Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.
Glukózo-toleranční test (OGTT) odhaluje případnou těhotenskou cukrovku.
U všech těhotných žen lékaři kontrolují hodnotu cukru v krvi (glykémii) už na začátku těhotenství, a to v rámci běžného odběru krve. Jenže těhotenská cukrovka se může rozvinout kdykoliv během těhotenství, a tak se na přelomu druhého a třetího trimestru doporučuje právě zátěžový OGTT. Při něm bude, zjednodušeně řečeno, sledováno, jak si tvůj organismus dokáže poradit se zvýšeným přísunem cukru (konkrétně ve formě glukózy), kterou vypiješ rozmíchanou ve vodě.
Glukózo-toleranční test se běžně provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.
OGTT se v prvním trimestru doporučuje v případě, že u tebe existuje riziko vzniku těhotenské cukrovky. Jsou-li výsledky v normě, je test zopakován znovu ve stejné době jako u ostatních těhotných (24.–28.tt).
Jaké jsou rizikové faktory vzniku těhotenské cukrovky?
Tvůj lékař ti napíše žádanku a ty se na test objednáš na specializované pracoviště, které ti doporučí, nebo si ho najdeš na internetu.
1. fáze – Odběr krve, ze které bude stanovena hodnota cukru v krvi (glykémie). Pokud je vyšší, opakuje se odběr v jiný den (v případě, že by byla hodnota opět vyšší, už to samo o sobě ukazuje na těhotenskou cukrovku). Pokud je ale v normě, přistupuje se k dalšímu kroku zátěžového testu.
2. fáze – Vypiješ roztok glukózy.
3. fáze – Posadíš se do čekárny, kde budeš čekat dvě hodiny, během nichž ti znovu dvakrát odeberou krev. Vezmi si proto s sebou nějakou knížku nebo třeba tablet a sluchátka, ať si zkrátíš dlouhou chvíli. Bohužel se svačinou budeš muset ještě počkat.
4. fáze – Dozvíš se výsledky testu – buď přímo namístě, nebo u svého lékaře, to záleží na daném pracovišti. Pokud se těhotenská cukrovka prokáže, dostaneš rady, jak máš dál postupovat.
Jde o test, který není povinný a nikdo tě do něj nemůže nutit, na druhou stranu jeho provedení má své opodstatnění. Těhotenská cukrovka může přinést potíže tobě i tvému miminku, pokud na ni lékaři včas nepřijdou.
Pokud si říkáš, že třeba existuje pohodlnější metoda na zjištění potřebných hodnot, pak tě musíme zklamat. Bohužel glukózo-toleranční test zatím nic nenahradí.
Těhotenský diabetes, gestační diabetes mellitus či lidově řečeno těhotenská cukrovka postihuje přibližně 2-6 % nastávajících maminek.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu