Možnosti ukončení těhotenství

Předčasné ukončení těhotenství představuje v životě ženy nesmírně náročné období, ať už probíhá z jakýchkoli důvodů a jakýmkoli způsobem. Jaké faktory lze považovat za důvody k ukončení těhotenství? To se dozvíš v našem článku.

Ukončení těhotenství

To, zda podstoupit ukončení těhotenství, je pro ženu nesmírně těžké rozhodnutí.

Ukončení těhotenství

  • Přestože se v tomto článku budeme věnovat výhradně umělému ukončení těhotenství, tento pojem může být chápán v různých souvislostech:
    • Spontánní (neboli samovolný) potrat3
    • Umělé ukončení těhotenství, tedy interrupce – může proběhnout do 12. týdne těhotenství nebo maximálně do 24. týdne těhotenství, jsou-li pro to zdravotní důvody matky či plodu.
    • Předčasný porod.
    • Ukončení těhotenství porodem v přibližném termínu porodu.

Ukončení těhotenství

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a tak někdy těhotenství nekončí odjezdem z porodnice s miminkem v náručí. Důvodů může být řada, přičemž s každým z nich je náročné se smířit.


Umělé ukončení těhotenství – interrupce

  • V ČR lze podstoupit interrupci:
    • Do 12. týdne těhotenství na žádost matky - žena vyplňuje informovaný souhlas, přičemž nemusí mít pádný důvod k tomuto rozhodnutí. Může se tedy pro interrupci rozhodnout z jakéhokoli důvodu, ať už jde o neschopnost postarat se o (další) dítě důsledkem nepříznivé finanční situace atd.
    • Do 24. týdne těhotenství, jsou-li k tomu zdravotní indikace – může jít o zdravotní problém na straně matky nebo o vývojovou, genetickou či chromozomální vadu plodu.
  • O interrupci máme samostatný článek, dozvíš se v něm například průběh interrupce či cenu tohoto zákroku 👇

Interrupce

Život se s lidmi občas nemazlí, a tak ses možná i ty dostala do svízelné situace a nyní přemýšlíš o interrupci, tedy umělém potratu. S rozhodnutím pomoci nemůžeme, ale dokážeme ti přinést kompletní informace, které je dobré vědět.


Důvody pro umělé ukončení těhotenství na straně matky

  • Indikací k provedení interrupce jsou zdravotní problémy těhotné ženy, na které by mělo těhotenství nepříznivý vliv, případně by znemožňovalo léčebný postup.
  • Seznam onemocnění, syndromů a poruch je nesmírně dlouhý a zahrnuje řadu specifických chorob. Možnost umělého přerušení těhotenství je proto třeba konzultovat s odborníky, kteří ženě nejlépe odpoví na její otázky, zda může nebo nemůže podstoupit interrupci ze zdravotních důvodů.

Důvody pro umělé ukončení těhotenství na straně plodu

  • Genetické poruchy:
    • závažné dědičné choroby a vady, jejichž míru rizika nebo definitivní potvrzení je třeba doložit výsledky z prenatální diagnostiky – většinou jde o výsledky z odběru plodové vody 18 nebo odběru choriových klků. Patří sem například trizomie, jako je Downův syndrom, 2 rozštěp páteře a jiná raritní onemocnění plodu.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.

Odběr choriových klků

Odběr choriových klků není tak známý jako například amniocentéza, a právě proto může nejednu nastávající maminku vystrašit, když jí lékař toto vyšetření doporučí. Pojď si přečíst, jak probíhá a proč ti ho doktor může navrhnout.


Kdy nelze interrupci podstoupit?

V ojedinělých případech se může stát, že ženě bude žádost o interrupci zamítnuta. Přestože jde spíše o výjimečné situace, přece jen je dobré je zmínit:

  • Pokud by interrupční zákrok vážně ohrozil zdravotní stav nebo život ženy – tuto skutečnost posuzuje lékař na základě aktuálního zdravotního stavu těhotné ženy.
  • Pokud již v minulosti podstoupila interrupci, od které neuběhlo více než 6 měsíců a:
    • žena ještě dvakrát nerodila,
    • nedovršila věk 35 let,
    • není důvodné podezření, že otěhotněla důsledkem trestného činu (znásilnění).

Video: Interrupce – jak se vyrovnat s tímto rozhodnutím

Rozhovor s psycholožkou a porodní asistentkou Mgr. Kristinou Zemánkovou

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Šestinedělí po potratu

Nehledě na to, zda ukončení těhotenství nastalo spontánně nebo bylo uměle vyvoláno, šestinedělí po potratu je pro ženu náročným obdobím – jak psychicky, tak fyzicky. Jen málokterá si však v těchto týdnech dopřeje čas na regeneraci a ve snaze rychle se z tohoto prožitku vzpamatovat se vrací k běžnému životu. Proč je důležité, aby se i po potratu dodržovalo šestinedělí a jak by toto období mělo v praxi probíhat?

Potrat

Potrat je bezesporu jednou z nejtěžších situací, které tě mohou potkat, a to a ať už mluvíme o samovolném ukončení těhotenství, nebo o rozhodování, zda na potrat jít.

Vyrovnání se s potratem

Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.


Více o tomto tématu na Modrém koníku

  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou nemůžeš najít odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.
  • Diskuse
    • Nech si poradit nebo si jen čti ve fórech. V jednotlivých diskusích určitě najdeš něco, co tě zaujme. A pokud náhodou ne, klidně vytvoř vlastní vlákno a počkej si na reakce ostatních uživatelů naší stránky.

Hodnocení a zkušenosti s možnotmi ukončení těhotenství

Máš zkušenost s možnotmi ukončení těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce