Melasma je tmavé zbarvení kůže, které se vyskytuje mimo graviditu, tedy například u žen, jež užívají antikoncepci16 či hormonální substituční terapii (HRT), u žen v období menopauzy2 a někdy i u mužů. Chloasma je to samé zbarvení, jen se objevuje během těhotenství24. Melasma i chloasma mají mírnější příznaky v zimních měsících.
Jediným příznakem jsou nepravidelné skvrny tmavé nebo nazelenalé barvy vyskytující se ve tváři, na nose, rtech a na čele. Skvrny se objevují postupně, nevyskočí na obličeji najednou.
Melasma je způsobena vlivem hormonů, konkrétně estrogenem a progesteronem, díky nimž se na obličeji objevuje více barviva. Náchylnější na onemocnění melasmou jsou ženy se světlejší pletí, které se vystavují intenzivnímu slunečnímu záření.
Ženy v těhotenství mají zvýšenou hladinu estrogenu, progesteronu a MSH (hromon stimulující produkci melaninu). U chloasmy se předpokládá, že je u postižených zvýšená hladina progesteronu, nikoliv estrogenu a MSH.
Vliv na vznik kožních skvrn má také:
Do 12. týdne těhotenství22 je důležité dbát na zvýšený příjem kyseliny listové37, která je obsažena hlavně v zelené zelenině, celozrnném pečivu a cereáliích.
Melasma má 4 různé typy pigmentových vzorů:
Melasma je viditelná pouhým. Existenci potvrdí dermatolog pomocí tzv. Woodovy lampy.
Zbarvení kůže často mizí samo pár měsíců po porodu29. V některých případech bývá k léčbě využívána antikoncepce nebo hormonální substituční terapie.
Léčbu je možné podpořit chemickými peelingy, galvanickým nebo ultrazvukovým ošetřením obličeje nebo užití laseru. Během léčby se musí ženy vyhýbat pobytu na slunci a používat proti slunečním paprskům chemické nebo fyzikální blokátory.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu