Věděla jsi, že i plodová voda dokáže zkomplikovat průběh těhotenství? Odchylky v její hladině totiž mohou být příčinou předčasného porodu a zároveň příznakem, že se orgány děťátka nevyvíjejí správně. Jedním z takových případů je i oligohydramnion nebo, jinak řečeno, malé množství plodové vody. Proč tento jev vzniká a k jakým komplikacím může vést?
Měření plodové vody lze provést pomocí ultrazvuku, tzv. změřením vertikálního sloupce. Lékař najde místo, ve kterém je plodové vody nejvíc a určí vertikální sloupec plodové vody. Na základě jeho délky se zhodnotí, zda je plodové vody dostatek, nedostatek nebo příliš mnoho.
Délka vertikálního sloupce | Stav plodové vody |
---|---|
méně než 1 cm | těžký oligohydramnion |
1–2 cm | mírný oligohydramnion |
2–8 cm | ideální stav |
8–12 cm | mírný polyhydramnion |
12–16 cm | středně závažný polyhydramnion |
víc než 16 cm | závažný polyhydramnion |
Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.
Plodová voda má pro vývoj dítěte v děloze nenahraditelnou funkci. Chrání ho před infekcemi, poskytuje mu ideální prostředí pro růst, tlumí nárazy z vnějšího prostředí a stimuluje činnost jeho orgánů. Pokud je její hladina příliš nízká, může nastat celé spektrum komplikací:
Postup lékařů při zjištění nízké hladiny plodové vody je individuální. V závislosti na tom, jak velký je deficit plodové vody, jaká je jeho příčina a ve kterém týdnu těhotenství se tato komplikace objeví, přistupuje se k dalším krokům.
Při méně závažných formách oligohydramnionu lékař naordinuje přísný klidový režim a doporučí zvýšit přijímání tekutin – může jít až o 4 l denně. Těhotná žena může být v domácím prostředí, ale rovněž jí je často doporučena i hospitalizace, během které dostává tekutiny infuzní formou. Většinou je odpověď těla na úpravu životního stylu velmi dobrá a hladina plodové vody stoupne na požadované nebo alespoň uspokojivé množství.
Amnioinfuze představuje invazivní zákrok, během kterého se hladina plodové vody doplní vstříknutím přímo do plodového obalu. Vstříknutí fyziologického roztoku, který optimalizuje hladinu plodové vody, může probíhat dvěma způsoby – buď vpichem přes vaginu, nebo podobně jako amniocentéza – vpichem přes břišní stěnu. Tato metoda má svá rizika a lékaři ji neprovádí (případně jen výjimečně), pokud za nízký stav plodové vody odpovídá nedostatečná funkce ledvin dítěte.
S pojmem amnioinfuze se mohou v těhotenství setkat maminky, kterým byla diagnostikována nízká hladina plodové vody. Jak tento zákrok probíhá, kdy se doporučuje provést a kdy k němu lékaři i přes přínos raději nepřistoupí? Pojď si o tom přečíst víc.
V případě, že plodová voda odtéká předčasně důsledkem narušení plodového obalu, může se přistoupit k zalepení místa na plodovém vaku, které plodovou vodu propouští. Tato metoda se jmenuje amniopatch a probíhá podobně jako amniocentéza – přes břišní stěnu se lékař pomocí jehly dostane k danému místu a aplikuje na něj speciální lepidlo nebo směs krevních destiček a plazmy matky.
Jelikož je nedostatkem plodové vody ohrožen vývoj plic dítěte, na podporu jejich růstu se matce, která je hospitalizována, podávají kortikoidy. Většinou se tehdy počítá i s možností dřívějšího vyvolání porodu. Kromě toho matka často dostává i preventivní antibiotika, jejichž úkolem je zabránit vzniku infekce.
Únik plodové vody, který vážně ohrožuje vývoj dítěte, je častou indikací k předčasnému porodu císařským řezem. Volí se většinou jen v pokročilejším stadiu těhotenství, kdy je šance, že miminko předčasný porod zvládne.
Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.
Co ve videu zaznělo?
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.
Jak vypadá průběh těhotenství po jednotlivých týdnech a kdy se odehrávají důležité milníky? Která vyšetření tě čekají, jakým vývojem si prochází miminko a na základě čeho se vlastně počítá termín porodu? Pojď se spolu s námi podívat, jak těhotenství probíhá od početí až po porod.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu