Odběr choriových klků není tak známý jako například amniocentéza, a právě proto může nejednu nastávající maminku vystrašit, když jí lékař toto vyšetření doporučí. Pojď si přečíst, jak probíhá a proč ti ho doktor může navrhnout.
Odběr choriových klků se řadí mezi prenatální diagnostická vyšetření.
Choriové klky jsou jakýmsi „základním materiálem“ pro vývoj placenty. Jejich úkolem je zajistit ukotvení placenty a vznik krevního oběhu, který cirkuluje mezi tebou a vyvíjejícím se miminkem. Tím je splněna jedna z nejdůležitějších podmínek pro jeho růst a výživu.
Jelikož vznikají v poměrně raném stádiu těhotenství a jsou i nositeli genetické informace dítěte, představují dobrý materiál pro získání důležitých informací o jeho zdravotním stavu. Konkrétně: analyzovaný vzorek dokáže poskytnout přehled o genetických poruchách dítěte.
Postup po odběru se může na různých pracovištích lišit. Častou praxí bývá, že zůstaneš v ambulanci přibližně hodinku či dvě. Následně se provede kontrolní ultrazvuk a je-li vše v pořádku a nebudeš-li pociťovat žádné potíže, půjdeš domů, kde budeš dodržovat klidový režim. To znamená, že následujících 48 hodin by ses měla vyhýbat zvedání těžkých věcí a náročné fyzické aktivitě.
Větší nemocnice však mají ve zvyku ráno ženu přijmout, provést odběr a propustit ji domů až ve večerních hodinách. O tom, kolik času v nemocnici nebo na klinice strávíš, budeš určitě předem informována.
Přestože není známo, proč k tomu dochází, nepříjemnou zprávou je fakt, že odběr choriových klků zvyšuje riziko potratu o 1–2 %. Znamená to tedy, že jedna až dvě ženy ze 100, které toto vyšetření absolvují, spontánně potratí.
Mezi komplikace, pro které bys měla vyhledat lékaře, patří:
Odběr vzorku z placenty nepředstavuje rutinní vyšetření a přistupuje se k němu až v případech, kdy je třeba spolehlivě potvrdit či vyloučit jisté obavy. Vyšetření se nezaměřuje na odhalení širokého spektra vývojových vad, ale vždy se cíleně vyhledává jen ta diagnóza nebo diagnózy, na které již vzniklo podezření.
Indikace k biopsii nemocí:
To, kdy se dozvíš výsledek, závisí na konkrétní diagnóze, která se ve tvém případě zkoumá. U některých to může být velmi rychlý proces – například 1 či 3 dny, ale u jiných se zase jedná o interval 2 až 3 týdny. O tom, jak dlouho se bude čekat na výsledky, budeš každopádně informována při odběru.
Život se s lidmi občas nemazlí, a tak ses možná i ty dostala do svízelné situace a nyní přemýšlíš o interrupci, tedy umělém potratu. S rozhodnutím pomoci nemůžeme, ale dokážeme ti přinést kompletní informace, které je dobré vědět.
říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
Co ve videu zaznělo:
Proč nemá každé těhotenství ideální průběh, jaké komplikace se mohou objevit a jaká vyšetření tě vlastně čekají? I to se dozvíš v našem videu, které se komplexně věnuje těhotenství a odpovídá na nejčastější dotazy nastávajících maminek. Kromě přehledu o vyšetření zde získáš informace o stravě v těhotenství či výkyvech nálad, které tě mohou překvapit.
Rozhodnutí, zda biopsii choria v případě nějakého podezření podstoupíš, je na tobě. Lékař tě musí informovat, proč ti zákrok doporučuje a jaká jsou jeho rizika. Ve finále se však rozhoduješ ty a nikdo tě nemůže nutit.
Tato skutečnost je nesmírně individuální a závisí na tom, proč ti byl odběr choriových klků doporučen. Pokud je indikací například tvůj vyšší věk nebo výskyt vývojové vady v předchozím těhotenství, můžeš zkusit NIPT test, který je známější pod jedním z komerčních názvů Trisomy. Jde jen o odběr tvé krve, ze které se zkoumá DNA dítěte.
NIPT test však neproplácí zdravotní pojišťovna, je poměrně drahý (stojí kolem 12 000 Kč a více) a jedná se jen o screeningové vyšetření, tedy jeho výsledky nabízejí pravděpodobnost rizika vzniku nějaké chromozomální vady. Ovšem negativní výsledek se už jiným vyšetřením ověřovat nemusí, proto je tu jistá šance, že by ses díky NIPT testu vyhnula invazivnímu odběru choriových klků.
Může však nastat i situace, že několik screeningových vyšetření (kombinovaný test, běžné ultrazvukové vyšetření) poukáže na vyšší riziko vývojové vady dítěte. Tehdy je NIPT test zbytečné dělat a je na posouzení lékaře, zda ti hned doporučí amniocentézu nebo právě odběr choriových klků.
Jde o invazivní zákrok, to znamená, že s sebou nese jistou míru rizika, ale pokud by medicínský přínos nepřevyšoval toto riziko, určitě by se neprováděl. Lékaři k doporučení tohoto vyšetření přistupují jen po předchozím pečlivém zvážení plusů a minusů, se kterými jsou povinni tě předem seznámit.
Závisí to na tom, kam se na něj objednáš. Jelikož je odběr indikován podezřením na zdravotní problémy dítěte, máš nárok, aby ti ho v plné výši proplatila zdravotní pojišťovna. Nicméně je třeba zde počítat s tím, že jsou státní i soukromá pracoviště, která jej vykonávají. Pokud má ambulance smlouvu s tvou pojišťovnou, nebudeš nic doplácet, pokud je to soukromá ordinace, která s pojišťovnami nespolupracuje, zákrok si budeš muset uhradit sama.
Prvotrimestrální screening je prvním „velkým“ vyšetřením v těhotenství, které posuzuje zdravotní stav miminka. Pojď se s námi podívat, z čeho sestává, kde ho můžeš absolvovat a proč bys ho neměla vynechat.
Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.
Morfologický neboli „velký“ ultrazvuk je pro nastávající maminku mimořádnou událostí, protože při něm lékař miminko pečlivě prozkoumá. Pojď se s námi podívat, jak morfologický ultrazvuk probíhá a zda se ti vyplatí doplatit si jeho rozšířenou variantu.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu