Nadýmání v těhotenství je způsobeno především rostoucí hladinou hormonu progesteronu v těle těhotné ženy. Tento hormon způsobuje snížené napětí střevní stěny, což vyvolává zpomalení pohybu potravy ve střevech. Pomalejší procházení potravy trávicím traktem umožňuje kvalitnější a lepší vstřebávání živin. Hormonální nerovnováha také u někoho způsobuje zácpu nebo naopak průjem.
Nadýmání se zpravidla zhoršuje úměrně s postupujícím těhotenstvím24, neboť na něj má vliv i rostoucí děloha3, jež vyvíjí tlak na žaludek a posunuje ho stále výš. Plyny ve střevech jsou prakticky vedlejším produktem činnosti střevních bakterií, které mají za úkol dokončit proces započatý příjmem potravy.
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: Hojdavak
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: Hojdavak
Zdroj fotografií: Hojdavak
Zdroj: Nejsport.cz
Nadýmání v těhotenství obvykle speciální léčbu nevyžaduje. Je však vhodné obrátit se na lékaře, jestliže je provázeno dalšími nepříjemnými potížemi, jako je bolest břicha4, nevolnost8, zácpa, průjem1 nebo dokonce krev ve stolici1.
Užívání volně prodejných léků proti nadýmání je vhodné konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Ne všechny přípravky jsou totiž vhodné pro nastávající maminky.
Je obecně známo, že jídelníček4 nastávající maminky by měl být pestrý, při sklonech k nadýmání je však na místě jej upravit.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu