Nitroděložní růstová retardace plodu

Informace, že děťátko zaostává v růstu a je o pár týdnů menší, než by mělo být, vystraší každou nastávající maminku, která si tuto informaci od lékaře vyslechne. Co to znamená, pokud děťátko trpí růstovou restrikcí či růstovou retardací, a jaké mohou být příčiny?

Nitroděložní růstová retardace plodu

První podezření na zaostávání plodu v růstu se naskytne při důkladném ultrazvukovém vyšetření.

Co je nitroděložní růstová retardace plodu?

  • Je to stav, kdy miminko v děloze zaostává v růstu, ať už hmotností a/nebo délkou. Odborně se míra zaostávání v růstu označuje v percentilech, ale úplně postačí, pokud si zapamatuješ informaci, že jde o plod menší než nejméně 3–4 týdny oproti jiným miminkům, které si právě v bříšku procházejí stejným (gestačním) týdnem těhotenství.
  • V souvislosti s tímto tématem můžeš narazit na několik pojmů a zkratek:
    • IUGR – zkratka vychází z anglického výrazu Intra Uterine Growth Restriction a její překlad je nitroděložní/intrauterinní růstová retardace. V praxi se tedy jedná o plod se sníženým růstovým potenciálem.
    • SGA - zkratka opět vychází z anglického pojmu, tentokrát ze small for gestational age, přičemž znamená, že plod je malý na svůj gestační věk. Využívá se zejména ve spojitosti s narozeným miminkem, které je příliš malé na týden těhotenství, v němž se narodilo.
    • Růstová restrikce – jiný výraz pro růstovou retardaci, ale znamená to samé.
    • Hypotrofie plodu – často se laicky říká, že jde o „podvýživu plodu“ a jeho zaostávání v růstu. Opakem hypotrofie plodu je hypertrofie, tedy plod, který je na svůj gestační týden nadměrně velký.

Typy zaostávání plodu v růstu

  • Symetrické/proporcionální – zaostávání se pozoruje již v časných stádiích těhotenství, třeba už v prvním trimestru. Plod je menší jak v hmotnosti, tak ve velikosti tělíčka, přičemž většinou zaostává i vývoj orgánů. Často jsou příčinami genetické poruchy plodu, například některá z trizomií (Downův, Edwardsův či Patauův syndrom), infekční onemocnění plodu (například toxoplazmóza přenesená od matky) či návykové látky, které matka užívala před a během těhotenství. Symetrické zaostávání v růstu tvoří přibližně 30 % diagnostikovaných případů.
  • Asymetrické/disproporcionální – dochází zde k nepoměru hmotnosti a délky plodu. Zatímco hmotnost plodu je nízká, jeho délka přibližně souhlasí s daným gestačním týdnem. Častou příčinou je slabá činnost placenty, která tělíčko dítěte nedostatečně zásobuje živinami. Asymetrické nitroděložní zaostávání v růstu je většinou diagnostikováno ve druhé polovině těhotenství a tvoří přibližně 70 % případů.

Příčiny SGA/růstové retardace plodu

Přestože se někdy nepodaří určit přesnou příčinu růstové restrikce plodu, existují jisté faktory, které se k ní vážou. Mohou být na straně těhotné ženy i plodu:

Příčiny SGA na straně matky:

  • Nedostatečnost placenty – jde o stav placenty, jejíž funkce je z různých důvodů omezená. Jakmile placenta přestává fungovat „naplno“, k plodu se nedostává dostatek výživy. Nedostatečnost neboli insufiscience placenty se považuje za nejčastější mateřskou příčinu SGA/hypotrofie plodu a představuje vážný problém pro dítě i matku.
  • Podvýživa matky – není-li dostatečně vyživováno tělo těhotné ženy, nelze očekávat, že plod bude dokonale prosperovat. Tato příčina zahrnuje také užívání drog, pravidelné pití alkoholu a kouření před těhotenstvím i během něj.
  • Onemocnění matky – může jít o celé spektrum onemocnění, ať už chronických, kterými žena trpěla před těhotenstvím, nebo těhotenských – například o preeklampsii18.
    • Většinou jde o vysoký krevní tlak, který negativně ovlivňuje činnost placenty, nebo srdeční onemocnění.
  • Vícečetné těhotenství – jednou z možných komplikací při těhotenství s více miminky je nerovnoměrné vyživování plodů.

Příčiny SGA na straně plodu:

  • Genetické vady – je-li plod menší o několik týdnů již ve druhém trimestru, nejčastější příčinou je některá z genetických poruch plodu. Může jít například o Downův, Patauův nebo Edwardsův syndrom.
  • Virová onemocnění – jde většinou o onemocnění, která plod „získal“ od matky. V praxi jsou častými případy například zarděnky či toxoplazmóza.
  • Poruchy pupečníku – pupeční šňůra dokáže zkomplikovat vývoj plodu různými způsoby. V souvislosti s ní mohou vzniknout komplikace jako například trombóza pupečníkových cév, stažení (komprese) pupečníku či jeho zauzlení.

Diagnostika růstové retardace plodu

  • První podezření se většinou vyskytne na ultrazvukovém vyšetření v těhotenství. Pokud se tak stane, lékaři podnikají další diagnostické kroky, jejichž cílem je nejen definitivní potvrzení diagnózy, ale také určení příčiny.
  • Konkrétně jde o tato doplňková vyšetření:
    • fetální biometrie – důsledný ultrazvuk, během kterého se plod nejen důkladně změří, ale hodnotí se také stav jeho orgánů,
    • krevní rozbor – v krvi matky se sledují specifické parametry, jejichž hodnotové odchylky mohou lékaře navést k příčině problému,
    • kontrola průtoků v pupeční šňůře – tzv. flowmetrie,
    • CTG vyšetření – měří se ozvy miminka a činnost dělohy,
    • vaginální cytologie – jde o stěr z pochvy, který se posílá na kultivaci, přičemž se hledají různé bakterie,
    • zátěžové testy – sleduje se zralost plodu.
  • Často je skutečnost, že miminko zaostává v růstu, viditelná i navenek. Těhotné ženě přestává růst bříško.
  • Také děloha je na daný týden těhotenství nepřiměřeně malá.

Screening růstové restrikce plodu

  • Ve 36. a 37. týdnu těhotenství se provádí screening růstové restrikce plodu u nastávajících maminek, u nichž se na tento problém vyskytlo podezření. Podstoupit ho ale na specializovaném pracovišti můžeš také z vlastní vůle, i když u tebe žádné podezření není, budeš ho však muset zaplatit. Pokud máš o vyšetření zájem, požádej svého gynekologa, aby ti doporučil, kam na něj zajít.

Léčba hypotrofie/růstové retardace plodu

  • Jelikož může mít růstová restrikce celé spektrum příčin, jednotná léčba nebo obecný postup neexistují. Základem je monitoring matky i plodu a zahájení klidového režimu. Pokud je příčina na straně matky a jde například o její podvýživu, snahou lékařů je tento problém minimalizovat a poskytnout tělu matky potřebnou výživu, aby bylo schopno lépe vyživovat plod. Samozřejmostí je zákaz užívání návykových látek.
  • Pokud se nepodaří určit přesnou příčinu, přistupuje se k léčbě tak, že se matce podávají různé vitamíny a léčiva. V případě, že se stav miminka v děloze nezlepšuje a nereaguje na poskytnutou léčbu, po 34. týdnu těhotenství se volí předčasný porod.

Hypotrofický novorozenec

  • Je samozřejmé, že k miminku, které se v konkrétním týdnu těhotenství narodí menší než jeho „vrstevníci“, budou lékaři přistupovat jinak. Kromě podstoupení doplňkových vyšetření, která zkontrolují činnost jeho orgánů, bude pečlivě sledováno i po ukončení novorozeneckého období.
  • Dobrou zprávou však je, že až 90 % dětí, které se narodily menší a nemají přidružená onemocnění či genetickou poruchu, tento rozdíl do dvou let „doženou“.

Mohlo by tě také zajímat

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.

CRL plodu

Co znamená zkratka CRL v těhotenské průkazce a proč je tento údaj důležitý? Jak souvisí s velikostí a vývojem miminka a kdy tě lékař může poslat na doplňková vyšetření? Pojď s námi najít odpovědi na tyto otázky a také zjistit, jak miminko během těhotenství roste a proč je důležité to v prvních týdnech pečlivě sledovat.

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s nitroděložní růstovou retardací plodu

Máš zkušenost s nitroděložní růstovou retardací plodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
rockerka  7. čer 2013

Za 5 minut 12

Jela jsem za svou (dnes už bývalou) doktorkou, že mi není nejlépe a vytéká ze mě čirá tekutina. Vyšetřila mě, tlak mi nemohla změřit jak letěl nahoru. Podle ní bylo vše v pořádku, ale pro jistotu mi zavolala sanitku, která mě měla odvést do porodnice na pozorování. A že se nemusím bát, že dnes neporodím, ale až tak za 14 dní.

Přijeli jsme do porodnice, bylo mi o trochu lépe, ale jen ta bolest zad neodcházela. PA se mnou sepsala kartu, změřila tlak, prozkoumala tekutinu, odebrala moč, krev, natočila monitor a zavolala doktora. Dr mě vyšetřil a moc se mu to nezdálo, že se otvírám a jsem tak na prst a půl otevřená. Tak jsme šli ještě na utz. A tam se vyděsil. Malá neodpovídala momentálnímu gestačnímu týdnu. Odpovídala tak o 2 - 3 týdny méně. A ptal se mě, jestli mi má dr dělala utz. Jasně, že dělala. Nechápal, že to nepoznala. Takže mi oznámil, že mě odvezou do Prahy. Miminko se už nevyvíjí, placenta ho už nevyživuje. Napíchli mi kanylu s magnesiem. A čekalo se na sanitku, která mě odveze do Prahy.

V Praze se mnou PA opět sepsala kartu. Vzala krev a natočila monitor. Čekala jsem na doktorku, která mě vyšetří a rozhodne co se mnou dál. Vůbec se jí to nelíbilo, začala jsem krvácet. Řekla mi, že dnes v noci porodím. Uložily mě na šestinedělí, kde jsem dostala opět magnesium. Asi po půl hodině přišly kontrakce a po další půl hodině jsem byla otevřená na 5 prstů. Odešla ze mě zátka. A vezli mě na porodní sál.

Od 26.týdne jsem měla rizikové těhotenství, kdy jsem ležela v porodnici v Praze. Pak mě skoro po měsíci pustilyidomů, kde jsem další měsíc ležela na lůžku a měla klidový režim. A ve 34.týdnu se mi narodila holčička, zdravá a krásná.

Nevím, kde se stala chyba. Snad mě má bývalá Dr měla více hlídat. Nevím...a dnes mi to je už jedno. Mám doma svůj milovaný poklad, za který bych i dýchala.
Vážila 1670 g a měřila 43 cm.
6 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce