Nitroděložní úmrtí plodu

Některá těhotenství dlouho prosperují bez problémů, ale pak se najednou stane to nejhorší: miminko v děloze zemře. Proč se to děje a jaký je následný postup lékařů, se dočteš v tomto článku.

Úmrtí plodu v děloze

Úmrtí plodu v děloze může nastat z různých příčin.

Co je syndrom úmrtí plodu?

  • Syndrom úmrtí plodu neboli úmrtí dítěte v děloze jsou výrazy s totožným významem. Pojmenovávají jev, kdy i prosperujícímu miminku s dobrou prognózou přestane bít srdce, důsledkem čehož nastává jeho úmrtí. Následně se vyvolává porod a ženu čeká smutné období šestinedělí, během kterého se její tělo regeneruje.
  • Úmrtí plodu v děloze se často zaměňuje s pojmy spontánní potrat nebo zamlklé těhotenství. Ve skutečnosti se však jedná o odlišné, i když neméně bolavé zkušenosti.
    • Zamlklý potrat – potrat nastává v časném stádiu těhotenství, mnohdy ještě předtím, než embryu začne bít srdíčko. Postupně dochází k zastavení růstu vyvíjejícího se embrya (po 10. týdnu těhotenství20 už jde o plod), a to bez jakýchkoli doprovodných příznaků, až nastane jeho odumření. Po zamlklém těhotenství se často provádí i kyretáž, tedy revize děložní dutiny.
    • Spontánní potrat – hranice mezi spontánním potratem a úmrtím plodu v děloze není při jednočetném těhotenství striktně definována. Rozhodujícím faktorem je týden těhotenství (hraniční může být 22., 24. až 28. gestační týden), hmotnost plodu (obvykle se za hraniční udává 1 000 g) a částečně i způsob, jakým se přistupuje k vyčištění děložní dutiny (či se jedná o porod nebo kyretáž). Spontánní potrat může být ukončen revizí děložní dutiny, pokud se obsah děložní dutiny nevyčistí po potratu krvácením.
    • Úmrtí plodu v děloze – nastává v pokročilých týdnech těhotenství, tedy ve třetím trimestru, přičemž hmotnost plodu je nad 1 000 g. Při jednočetném těhotenství se obvykle vyvolá porod, při vícečetném těhotenství se postupuje individuálně a přihlíží se ke stavu a prognóze druhého dvojčete.

Příznaky syndromu mrtvého plodu

Lékař úmrtí plodu v děloze potvrdí na základě absence srdeční aktivity dítěte. Provádí se ultrazvuk i tzv. monitor či jinak řečeno CTG vyšetření. To, že se s miminkem něco děje, však může (ovšem nemusí) vnímat i těhotná žena prostřednictvím následujících symptomů:

  • Tělesná slabost, malátnost a únava – některé ženy, které si touto těžkou zkušeností prošly, zpětně uznaly, že se těsně před tím, než se zpráva o úmrtí plodu potvrdila, necítily ve své kůži. Vnímaly zvýšenou únavu a celkovou tělesnou slabost.
  • Zvýšená tělesná teplota – nevyskytuje se vždy a může jít i o nepatrné zvýšení v desetinách stupně.
  • Vaginální krvácení – často krvácení nastává při abrupci placenty či jiných placentárních problémech.
  • Absence pohybů dítěte – ve třetím trimestru už o sobě dává děťátko znát, a to především pohyby, které mohou být časté a vyskytovat se pravidelně v jistých etapách dne. Pokud se miminko déle nehlásí a nereaguje pohyby ani na vnější podněty, těhotná žena by měla jít na kontrolu k lékaři.
  • Kontrakční činnost dělohy – pokud jde o jediný symptom a kontrakce nejsou mimořádně výrazné, není snadné je rozeznat od poslíčků. Obvykle se však ke kontrakcím přidruží i krvácení spolu s únavou.

Příčiny úmrtí plodu v děloze

Až v polovině případů se nepodaří určit přesnou příčinu hned a přibližně ve 20 % případů se nezjistí ani po pitvě miminka. Příčiny mohou být na straně plodu i matky, přičemž mezi nejčastější z nich patří:

Příčiny na straně matky

  • Preeklampsie – jde o poměrně časté těhotenské onemocnění s výrazným rizikem pro matku i plod. Mezi její charakteristické symptomy patří vysoký krevní tlak a zvýšená hladina bílkovin v moči. Pokud se preeklampsie18 nezachytí včas, může přerůst do dalších syndromů – eklampsie, se kterou se pojí tzv. eklamptický záchvat, případně závažnější stav s názvem HELLP syndrom.
  • Placentární komplikace – nejčastěji se jedná o abrupci (předčasné odloučení) placenty nebo vcestnou placentu, která může zapříčinit rozsáhlé krvácení. Plod tím pádem nedostává potřebnou výživu ani kyslík, a pokud lékaři nezasáhnou včas, je ohroženo akutním nedostatkem kyslíku, který vede k jeho úmrtí během desítek minut.
  • Onemocnění jater nebo cukrovka – nepříznivý zdravotní stav a onemocnění ženy před těhotenstvím zhoršují prognózu přežití pro vyvíjející se plod.
  • Komplikace s pupečníkem – nejčastějšími příčinami úmrtí plodu v děloze, které způsobuje pupečník, jsou tzv. pravý uzel na pupeční šňůře či naléhání pupečníku.

Pupeční šňůra

Pupeční šňůra nenarozenému miminku zajišťuje živiny, zároveň se ale mnohé nastávající maminky obávají, aby se mu třeba neomotala kolem krku. Pojď o ní zjistit víc. Mimo jiné se v našem článku dočteš: kdy se pupeční šňůra začne vyvíjet, jaké jsou její funkce, které vyšetření se na ni zaměřuje a zda může v těhotenství či během porodu způsobit nějaké komplikace.

Příčiny na straně plodu

  • Genetické a vývojové vady – vrozené vývojové vady tvoří převážné procento příčin úmrtí plodu v děloze.
  • Rozdílné Rh faktory16 krve matky a plodu – říká se tomu také tzv. Rh inkompatibilita. Rh faktor je znaménko plus nebo minus za krevní skupinou. Pokud má žena negativní Rh faktor a dítě pozitivní, v těhotenství to může vyvolat několik komplikací, a dokonce až úmrtí plodu.

Syndrom mrtvého plodu a vícečetné těhotenství

Pokud jde o vícečetné těhotenství, je třeba rozlišovat pojmy syndrom mizejícího dvojčete a syndrom mrtvého plodu. Zatímco syndrom mizejícího dvojčete nastává jen do konce prvního trimestru, úmrtí plodu v děloze se v tomto případě datuje od dřívějšího týdne těhotenství, konkrétně od ukončeného prvního trimestru. Pokud v děloze umře jeden z plodů z vícečetného těhotenství, je to riziko jak pro matku, tak i pro přeživší plod.

Rozdíly mezi syndromem mizejícího dvojčete a úmrtím plodu v děloze při vícečetném těhotenství

Syndrom mizejícího dvojčeteÚmrtí plodu v děloze
Nastává v 1. trimestru.Nastává po ukončeném 1. trimestru.
Dvojče se přestane vyvíjet v časném stádiu těhotenství, následně zaniká v prostředí dělohy bez zjevné příčiny.Dvojče zemře v děloze, zanikne jeho srdeční činnost a ve většině případů dojde k předčasnému porodu druhého, stále se vyvíjejícího plodu.
Přeživší dvojče není tímto syndromem nijak ohroženo a jeho prognóza je velmi dobrá.Prognóza druhého dvojčete závisí na týdnu těhotenství a příčině, proč plod odumřel.
Rizika pro těhotnou ženu jsou minimální, jen výjimečně se vyskytne slabší krvácení nebo špinění.Odumření plodu v děloze je rizikem i pro těhotnou ženu.
  • Přečti si více o syndromu mizejícího dvojčete v našem článku 👇

Syndrom mizejícího dvojčete

Díky rozvoji technologií mají lékaři lepší dohled nad tím, jaké problémy se mohou v těhotenství vyskytnout. Jedním z nich je syndrom mizejícího dvojčete. Byl objeven poměrně nedávno, a to právě díky brzkému a kvalitnímu ultrazvukovému vyšetření. Co to syndrom mizejícího dvojčete vlastně je a víme, proč k němu dochází?

Příčiny a rizika úmrtí plodu v děloze při vícečetném těhotenství

  • U dvojčat je riziko úmrtí plodu vyšší o 2 až 5 %, u trojčat míra rizika narůstá o 10–15 %, než tomu je v případě těhotenství s jedním miminkem.
  • Větší riziko je u vícečetného těhotenství, kdy jsou plody vyživovány jednou placentou – tzv. monochoriální vícečetné těhotenství. V takových případech se hrozba vzniku syndromu mrtvého plodu navyšuje až čtyřnásobně.
  • Pro těhotnou ženu největší riziko spočívá v možném rozvoji tzv. diseminované intravaskulární koagulopatie – DIC. Jedná se o závažný stav, který lze laicky popsat jako rozvrat krve. Krevní destičky vytvářejí shluky v cévních oblastech, kde k tomu není důvod. Tím pádem ucpávají cévní průtok a hrozí například vznik trombózy. Přestože je riziko vzniku DIC při syndromu mrtvého plodu výjimečné, stále představuje takové nebezpečí, že se ho lékaři obávají v každém případě. Dalším rizikem je vznik infekce, která vede k sepsi, tedy k těžké otravě krve.
  • Pro přeživší plod představuje odumření druhého plodu obrovskou hrozbu, zvláště pokud jde o monochoriální dvojčata. Může nastat:
    • Předčasný odtok plodové vody spojený s předčasným porodem – s tím souvisí nízká porodní hmotnost novorozence, zhoršená adaptace po narození, nedovyvinutí vnitřních orgánů během vývoje v děloze.
    • Placentární problémy – pokud měla dvojčata společnou placentu, rizikem úmrtí je ohrožen i přeživší plod, protože může dojít k nerovnováze cirkulace krve z jedné placenty do dvou plodů, z nichž už jednomu nebije srdíčko.
  • Nejčastější příčinou úmrtí jednoho z plodů v děloze při vícečetném těhotenství je transfúzní syndrom dvojčat. Jedná se o poruchu cirkulace krve dvojčat nebo trojčat, která jsou vyživována jednou placentou. Jedno z dvojčat dostává z placenty příliš mnoho krve a druhé jí má zase nedostatek. S tím souvisí několik problémů v jejich vývoji, přičemž nedostatečně vyživovaný plod je značně ohrožen na životě.
  • Přečti si víc o transfuzním syndromu dvojčat 👇

Transfúzní syndrom dvojčat – TTTS

Vícečetné těhotenství vystavuje nastávající maminku i těhotenství samotné vyšší míře rizika a komplikací. Právě těhotenství s dvojčaty totiž může přinést i takové problémy, se kterými se jeden plod v bříšku nikdy nesetká. Mezi tyto závažné stavy patří také transfúzní syndrom dvojčat. O co přesně jde, čím je tento syndrom specifický a jaké jsou jeho důsledky?

Jak se vyrovnat se ztrátou děťátka?

Ve spolupráci s psycholožkou a porodní asistentkou Kristinou Zemánkovou jsme na Modrém koníku vytvořili prostor pro ženy, které si procházejí těžkou ztrátou vytouženého děťátka. Prohlédni si naše video, jak se s tímto obdobím vyrovnat.

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.


Více o tomto tématu na Modrém koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Poznáš zde tedy maminky, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.

Hodnocení a zkušenosti s nitroděložním úmrtím plodu

Máš zkušenost s nitroděložním úmrtím plodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce