Placenta accreta, increta, percreta

Placenta může v průběhu těhotenství i po porodu děťátka způsobit nejednu komplikaci. V tomto článku ti přiblížíme, co se děje, když lékaři mluví o placentě accreta, increta a percreta. Co se za těmito pojmy skrývá, jak se v praxi projevují a jakým způsobem mohou narušit třetí dobu porodní?

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta accreta, increta, percreta jsou těhotenské komplikace.

Co je placenta accreta?

  • Jde o nadměrné přirůstání placenty9 k děložní stěně, které znemožňuje porod placenty přirozenou cestou během třetí doby porodní. Placenta se totiž za běžných okolností vyloučí z těla ven několik (až desítek) minut po porodu děťátka. Napomáhají jí k tomu tzv. druhotné kontrakce, které ji z těla vypudí. Pokud se tak nestane, lékaři nabudou podezření, že je nadměrně přirostlá k děloze.
  • Jelikož placenta nemůže zůstat v ženském těle déle než maximálně hodinu po porodu miminka, je třeba přistoupit k dalším krokům. Lékaři většinou nevědí, jak moc je placenta k děloze přirostlá, proto nejprve počítají s možností, že jde o tzv. adherentní placentu – tedy stav, kdy je placenta sice přirostlá k děloze, avšak dá se odloučit prostřednictvím manuálního vyjmutí (lýzy).
    • Manuální vyjmutí je zákrok, který se ve většině případů provádí po uspání rodičky. Lékař během něj jednou rukou vnikne přes vagínu k děloze a druhou rukou zase vyvíjí tlak na břicho. Pomocí těchto hmatů se většinou podaří odloučit placentu, aniž by na děloze zůstaly její zbytky.
    • Manuální lýza je však úspěšná jen tehdy, jde-li o adherentní placentu nebo lehčí stupeň placenty accreta.
  • Nicméně jsou i případy, kdy manuální lýzu provést nelze, protože je placenta fixována hlouběji do svaloviny dělohy. Tehdy už nemluvíme o placentě adherens, ale právě o většině forem placenty accreta ao placentě increta nebo percreta.

Stupně závažnosti abnormálního fixování placenty k děloze

  • 0. stupeň – placenta adherens – většinou lze odloučit z dělohy pomocí manuální lýzy.
  • 1. stupeň – placenta accreta – placenta je přirostlá k děloze, ale nepřerůstá až do svaloviny. U mírnějších forem lze provést manuální lýzu.
  • 2. stupeň – placenta increta – placenta přesahuje až ke svalovině dělohy.
  • 3. stupeň – placenta percreta – placenta zcela přesáhne svalovinu dělohy a může přerůst až k okolním orgánům, například k močovému měchýři nebo konečníku.
  • Diagnostika nadměrně přirostlé placenty je poměrně obtížná. S určitostí tento stav placenty odhalí jen magnetická rezonance (MR), avšak ta se v těhotenství běžně neprovádí. Lékař však na MR může ženu odeslat, pokud se v předchozím těhotenství přirůstání placenty již vyskytlo. Ve většině případů se však tato komplikace objeví až při vaginálním porodu.

Operace důsledkem placenty accreta

  • Pokud není úspěšná manuální lýza, přistupuje se k císařskému řezu, během něhož se placenta musí odstranit chirurgicky přes břišní stěnu.
  • V nejzávažnějších případech, kdy placenta přesahuje celou svalovinu dělohy, je třeba spolu s placentou odebrat i dělohu. Tomuto zákroku se říká hysterektomie2 a lékaři k němu určitě nepřistupují rutinně. Přihlížejí například k věku rodičky či počtu narozených dětí, které už má.

Příčiny vzniku placenty accreta, increta nebo percreta

O přesné příčině se stále vedou dohady. Nejčastěji se však vyšší riziko vzniku nadměrné fixace placenty přisuzuje těmto faktorům:

  • Překonané operace v oblasti břicha a na děloze – může jít o kyretáž – revizi děložní dutiny po potratu, nebo o císařský řez.
  • V minulosti nastal spontánní nebo uměle vyvolaný potrat.
  • Překonaný zánět dělohy.

Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vaginální porod

Bez ohledu na to, jestli jsi prvorodička nebo už máš nějaký porod za sebou, tě možná ohledně vaginálního porodu napadá spousta otázek. Kdy vyrazit do porodnice? A co tě čeká během první, druhé a třetí doby porodní? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.

Děloha

Každý měsíc obměňuje svou výstelku a v době těhotenství v ní roste miminko. Křeče, které během menstruace vysílá, mnohým ženám komplikují život, ale při porodu mají její kontrakce nepostradatelnou roli. Jakou funkci má děloha v ženském těle a jak se mění, když je žena těhotná? I to se, mimo jiné, dočteš v našem článku.

Plodové obaly

Plodovým obalům se v těhotenství nepřikládá velká důležitost, ale jen do chvíle, kdy právě ony těhotenství zkomplikují. Teprve v tomto momentě těhotná žena přichází na to, které nepostradatelné funkce plodové obaly plní. Jaké problémy mohou nastat s plodovými obaly a jak je lékaři potom řeší? To se dozvíš v našem článku.


Více o těhotenství na Modrém koníku

  • Máš otázku, na kterou potřebuješ srozumitelnou odpověď od odborníka? Zeptej se v naší Poradně , která je zdarma a nabízí ti možnost anonymity.
  • Přidej se do tematické skupiny
    • V tematických skupinách najdeš uživatelky Modrého koníka, které něco spojuje, například přibližný termín porodu.
    • Tematické skupiny

Hodnocení a zkušenosti s placentou accreta, increta, percreta

Máš zkušenost s placentou accreta, increta, percreta?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce