Herpes je obecně jedním z nejčastějších virových onemocnění. Zatímco opar na ústech je sice značně nepříjemný, ale v zásadě neohrožuje zdraví matky, ani plodu, genitální herpes se na dítě přenést může. Tak jako tak je o oparech vhodné informovat svého lékaře.
Herpes simplex virus, tedy původce oparů, se dělí na dvě základní kategorie:
HSV-1 se přenáší především orální cestou a obvykle způsobuje opary na v okolí úst. Tento virus však může vlivem orálního sexu způsobit i genitální puchýře.
HSV-2 se přenáší pohlavním stykem a nejčastěji způsobuje genitální herpes. Tento virus však může vlivem orálního sexu způsobit i opary v oblasti úst.
Přenos herpes viru
Herpetické infekce se přenášejí přímým kontaktem s nakaženou osobou, a to:
Novorozenec7 se může nakazit:
Jak poznat herpes
Projevy herpes viru u matky:
- puchýřky v oblasti úst,
- shluky drobných puchýřků v oblasti genitálií, jsou bolestivé a svědí6,
- horečka1, únava,
- bolesti kloubů.
Většina žen s genitálním oparem v těhotenství má zdravé děti, avšak stále hrozí riziko přenosu viru na dítě během porodu.
Nejvyšší riziko1 pro plod představuje nákaza matky herpes virem poprvé během těhotenství. Tělo matky ještě nemá vytvořené protilátky2. Dítě se nejčastěji nakazí během porodu při průchodu porodními cestami.
Malé procento dětí získá herpes ještě před porodem při průchodu viru přes placentu, tehdy dochází nejčastěji k poškození mozku.
Příznaky herpetické infekce u novorozenců po porodu:
Druhy oparů v těhotenství a jejich vliv na dítě
- Na rtu - trápí-li ženu opar na rtu v těhotenství24, není třeba mít obavu. Plod není nijak ohrožen a k léčbě je možno používat volně dostupné náplasti na opary. Vyhnout by se ale žena měla mastem s acyklovirem.
- Genitální - během prvního trimestru37 se může plod nakazit oparem genitálií přes placentu9, čímž může dojít k potratu13 nebo u dítěte mohou vzniknout vrozené vady. Po porodu se může u dítěte objevit onemocnění očí vedoucí až ke slepotě. Z tohoto důvodu se při onemocnění rodičky1 oparem genitálií přistupuje k porodu císařským řezem81.
- Pásový5 - kritickým obdobím pro vznik oparu je první trimestr37, kdy může výjimečně dojít u dítěte ke vzniku vývojové vady mozku, končetin nebo očí. Dalším kritickým obdobím je období těsně před porodem29, přesněji ve 40. týdnu těhotenství26 nebo během 5 dnů po porodu. Před porodem stihne dítě dostat od matky protilátky a může po porodu prodělat plané neštovice7. Má-li matka pásový opar pár dní po porodu, dítě nestihne získat protilátky a onemocnění je poté závažnější a má komplikovanější průběh, který může vést až ke smrti.
Léčba
Pro léčbu herpes jsou nejúčinnější lokální masti. O vhodnosti jejich používání během gravidity je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem.
Více o oparu na modrykonik.cz
Použité zdroje
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/herpes-and-pregnancy
- http://nemoci.vitalion.cz/opar/
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Jednoduchý_opar
- http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/jak-lecit-opary
- http://ona.idnes.cz/opar-cme-/nemoci.aspx?c=A071011_084724_nemoci_bad
- http://pasovyopar.ordinace.biz/tehotenstvi.php
- http://www.herpesgenitalis.cz/syndrom-vyhoreni-a-jeho-vyvoj
- http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/opar-v-tehotenstvi
- Foto: ©Depositphotos.com/[apichsn1]