Díky pátému měsíci se přehoupneš za polovinu těhotenství. A samozřejmě stejně jako předešlé měsíce i on má pro tebe spoustu novinek. Pojď se podívat, co tě čeká a nemine.
V 5. měsíci těhotenství se provádí důležité ultrazvukové vyšetření.
Přečti si víc o pátém měsíci a týdnech, které ho tvoří:
Pokud jsi to dosud ještě neudělala, pátý měsíc představuje vhodné období, kdy v zaměstnání ohlásit svůj odchod na mateřskou dovolenou. Ze zákona na to sice nemáš žádnou lhůtu, a proto je na tobě, kdy tuto zprávu sdělíš, nicméně je férové udělat to včas, aby měl zaměstnavatel dost času na nalezení zástupu.
Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.
Na to, kdy začít s přípravou výbavičky, neexistuje ideální čas a každá žena se řídí svými pocity a instinktem. Pokud zatím nic kupovat nechceš, alespoň si udělej přehled, co všechno bys měla pořídit a v jaké cenové relaci se chceš u jednotlivých položek pohybovat. V případě, že už výbavičku chystáš, také si raději udělej seznam a podívej se, co ti ještě chybí.
Základní výbavička pro miminko je seznamem základních věcí, které bude maminka pro své dítě potřebovat hned po porodu. Základní výbavička pro miminko se liší podle období, ve kterém se dítě narodilo, podle jeho potřeb a zvyků maminky. Není nutné kupovat vše hned na začátku, a nebo do zásoby. Výbavička pro miminko se může pořizovat postupně, dle potřeby, a tak se nemusí stát, že spoustu věcí miminko ani nevyužije. Pro novorozence je dobré nakupovat velikost oblečení od čísla 56. Z menších velikostí miminka rychle vyrůstají, a nebo je ani nestihnout vynosit. Jiné to také je, když se děti narodí předčasně a jsou nedonošené. Tyto děti nosí velikost dětského oblečení od čísla 50 a níže.
Tato rada platí v průběhu celého těhotenství, ale v jeho polovině by se na ni měl klást ještě větší důraz. Důsledkem přibírání totiž tvé tělo bude vysílat různé reakce, jejichž míra a intenzita mají širokou škálu a občas se může stát, že se stanou prvním signálem vážnějšího problému.
Dobrým příkladem jsou například otoky – mírný otok je běžný a jeho výskyt bude v pokročilejším těhotenstvím stále častější. Jiné je to však v případě, že bys na rukou, nohou či ve tváři otekla náhle a pociťovala bys přitom i silnou bolest hlavy. V takovém případě by mohlo jít o preeklampsii18 – onemocnění v těhotenství, které dokáže být pořádně nebezpečné.
Otoky jsou typickým projevem těhotenství, se kterým se setkala většina nastávajících maminek, a to zejména v posledních týdnech gravidity. Příznačné je, že se otoky zhoršují v teplých letních dnech nebo také, když žena setrvává delší dobu ve statických polohách, tedy dlouho sedí nebo stojí.
Pokud lékař nenajde důvod, aby tě kontroloval častěji, až do 34. týdne těhotenství budeš do těhotenské poradny chodit přibližně jednou za měsíc – za obecný interval se považuje 4 až 6 týdnů.
Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
Toto vyšetření můžeš znát i pod názvem „velký“ ultrazvuk, protože během něj lékař důkladně prohlíží miminko a kontroluje, zda nenajde známky toho, že by mohlo trpět nějakou vývojovou vadou. Provádí se od 20. do 22. týdne těhotenství, přičemž základní část morfologického ultrazvuku proplácí zdravotní pojišťovna, ale její rozšířená varianta – tzv. genetický ultrazvuk, jí již hrazený není.
Proto se svého gynekologa zeptej, jaké jsou možnosti a kdy se máš na tebou zvolený ultrazvuk objednat. Dávej si však pozor – vyšetření může provádět pouze certifikovaný lékař, kterým má kromě odborných znalostí také kvalitní přístrojové vybavení.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
5. měsíc těhotenství je tvořen 18. až 22. týdnem.
Zápis týdnů v 5. měsíci těhotenství: 18. týden + 0 dní až 22. týden + 6 dní (17tt + 0 až 21tt + 6).
Týden těhotenství v 5. měsíci | Počet ukončených dní těhotenství | Počet dní do porodu |
18. tt (17tt + 0 až 17tt + 6) | 119 až 125 | 161 až 155 |
19. tt (18tt + 0 až 18tt + 6) | 126 až 132 | 154 až 148 |
20. tt (19tt + 0 až 19tt + 6) | 133 až 139 | 147 až 141 |
21. tt (20tt + 0 až 20tt + 6) | 140 až 146 | 140 až 134 |
22. tt (21tt + 0 až 21tt + 6) | 147 až 153 | 133 až 127 |
Říkáš si, proč ti lékař na každé těhotenské poradně měří krevní tlak a zdůrazňuje, abys ani příště nezapomněla přinést moč? Jeho jednání má důležitý význam, protože právě sledování krevního tlaku a přítomnosti bílkoviny v moči přispívá k včasné diagnostice preeklampsie. Co to je, jaké jsou její příznaky a proč představuje riziko pro tebe i děťátko? To se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Jak se v průběhu těhotenství vyvíjí miminko a ve kterých týdnech v jeho růstu nastávají výrazné pokroky? Jak je to s vývojem pohlaví, mozku a plic plodu? Pokud tě tohle všechno zajímá, podívej se na náš článek, v němž se věnujeme vývoji dítěte po týdnech – od početí až po okamžik, kdy je připraveno na porod.
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
<< 4. měsíc těhotenství / 6. měsíc těhotenství >>
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu