Placenta může v průběhu těhotenství i po porodu děťátka způsobit nejednu komplikaci. V tomto článku ti přiblížíme, co se děje, když lékaři mluví o placentě accreta, increta a percreta. Co se za těmito pojmy skrývá, jak se v praxi projevují a jakým způsobem mohou narušit třetí dobu porodní?
Placenta accreta, increta, percreta jsou těhotenské komplikace.
Co je placenta accreta?
Jde o nadměrné přirůstání placenty9 k děložní stěně, které znemožňuje porod placenty přirozenou cestou během třetí doby porodní. Placenta se totiž za běžných okolností vyloučí z těla ven několik (až desítek) minut po porodu děťátka. Napomáhají jí k tomu tzv. druhotné kontrakce, které ji z těla vypudí. Pokud se tak nestane, lékaři nabudou podezření, že je nadměrně přirostlá k děloze.
Jelikož placenta nemůže zůstat v ženském těle déle než maximálně hodinu po porodu miminka, je třeba přistoupit k dalším krokům. Lékaři většinou nevědí, jak moc je placenta k děloze přirostlá, proto nejprve počítají s možností, že jde o tzv. adherentní placentu – tedy stav, kdy je placenta sice přirostlá k děloze, avšak dá se odloučit prostřednictvím manuálního vyjmutí (lýzy).
Manuální vyjmutí je zákrok, který se ve většině případů provádí po uspání rodičky. Lékař během něj jednou rukou vnikne přes vagínu k děloze a druhou rukou zase vyvíjí tlak na břicho. Pomocí těchto hmatů se většinou podaří odloučit placentu, aniž by na děloze zůstaly její zbytky.
Manuální lýza je však úspěšná jen tehdy, jde-li o adherentní placentu nebo lehčí stupeň placenty accreta.
Nicméně jsou i případy, kdy manuální lýzu provést nelze, protože je placenta fixována hlouběji do svaloviny dělohy. Tehdy už nemluvíme o placentě adherens, ale právě o většině forem placenty accreta ao placentě increta nebo percreta.
Stupně závažnosti abnormálního fixování placenty k děloze
0. stupeň – placenta adherens – většinou lze odloučit z dělohy pomocí manuální lýzy.
1. stupeň – placenta accreta – placenta je přirostlá k děloze, ale nepřerůstá až do svaloviny. U mírnějších forem lze provést manuální lýzu.
2. stupeň – placenta increta – placenta přesahuje až ke svalovině dělohy.
3. stupeň – placenta percreta – placenta zcela přesáhne svalovinu dělohy a může přerůst až k okolním orgánům, například k močovému měchýři nebo konečníku.
Diagnostika nadměrně přirostlé placenty je poměrně obtížná. S určitostí tento stav placenty odhalí jen magnetická rezonance (MR), avšak ta se v těhotenství běžně neprovádí. Lékař však na MR může ženu odeslat, pokud se v předchozím těhotenství přirůstání placenty již vyskytlo. Ve většině případů se však tato komplikace objeví až při vaginálním porodu.
Operace důsledkem placenty accreta
Pokud není úspěšná manuální lýza, přistupuje se k císařskému řezu, během něhož se placenta musí odstranit chirurgicky přes břišní stěnu.
V nejzávažnějších případech, kdy placenta přesahuje celou svalovinu dělohy, je třeba spolu s placentou odebrat i dělohu. Tomuto zákroku se říká hysterektomie2 a lékaři k němu určitě nepřistupují rutinně. Přihlížejí například k věku rodičky či počtu narozených dětí, které už má.
Příčiny vzniku placenty accreta, increta nebo percreta
O přesné příčině se stále vedou dohady. Nejčastěji se však vyšší riziko vzniku nadměrné fixace placenty přisuzuje těmto faktorům:
Překonané operace v oblasti břicha a na děloze – může jít o kyretáž – revizi děložní dutiny po potratu, nebo o císařský řez.
V minulosti nastal spontánní nebo uměle vyvolaný potrat.
Překonaný zánět dělohy.
Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu
Diskutuj v našich fórech o čemkoli, co tě zajímá, trápí nebo čím si právě procházíš. Zapoj se do již existující diskuse, ale klidně můžeš vytvořit i své vlastní vlákno.