I jinak bezproblémově probíhající těhotenství24 může být provázeno poruchami spánku. Zpravidla za nimi stojí probíhající hormonální změny, obavy o zdraví miminka, strach z porodu či jiné úzkosti a v neposlední řadě i změny fyzické.
V prvním trimestru37 mohou těhotnou ženu trápit úzkostné stavy pramenící z nastávajících životních změn či obav o průběh těhotenství. I během noci ji mohou obtěžovat nevolnosti15 a zvracení3.
Druhý trimestr17 je obvykle obdobím zklidnění. Nastávající maminka cítí jemné pohyby plodu, může ještě při spánku libovolně měnit svou polohu, ustupují i zdravotní potíže a nespavost tedy bývá spíše výjimečná. Jakmile se však bříško začne kulatit, tedy okolo 6. měsíce, začínají se dostavovat i drobné potíže se spánkem.
Třetí trimestr13 bývá, co se týče nedostatku spánku, nejnáročnější. Zpravdila jej totiž provází různé problémy, jako jsou například bolesti a křeče v nohou2, otoky končetin nebo tvrdnutí břicha20. Často také spánek narušují pohyby miminka14, rostoucí bříško15, obtížnější dýchání, časté močení9 nebo také tlak na dolní dutou žílu. Typické pro toto období jsou také barvité a znepokojivé sny4 pramenící z obav z porodu12, z nastávajících změn fungování rodiny po porodu29 či z péče o miminko.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu