Placenta adherens

Adherentní placenta může zkomplikovat i dříve bezproblémový a hladký porod. Co to placenta adherens vlastně je a jak postupují lékaři, pokud se na ni vyskytne podezření? To se dočteš v našem článku, ve kterém se věnujeme poruchám přichycení placenty.

Placenta adherens

Přirostlá placenta se většinou odhalí až po porodu děťátka.

Co je placenta adherens?

  • Jedná se o neodloučení placenty po porodu miminka, k němuž by mělo za běžných okolností přirozeně dojít. Jeho příčinou je pevné přirůstání placenty k děložní stěně. Adherentní placenta představuje problematickou situaci, se kterou je spojeno mnoho rizik – například rozsáhlé krvácení či nutnost odstranit spolu s placentou také dělohu.
  • Za ideálních okolností by se při vaginálním porodu měla placenta vyloučit z těla během třetí doby porodní, tedy pár minut poté, co se narodí děťátko. Časový interval, během kterého se placenta začíná oddělovat od děložní stěny, se u každého porodu liší. Obvykle však tzv. druhotné kontrakce, jejichž úkolem je vypudit placentu, nastoupí maximálně do půlhodiny. Pokud se nevyskytnou komplikace, lze počkat 45 minut, maximálně hodinu – většinou se každý lékař řídí intuitivně a má své postupy.
    • Pokud ale ke spontánnímu porodu placenty nedochází, lékaři počítají s možností, že placenta v průběhu těhotenství přirostla k děložní stěně. Tento stav může být pojmenován několika názvy: retence placenty, adherentní placenta či placenta adherens.

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta může v průběhu těhotenství i po porodu děťátka způsobit nejednu komplikaci. V tomto článku ti přiblížíme, co se děje, když lékaři mluví o placentě accreta, increta a percreta. Co se za těmito pojmy skrývá, jak se v praxi projevují a jakým způsobem mohou narušit třetí dobu porodní?

  • Placenta adherens se odborně klasifikuje jako porucha přichycení placenty, tedy jde o její nadměrné přirůstání k děložní tkáni. Považuje se za tzv. nultý, nejmírnější stupeň poruch přichycení placenty, přičemž další tři stupně se nazývají:
    • 1. Placenta accreta – placenta je k děloze navázána příliš pevně a její cévy přerostly hlouběji do dělohy. Méně invazivní formy placenty accreta je stále možné odstranit pomocí manuálního vyjmutí (lýzy).
    • 2. Placenta increta – placenta vnikla do dělohy ještě hlouběji než v prvním stupni, přičemž přerostla až do její svaloviny.
    • 3. Placenta percreta – placenta přerostla do celé děložní tkáně a všech jejích částí. Jedná se o nejzávažnější stav. Výjimkou není ani to, začíná-li se šířit do dalších blízkých orgánů, například do močového měchýře.
  • Většinou se adherentní placenta diagnostikuje až v době porodu. V těhotenství se tento nález odhalí jen velmi výjimečně, protože zřídka způsobuje komplikace, které by lékaře k nalezení diagnózy mohly zavést.
    • Pokud se naskytne podezření na placentu adherens již v průběhu těhotenství, obvykle je to z důvodu, že v souvislosti s placentou vznikly i jiné problémy, které si žádaly specializovaná vyšetření. Může jít například o vcestnou placentu (tzv. placenta praevia).

Placenta praevia

Může se stát, že žena s bezproblémovým těhotenstvím najednou odchází z těhotenské poradny s nálezem, který ji vyděsí. A to hlavně proto, že ani pořádně neví, co všechno může tento zvláštní termín v její těhotenské průkazce znamenat. Mluvíme o vcestné placentě neboli placentě praevia – nálezu popisujícím nízké uložení placenty. Co to pro těhotnou ženu znamená a jaké komplikace mohou v souvislosti s tím nastat?


Manuální vyjmutí (lýza) – odstranění placenty lékařem

  • K manuální lýze přistoupí lékař tehdy, zhodnotí-li, že již není čas čekat, zda se placenta9 vyloučí z těla sama, případně zpozoruje-li znaky, které by potvrdily, že samovolné vyloučení placenty není možné.
  • Manuální lýza by se měla provádět v narkóze, avšak pozor – pokud na porodním sále nastane situace, která lékařům nedovoluje čekat a volat anesteziologa, přistoupí k ní lékař okamžitě, bez uspání rodičky. Za mimořádnou situaci lze považovat například masivní krvácení, náhlý pokles tlaku matky atp.
    • Většinou se však manuální lýza bez uspání matky provádí v menších porodnicích, které nemají nonstop k dispozici dostatek personálu. Ve velkých porodnicích se zvyšuje šance, že personál bude schopen jednat urgentně i ve spolupráci s anesteziologem.
  • Úkon probíhá tak, že lékař jednou rukou sáhne přes vagínu k děloze a k placentě a druhou rukou vyvíjí tlak na břicho. Tím naruší spojení mezi dělohou a placentou, čímž zajistí její odloučení. Následně ji vytáhne porodními cestami z těla ven a zkontroluje, zda vyšla celá. V případě potřeby může lékař ještě dělohu od zbytků placenty „dočistit“ kovovým nástrojem – kyretou.
  • Někdy se však může stát, že se odstranění placenty zkomplikuje, například je vrostlá tak hluboko do děložní tkáně, že ji nelze odstranit, aniž by se děloha nepoškodila. Tehdy jde o vyšší stupně závažnosti přirůstání placenty, které jsme již v článku zmiňovali – placentu accreta, increta či percreta. V takovém případě se bohužel volí i možnost hysterektomie3 – chirurgického odstranění celé dělohy spolu s placentou.
    • Hysterektomie představuje operaci, během které je žena uspaná. Provádí se řezem přes břišní stěnu.

Příčiny adherentní placenty

Přestože stále neumíme pojmenovat přesnou příčinu, často mívají ženy, u kterých se vyskytla retence placenty, v anamnéze tyto problémy či úkony:

  • kyretáž – tzv. čištění dělohy po spontánním či umělém potratu, případně jiném medicínském zásahu,
  • překonaný potrat,
  • překonaný zánět dělohy,
  • operace dělohy, včetně císařského řezu.

Placenta adherens a další těhotenství

  • Pokud se retence placenty vyskytla v předchozím těhotenství a chtěla bys mít další děťátko, měla bys s tím seznámit každého lékaře, který tě v těhotenství bude vyšetřovat, včetně porodníků, co budou přítomni při následujícím porodu.
  • Adherentní placenta se může objevit znovu, ale stejně tak nemusí. Neznamená to, že pokud jeden porod skončil manuální lýzou, u druhého se to musí automaticky zopakovat.

Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vaginální porod

Bez ohledu na to, jestli jsi prvorodička nebo už máš nějaký porod za sebou, tě možná ohledně vaginálního porodu napadá spousta otázek. Kdy vyrazit do porodnice? A co tě čeká během první, druhé a třetí doby porodní? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.

Polyhydramnion

O tom, jak může nadměrné množství plodové vody zkomplikovat průběh těhotenství, se moc nemluví. I proto se maminky obvykle vyděsí, když je jim řečeno, že s ní mají nějaký problém. Je skutečně důvod k obavám, pokud se ti v těhotenské průkazce objeví výraz polyhydramnion? Co to přesně znamená a jaké jsou příčiny? I to se dozvíš v našem článku.

Preeklampsie

Říkáš si, proč ti lékař na každé těhotenské poradně měří krevní tlak a zdůrazňuje, abys ani příště nezapomněla přinést moč? Jeho jednání má důležitý význam, protože právě sledování krevního tlaku a přítomnosti bílkoviny v moči přispívá k včasné diagnostice preeklampsie. Co to je, jaké jsou její příznaky a proč představuje riziko pro tebe i děťátko? To se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Jak ti pomůže Modrý koník?

  • Popovídej si s uživatelkami
    • Podívej se do diskuzí, které jsou plné zkušených uživatelek.
  • Přidej se do tematické skupiny
    • Zapoj se do tematických skupin, kde se s uživatelkami poradíš, nasdílíte si vzájemně informace nebo si klidně můžeš jen číst, co o svých zkušenostech píšou.
    • Tematické skupiny
  • Zeptej se odborníka
    • Polož zdarma a případně také anonymně otázku v Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti s placentou adherens

Máš zkušenost s placentou adherens?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ldik  5. bře 2020

2x přirostlá placenta

Placenta mi přirostla v obou těhotenstvích. V obou příipadech se to nevědělo dopředu, což mi zejména napodruhé přišlo zvláštní. Na kontrolách jsem na to všude upozorňovala, myslela jsem, že by to šlo vidět třeba na utz. Pokaždé "překvapení" na sále. Takže 2x manuální lýza v celkové narkóze, napodruhé velká ztráta krve a dělohu mi tak tak zachránili. Mám zákaz znovu otěhotnět...
vashti  2. únor 2016

Placenta se neodloučila, u druhého porodu ano

Po prvním porodu se mi placenta ne a ne odloučit, ztratila jsem hodně krve, nakonec došlo k manuálnímu vyndání v narkóze.

V druhém těhotenství jsem měla strach, že se situace bude opakovat, ale nakonec vše proběhlo úplně normálně, placenta se odloupla a ani to dlouho netrvalo.
1 člověk považuje za užitečné
lv  5. pro 2015

Odloučení až po uplynutí 2h

U obou porodů se mi velmi špatně a dlouho odlučovala placenta. 3.doba porodní trvala v prvním případě 2 hodiny a už se uvažovalo o operačním zákroku a odloučení placenty lékařem v narkóze, nakonec po kapačce ji vytáhli, bylo to docela bolestivé.

U druhého porodu se čekalo na placentu 2h a 20min, kdy hranice na zákrok je kolem 2h, tahali, kapačku jsem měla, už byli i nervózní, střídalo se více lékařů a prohlíželi mne, potom opět tahem šla, ale kousek chyběl, šuškali si nad placentou, co tedy, jestli čistit, nečistit. No nakonec ne, dostala jsem několik injekcí, kapačky a chodila 2x denně na ultrazvuk dělohy, zda se sama čistí. Což se stalo a žádné potíže jsem neměla.
pavcas  10. dub 2015

Placenta adherens v prvním těhotenství

Placenta adherens mi byla diagnostikovaná po prvním porodu, když se sama neodloučila a ani mi vůbec nešla vytlačit ven. Lékařka mi zkusila pomoct a vyndat ji ručně, bohužel ale ani to nešlo, takže pro mě přímo do porodního boxu přijeli s kolečkovým křeslem a odvezli mě na operační sál. Všechno šlo hrozně rychle, protože jsem začala krvácet. Dali mi celkovou narkózu a provedli revizi dělohy, kdy placentu odstranili.

Celkem zákrok netrval dlouho, dceru mi ale po narkóze přinesli jen ukázat a nakojit, rodila jsem večer, takže na noc mi ji dát nechtěli, abych u ní třeba náhodou neomdlela. Myslela jsem si, že budu mít kratší a mírnější očistky, když jsem po revizi, ale nebylo tomu tak, byly úplně standardní. Byla jsem upozorněna, že je velká pravděpodobnost, že při dalším těhotenství se bude problém opakovat, prý to tak často bývá. Nicméně v druhém těhotenství jsem problém neměla.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce