Ačkoli pro drtivou většinu malých dětí jsou plané neštovice7 běžnou nemocí, kterou překonají bez větších komplikací, u novorozenců, dospívajících (od 13 let) a dospělých mohou představovat poměrně vážný problém. U těhotných žen to platí dvojnásob, neboť znamenají ohrožení především pro plod.
V případě, že těhotná žena onemocní planými neštovicemi v prvním trimestru37, hrozí plodu možnost rozvoje tzv.kongenitální varicelly. Ta může mít až fatální následky končící smrtí miminka. Tato choroba může způsobit nejen zjizvení kůže miminka či celkové zpomalení růstu82, ale také poškození mozku, zraku, kostí a svalů, deformace končetin nebo mentální postižení. Zvýšené je také riziko1 potratu13 či dokonce úmrtí plodu v děloze3.
Riziko možných vývojových vad plodu při onemocnění budoucí maminky v prvním trimestru těhotenství se pohybuje okolo 1,5 %. Toto číslo se však zvyšuje úměrně s pokročilostí těhotenství5. V rozmezí 13.19-20. týdne21 riziko rozvoje postižení dosahuje cca 2 %.
S příchodem druhé poloviny těhotenství17 je situace v souvislosti s onemocněním planými neštovicemi přeci jen o něco lepší a vyhlídky pro miminko jsou daleko příznivější, a to zejména díky tomu, že plod je již více vyvinutý. Chorobu lze totiž na miminko přenést už jen během samotného porodu29.
Průnik neštovic placentou9 je možný pouze v ojedinělých a velice vzácných případech. Miminko může být ohroženo jen nepřímým způsobem, a to případným vlivem těžkého průběhu choroby u budoucí maminky.
Ve druhé polovině těhotenství tedy již nehrozí plodu riziko vývojových vad, způsobených neštovicemi. Naopak, pokud budoucí maminka neštovicemi skutečně onemocní, plod získává jejím prostřednictvím účinné protilátky2.
Jak už bylo výše zmíněno, druhá polovina těhotenství nese v souvislosti s neštovicemi daleko veselejší prognózu, ale stále ještě existuje možnost vážných komplikací.
Onemocní-li nastávající maminka krátce před porodem, konkrétně cca 5 dnů před jeho začátkem do zhruba 3. dne po porodu, nestihne její tělo vytvořit včas potřebné protilátky, které by mohla následně předat miminku.
Následkem propuknutí onemocnění těsně před či po porodu, je až 17 % novorozenců7 nakaženo planými neštovicemi, přičemž nejsou proti dalšímu rozvoji příznaků nijak chráněni. Jedná se zde o skutečně velkou zdravotní komplikaci. Smutná realita pak může být taková, že až u jednoho z dvaceti nakažených miminek končí toto onemocnění úmrtím.
Každá nastávající maminka by měla v případě podezření na nákazu či propuknutí choroby kontaktovat lékaře.
Pokud dospělá žena plánuje těhotenství a neštovice zatím neprodělala, je na místě, poradit se s lékařem ohledně vakcinace.
Informaci o tom, zda těhotná žena neštovice prodělala nebo neprodělala, je možné zjistit z krevního rozboru.
Obecně platí, že po prodělání by se neštovice znovu objevit neměly, ale existují výjimky potvrzující pravidlo, proto by nastávající maminka neměla vědomě přijít do kontaktu s nemocnými.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu