Léky v těhotenství24 a během kojení70 představují specifický problém. Některé léky2 se v těhotenství nemohou užívat, protože hrozí poškození plodu. Na druhé straně jsou situace, kdy je nezbytné podat těhotné ženě uvedené léky, a to tehdy, pokud jde o vážný stav.
Pokud těhotná žena užívá dlouhodobě nějaké léky, je nutné po otěhotnění konzultovat užívání léků během těhotenství. Existují alternativy léků, které mohou budoucí maminky užívat, aniž by byl ohrožen plod. V těhotenství se mohou objevit téměř všechny nemoci.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:21 Návykové látky v těhotenství. Co je v pořádku a co už ne?
0:38 Kofein a káva v těhotenství
1:13 Nikotin a kouření v těhotenství
1:45 Alkohol v těhotenství: Víno, pivo, sekt, tvrdý alkohol …
2:28 Alkohol v začátcích těhotenství, kdy žena o svém těhotenství nevěděla
3:20 Měkké a tvrdé drogy v těhotenství
4:30 Antidepresiva a jiné léky v těhotenství
Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
🎞️ Vitamíny a výživové doplňky v těhotenství. Co vše a jak užívat?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.
🎞️ Vše o ultrazvuku v těhotenství. Škodí nebo pomáhá?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.
Zahájení farmakologické léčby u těhotných žen musí být racionální. Mezi hlavní zásady farmakologické léčby patří:
Léky podávané v těhotenství mohou ovlivnit plod. Záleží na tom, do jaké míry proniká léčivo přes placentu9 do krevního oběhu matky. Poškození plodu z časového hlediska se dělí na:
Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!
Těhotenský newsletter do e-mailu
Warfarin se používá k ředění krve, tetracykliny patří mezi antibiotika1, cytostatika se využívají při léčbě nádorových onemocnění. ACE inhibitory se podávají při léčbě vysokého krevního tlaku. Benzodiazepiny jsou indikovány při psychiatrických poruchách nebo nespavosti6.
Základním lékem proti bolesti v těhotenství je paracetamol (paralen), maximální dávka za den je však 2-3 gramy, v prvním37 a v druhém trimestru 17 se mohou podávat i nesteroidní antirevmatika (ibuprofen, diklofenak). Při křečích se podávají léky s účinnou látkou drotaverin nebo butylskopolamin (Buscopan).
Lékem první volby při horečce a bolestech je paracetamol. Novalgin se nesmí používat v třetím trimestru13.
Nevolnost a zvracení se v těhotenství vyskytuje často. Údaje o vhodných lékcích proti zvracení jsou rozporné. Nejčastěji se používá thietylperazinum nebo haloperidol.
Nejvhodnějším lékem proti kašli11 je ambroxol (mukosolvan) nebo acetylcystein (ACC). Bromhexin je kontraindikován.
Při potřebě antibiotické léčby během těhotenství jsou indikovány penicilinová a cefalosporinová antibiotika, karbapenemy, linkosamidy a makrolidy (z markolidů se nesmí užívat kalritromycin).
Pokud je u těhotné ženy nezbytné podat aminoglykosidová antibiotika, hrozí poškození sluchu u dětí. Nitrofurantoin se nesmí používat během porodu29 a jeden měsíc po porodu při kojení, protože hrozí anémie (chudokrevnost) plodu.
Během těhotenství jsou zakázána tetracyklinová antibiotika, chinolony a kotrimoxazol (Biseptol).
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu