Ledvinové kameny se v těhotenství nevyskytují příliš často, pokud se ale objeví, jedná se o závažný problém, který zpravidla vyžaduje hospitalizaci.
Ledvinové kameny se tvoří, když vytvořená moč obsahuje vysoký podíl vápníku, cystinu nebo kyseliny močové. Malé kameny odejdou spontánně bez bolestí, větší zůstávají zaklíněné v močovém systému.
U těhotných žen zpravidla stojí za vznikem ledvinových kamenů hormonální změny, jejichž příčinou dochází ke zvýšení hladiny vápníku v krvi.
K tvorbě kamenů přispívá i nedostatečný příjem tekutin.
Ledvinové kameny se vyskytují v průměru u jedné těhotné ženy z 1.500. U 80-90 % těhotných žen se kameny projeví nejčastěji v druhém17 a třetím trimestru13, protože spontánní odchod kamenů je omezen zvětšující se dělohou.
Symptomy, které provází ledvinové kameny, je snadné zaměnit za běžné příznaky těhotenství, proto je někdy poměrně náročné tento stav rozpoznat. K typickým příznakům ledvinových kamenů patří:
Diagnostika a léčba ledvinových kamenů v těhotenství je poměrně složitý problém, neboť některé zobrazovací techniky (RTG) není možné využít. Běžně se využívají laboratorní rozbory moči a krve, v nichž se sledují specifické markery, případně také ureteroskopie.
Léčba se dělí na medikamentózní a chirurgickou.
Prvním krokem v léčbě ledvinových kamenů je dostatečná "hydratace pacientky", pacientce se podávají tekutiny v podobě infúzí přímo do žíly. Dalším krokem v léčbě je tlumení bolesti pomocí analgetik. U 60-80% pacientek tak dojde k vyplavení ledvinových kamenů. Lékaři doporučují pokoj na lůžku a pokud je to potřebné, tak se do léčby přidávají i antibiotika1. Vždy se odebírá i moč na chemický rozbor. Těhotná žena nemůže užívat všechny léky proti bolesti, proto lékař vybere nejvhodnější lék, který neohrožuje plod.
20-30% těhotných žen vyžaduje chirurgický zákrok. Cílem tohoto zákroku je zprůchodnit močové cesty, aby se mohla vylučovat moč. Urologové mohou zavést do močových cest stent, dále mohou provést ureteroskopii a nebo perkutánní nefrostómii.
Ledvinové kameny menší než 4 milimetry obvykle spontánně odejdou. Kameny větší než 7 milimetrů obvykle vyžadují chirurgickou intervenci. Nejlepší prevencí před vznikem ledvinových kamenů je dostatečný příjem tekutin, doporučuje se pít vodu s citrónem.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu