Neštovice v těhotenství

Ačkoli pro drtivou většinu malých dětí jsou plané neštovice7 běžnou nemocí, kterou překonají bez větších komplikací, u novorozenců, dospívajících (od 13 let) a dospělých mohou představovat poměrně vážný problém. U těhotných žen to platí dvojnásob, neboť znamenají ohrožení především pro plod.

Plané neštovice v první polovině těhotenství

V případě, že těhotná žena onemocní planými neštovicemi v prvním trimestru37, hrozí plodu možnost rozvoje tzv.kongenitální varicelly. Ta může mít až fatální následky končící smrtí miminka. Tato choroba může způsobit nejen zjizvení kůže miminka či celkové zpomalení růstu82, ale také poškození mozku, zraku, kostí a svalů, deformace končetin nebo mentální postižení. Zvýšené je také riziko1 potratu13 či dokonce úmrtí plodu v děloze3.

Riziko možných vývojových vad plodu při onemocnění budoucí maminky v prvním trimestru těhotenství se pohybuje okolo 1,5 %. Toto číslo se však zvyšuje úměrně s pokročilostí těhotenství5. V rozmezí 13.19-20. týdne21 riziko rozvoje postižení dosahuje cca 2 %.

Plané neštovice v druhé polovině těhotenství

S příchodem druhé poloviny těhotenství17 je situace v souvislosti s onemocněním planými neštovicemi přeci jen o něco lepší a vyhlídky pro miminko jsou daleko příznivější, a to zejména díky tomu, že plod je již více vyvinutý. Chorobu lze totiž na miminko přenést už jen během samotného porodu29.

Průnik neštovic placentou9 je možný pouze v ojedinělých a velice vzácných případech. Miminko může být ohroženo jen nepřímým způsobem, a to případným vlivem těžkého průběhu choroby u budoucí maminky.

Ve druhé polovině těhotenství tedy již nehrozí plodu riziko vývojových vad, způsobených neštovicemi. Naopak, pokud budoucí maminka neštovicemi skutečně onemocní, plod získává jejím prostřednictvím účinné protilátky2.

Plané neštovice a porod

Jak už bylo výše zmíněno, druhá polovina těhotenství nese v souvislosti s neštovicemi daleko veselejší prognózu, ale stále ještě existuje možnost vážných komplikací.

Onemocní-li nastávající maminka krátce před porodem, konkrétně cca 5 dnů před jeho začátkem do zhruba 3. dne po porodu, nestihne její tělo vytvořit včas potřebné protilátky, které by mohla následně předat miminku.

Následkem propuknutí onemocnění těsně před či po porodu, je až 17 % novorozenců7 nakaženo planými neštovicemi, přičemž nejsou proti dalšímu rozvoji příznaků nijak chráněni. Jedná se zde o skutečně velkou zdravotní komplikaci. Smutná realita pak může být taková, že až u jednoho z dvaceti nakažených miminek končí toto onemocnění úmrtím.

Léčba planých neštovic u těhotných žen

Každá nastávající maminka by měla v případě podezření na nákazu či propuknutí choroby kontaktovat lékaře.

Léčba je možná dvěma způsoby:

  • Aplikace hyperimunního globulinu- tuto látku, která se aplikuje injekčně, je možno podat těhotné ženě pouze bezprostředně po nakažení. Součást této látky je vysoké množství protilátek, díky kterým dochází k podstatnému snížení rizika vývojových vad plodu a k výraznému omezení intenzity příznaků samotné choroby u budoucí maminky.
  • Antivirotika- v případě, že nebylo možné podat včas hyperimunní globulin, přichází jako další možnost léčba antivirotiky, které dokáží zabránit dalšímu vývoji závažnějších komplikací.

Pokud dospělá žena plánuje těhotenství a neštovice zatím neprodělala, je na místě, poradit se s lékařem ohledně vakcinace.

Informaci o tom, zda těhotná žena neštovice prodělala nebo neprodělala, je možné zjistit z krevního rozboru.

Obecně platí, že po prodělání by se neštovice znovu objevit neměly, ale existují výjimky potvrzující pravidlo, proto by nastávající maminka neměla vědomě přijít do kontaktu s nemocnými.

Více o neštovicích v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.doktornet.cz/plane-nestovice/plane-nestovice-v-tehotenstvi/
  2. http://www.atlasnemoci.cz/plane-nestovice/nestovice-v-tehotenstvi/
  3. http://plane-nestovice.cz/nestovice-u-tehotnych.html

Hodnocení a zkušenosti s neštovicemi v těhotenství

Máš zkušenost s neštovicemi v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ettie  12. dub 2022

Inkubacna doba nestovic a tehotenstvo

Chcela by som povzbudit vsetky mamicky, ktore kiahne neprekonali a su tehu. Kiahne som nemala (potvrdene z krvi) a starsia mi ich doniesla ked som bola v 38tt.. velmi skarede obdobie a nerada na to spominam. Kazdopadne nechytila som doteraz ,ani na praxi, ani v praci, ani vtedy od starsej a to som s nou bola pred vysevom a aj ked sa vysypala a to je najinfekcnejsie obdobie ♡

Kazdopadne aj keby nedajboze, bol niekto v situacii ako my, ze tehotna a neprekonane kiahne... nezufajte ;) bolo mi to vysvetlene takto, najhorsie je to pre babatko,ak sa zena vysype 5 dni pred alebo po porode. Resp par tyzdnov pred porodom, lebo v raritnych pripadoch sa i babatko moze narodit obodkovane, alebo v 1.trim klasika ako vsetko rizikove v 1.trim ;)
Kazdopadne, riesia to tak, a i u nas tak bolo, po vyseve sme sa zial museli izolovat od seba, mna poslali na infekcne, kde mi nasadili liecbu antivirotikami a kedze som bola v 38tt navrhovali uz ukoncit tehu kvoli tomu, ze nevedeli v akej faze inkubacnej doby mozem byt... malej pichli po porode protilatky a preventivne nas izolovali a sledovali... ja mimo ludi, ona mimo ine babatka...po 5 dnoch sme sli spolu domov♡ nastastie sa nam to vyhlo a mala prisla po tyzdni, ked jej to zaschlo. Bola s manzelom u svokrovcov. Bolo to tazke, ale zmakli sme to.. Tentoraz verim,ze do jula sa nam vsetky pliagy vyhnu a bude dobre ♡
Lekar vravel, ze najlepsie ak chytit, tak v 2.trimestri, ale tak vyber si chorobu :D hlavne kludne obvolajte gyn, porodnika, pediatra, velmi radi poradia ked uz ste tak na tesno pred porodom.. vsetkym drzim palce, nech sa im nestovice vyhybaju, alebo nech maju hladky a rychly priebeh ♡
misulicka69  13. říj 2014

Neštovice v 7.tt

S manželem jsme se snažili o dítě přes dva roky. Když jsem konečně otěhotněla, byla jsem v kontaktu s neteří, která měla neštovice. Vzhledem k tomu, že jsem v té době ještě nevěděla, že jsem těhotná a moje máma mě přesvědčovala, že neštovice jsem v dětství měla, nebála jsem se být s neteří ve fyzickém kontaktu. Bohužel po příjezdu domů jsem zjistila, že jsem těhotná a na nějaké neštovice u neteře jsem zapomněla. V necelém 7.tt jsem pro krvácení byla hospitalizovaná v nemocnici, kde jsem asi 3. den začala mít vyrážku. Nakonec mi zjistili neštovice :-( Nevím, na koho jsem měla být víc naštvaná, zda na mámu, která si nepamatovala, zda jsem měla neštovice či ne, nebo na sestru, která vlastně neteř přivezla :-(

Po zjištění neštovic jsem se o toto onemocnění v těhotenství začala více zajímat a byla jsem celkem šokovaná, když jsem se dočetla o možných problémech - začala jsem mít černé myšlenky - narodí se mi postižené dítě, nebo slepé, nebo již umře ve mně? Bylo to strašné. Ani moje obvodní lékařka mě nepotěšila, která mi doporučovala potrat. S tím jsem se nehodlala smířit, řekla jsem si, že počkám na odběr plodové vody. Před tímto odběrem mi udělali nějaký spec. ultrazvuk, na kterém bylo vše v pořádku. Taky mi sdělili, že odběrem plodové vody se nezjistí, zda budou mít neštovice nějaký vliv na plod. Tak jsem to riskla a na odběr plodové vody jsem nešla.

Podržel mě můj gynekolog (kromě rodiny asi jediný člověk), který mi dával naděje a poslal mě na infekční oddělení na Bulovku. Tam mi lékařka uvedla, že se nemusím skoro ničeho bát, že neštovice plod nemůžou výrazně ohrozit (kromě tedy pár dní před porodem, to prý i dítě může umřít). Uvedla, že jediné, co se může stát je, že mu nedoroste např. prst na noze nebo ruce, což by mělo být vidět na ultrazvuku. Na ultrazvuku bylo vidět vše, takže jsem si trochu oddechla. Ale i přes to všechno jsem byla do konce těhotenství jako na trní a pořád jsem přemýšlela, co bych dělala, kdyby se mi narodilo opravdu postižené dítě :-(

V posledním trimestru jsem byla celkem nervózní, protože mi všichni kolem říkali, jak jsou jejich mimi v břichu akční, až nemůžou spát a ten můj mrňous si tam lebedil, ani jsem o něm nevěděla. Max. si občas protáhl ručičku nebo nožičku, asi jen dvakrát za celou dobu mě více kopl do močáku (byl otočen KP).

Každopádně ve 36+6 se rozhodl přijít na svět, ani jsem s tím nepočítala (neměla jsem připravenou tašku do porodnice, teprve za dva dny jsem se chystala jít na předporodní kurz apod.), tak jsme v noci vyrazili do porodnice a v 8:42 hod. se nám císařským řezem narodil krásný chlapeček s mírami 3320 kg a 54 cm, takže si myslím, že ani na celkové stavbě těla se neštovice neprojevili :-)

Možná jsem měla akorát velké štěstí, že se mi narodilo zdravé dítě, ale jsem ráda za to, že jsem to riskla. Kdybych šla na potrat, do konce života bych si to vyčítala :-(
2 lidé považují za užitečné
majka1niky  8. dub 2014

Neštovice v 33tt

Ahoj,
tak ja sa s Vami idem podeliť o moju skúenost s týmito potvorkami. U nás sú to ovčie kiahne...

Neštovice som mala ako dieťa, teda vlastne už puberťák, mala som 15 :) V prvom tehotenstve bolo všetko v poriadku a tak som sa nemala obávať ani v tom druhom. Myslela som, že keď som ich už mala, nič mi nehrozí. V 33.tt sa neštovicami nakazil sused. Myslím, že som ich chytila od neho. Teda chytila som vírus neštovic v podobe pásového oparu. Urobil sa mi na chrbte a ja som si myslela, že ma niečo v lete uštiplo. Navštívila som praktického a ten mi hneď potvrdil, že ide o vysoko nákazlivý vírus. Poslal ma teda ku gyn. Tá ma objednala až na koniec, keď už v ordinácii neboli žiadne pacientky, aby som niekoho nenakazila. Bohužiaľ, som bola vo vysokom štádiu tehotenstva a tak mi už nechcela nasadiť antivirotiká. Mazala som si teda miestečko s bielym púdrom a čakala.

Keď sa syn narodil v 40tt, dostal atopický ekzém. Čítala som, že to mohlo byť z toho. Mal ho zhruba dva týždne na tvári. Chudáčik bol celý červený a suchý... Dnes je mu jedne rok, žiaden ekzém už nemá. Ale pred 5 dňami dostala neštovice 4-ročná dcérka, tak za chvíľku ho bude mať aj on. Už aby to bolo za nami...
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce