Pády v těhotenství nejsou nijak výjimečné a naštěstí nemusí vždy končit špatně. Přesto jsou s nimi vždy spojena určitá rizika, která nemusí být na první pohled patrná, je tedy vždy vhodné vyhledat lékaře.
S rostoucím bříškem se mění nejen pohyblivost těhotné ženy, ale přesouvá se i její těžiště. Je tedy mnohem snažší ztratit rovnováhu či upadnout. Nastávající maminka by se tedy měla vyvarovat některých aktivit nebo jejich provádění přizpůsobit svému stavu.
Plodová voda2 plní mimo jiné i ochrannou funkci proti případným pádům či úderům. Chrání nejen miminko, ale také pánev a břišní stěnu těhotné ženy.
Velký náraz však může způsobit nejen abrupci placenty1 (její odloučení), ale také předčasný odtok plodové vody a následný předčasný porod20. Ačkoliv většina pádů končí bez následků nebo jsou provázeny jen drobnými zraněními, vždy je na místě lékařská prohlídka.
I přes největší obezřetnost se může stát, že nastávající maminka upadne a často si neuvědomí, jak upadla a kam se uhodila. Prvním krokem po pádu v těhotenství by mělo být vyhledání lékařské pomoci. Poranění se totiž nemusí projevit okamžitě a může ohrozit život nejen děťátka, ale i budoucí maminky. Pouze odborník dokáže posoudit možná rizika pádu.
Při vyhodnocování pádu záleží na několika faktorech:
Signály, které předpovídají komplikace jsou zpravidla tyto:
Dostaví-li se po pádu v těhotenství jeden z těchto signálů, je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.
Při vyšetření se lékař zaměří na:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu