. Krev pupečníkem proudí přes tři důležité cévy, přesněji: dvě tepny a jednu žílu.
  • Pupeční šňůra však může zkomplikovat průběh těhotenství i porodu. Častým jevem je, že se vyvine dvoucévný pupečník, který může být prvním ukazatelem například srdeční vady dítěte.
  • Prohlédni si náš článek a dozvíš se víc o funkcích pupeční šňůry a komplikacích, kterým se říká prolaps či naléhání pupečníku 👇

Pupeční šňůra

Pupeční šňůra nenarozenému miminku zajišťuje živiny, zároveň se ale mnohé nastávající maminky obávají, aby se mu třeba neomotala kolem krku. Pojď o ní zjistit víc. Mimo jiné se v našem článku dočteš: kdy se pupeční šňůra začne vyvíjet, jaké jsou její funkce, které vyšetření se na ni zaměřuje a zda může v těhotenství či během porodu způsobit nějaké komplikace.

Placenta

  • Placenta je orgán, díky kterému miminko dostává živiny i kyslík. Je připevněna k děložní stěně až do třetí doby porodní – tedy okamžiku, kdy přivedeš dítě na svět. V souvislosti s ní může v průběhu těhotenství i porodu nastat několik problémů – například může miminku bránit v průchodu porodními cestami, nedostatečně plnit svoji funkci, či se dokonce předčasně odloučit.
  • Přečti si víc o infarktu, nedostatečnosti a předčasném odloučení placenty v našem samostatném článku. Najdeš zde mimo jiné několik zajímavostí 👇

Placenta

Orgán, který je v ženském těle pouze během těhotenství, kdy navíc plní funkci i pro někoho jiného. Zní to jako zapeklitá hádanka, ale rozluštit ji je snadné: řeč je o placentě neboli plodovém koláči. Zjisti, jaké jsou její úkoly a které komplikace může v těhotenství způsobit.


Vícečetné těhotenství

  • Zpráva, že maminka čeká namísto jednoho děťátka rovnou dvě (nebo i tři 🙂), dokáže zpočátku zaskočit všechny nastávající rodiče. Kromě radosti, že bude mít miminko po svém boku stejně sourozence, je zde však i méně příjemná skutečnost – zvyšuje se riziko komplikací během těhotenství.
  • Jak se klasifikuje vícečetné těhotenství, jak dvojčata nebo trojčata vznikají a s jakými problémy se můžeš při vícečetném těhotenství setkat, se dozvíš v našem článku 👇

Vícečetné těhotenství

Pokud se na ultrazvuku během kontroly v těhotenství namísto jednoho plodu objeví rovnou dva (nebo tři), je to pro nastávající rodiče nejspíš velké překvapení. Jak vlastně vznikají dvojčata či trojčata? A je víceplodové těhotenství vystaveno vyššímu riziku? V případě, že čekáš více miminek, určitě nepřehlédni tento článek, ve kterém se vícečetnému těhotenství detailně věnujeme.


Mohlo by tě také zajímat

Škytavka miminka v bříšku

Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku –⁠ jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.

CRL plodu

Co znamená zkratka CRL v těhotenské průkazce a proč je tento údaj důležitý? Jak souvisí s velikostí a vývojem miminka a kdy tě lékař může poslat na doplňková vyšetření? Pojď s námi najít odpovědi na tyto otázky a také zjistit, jak miminko během těhotenství roste a proč je důležité to v prvních týdnech pečlivě sledovat.

Nitroděložní růstová retardace plodu

Informace, že děťátko zaostává v růstu a je o pár týdnů menší, než by mělo být, vystraší každou nastávající maminku, která si tuto informaci od lékaře vyslechne. Co to znamená, pokud děťátko trpí růstovou restrikcí či růstovou retardací, a jaké mohou být příčiny?


Více na Modrém koníku

Najdi na Modrém koníku inspiraci, rady i pochopení, a to nejen v době těhotenství, ale i po porodu.

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s plodem

Máš zkušenost s plodem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce