Kýla v těhotenství , latinsky hernie , otvorem ve svalové vrstvě břišní stěny, kdy část vnitřních orgánů v břišní stěně vyčnívá přes otvor ve svalu.
Kýla v těhotenství24 vzniká kvůli oslabení svalů břišní stěny vlivem rostoucí dělohy3. Kýla může vzniknout i při porodu29, když žena silně tlačí.
K dalším příčinám vzniku kýly v těhotenství i mimo něj patří:
V těhotenství se nejčastěji vyskytuje pupeční kýla . V místě pupíku je největší vyklenutí těhotenského břicha a největší roztažení kůže na břiše. Během těhotenství tkáň pupku prosákne a natáhne se kvůli rostoucí děloze. Tkáň pupku má malou elasticitu, postupně se rozšiřují přímé svaly břicha a vzniká pupeční kýla.
Do pupeční kýly se mohou dostat střevní kličky, ale ve 20. týdnu těhotenství21 rostoucí děloha dosahuje úrovně pupku. Od této doby děloha zabraňuje vstupu střevních kliček do pupečního pruhu.
Při velkém rozestupu přímých břišních svalů se děloha může dostat mezi svaly. Během těhotenství se to řeší ortopedickými pomůckami.
Kýla představuje překážku během porodu, a to v druhé době porodní. Rodička se bojí, neboť nesmí používat břišní lis, čili tlačit.
Kýlu je možné nahmatat, někdy je při dotyku pociťována bolest. Obsah pupeční kýly v těhotenství se kontroluje pomocí ultrazvuku.
Operace je jediným řešením. Operace během těhotenství je riskantní, proto se léčba pupeční kýly odkládá na obodbí po porodu. Cílem operace je zpevnit stěnu svalu. Během těhotenství se používají již zmíněné ortopedické pomůcky.
Těhotné ženě se doporučuje chytit si pupeční kýlu během kýchnutí nebo kašle.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu