Krvácení v těhotenství dokáže vystrašit každou nastávající maminku. Krvácení se může objevit kdykoliv během těhotenství24, častěji to však bývá na začátku gravidity. Není pravidlem, že krvácení musí nutně znamenat problém, ale není jej radno podceňovat, vždy je lepší jej konzultovat s lékařem.
V časném stádiu těhotenství se může objevit mírné krvácení či špinění3, a to např. v době, kdy by se měla dostavit menstruace2, při usazování oplodněného vajíčka do děložní sliznice, po pohlavním styku nebo může být na vině nízká hladina hormonu progesteronu, který produkuje žluté tělísko. Existují však i další těhotenské problémy13, které krvácení způsobují.
V tomto případě dochází k částečnému odloučení plodového vejce, avšak plod je stále naživu. Toto bývá provázeno špiněním nebo slabším krvácením, které je způsobeno ve většině případů hematomem (krevní sraženinou) pod placentou9. Tento stav se řeší klidovým režimem a podáváním hormonálních přípravků k udržení a podpoře rané gravidity.
Jedná se o stav, kdy odloučení vejce je tak rozsáhlé, že již nelze zastavit. Začínající potrat13 je vždy provázen krvácením a bolestmi v podbřišku.
Při probíhajícím potratu je z dělohy3 vyloučeno buď celé nebo jen část plodového vejce. Někdy dojde k vypuzení pouze části embrya, v takovém případě je pak nezbytné provést kyretáž16. Při té jsou z děložní dutiny odstraněny veškeré zbytky plodového vejce, které by mohly zapříčinit vznik zánětu či silného krvácení dělohy.
O zamlklé těhotenství se jedná tehdy, pokud se embryo po krátké době přestane vyvíjet a následně dojde k jeho odumření. Toto probíhá takřka nepozorovaně, až po několika týdnech dochází ke krvácení a někdy i k bolestem, což je způsobeno snahou organismu vypudit a vyloučit obsah dělohy.
I zde se může objevit krvácení způsobené spontánní redukcí vícečetného těhotenství na jednočetné. Ve většině případů není druhý plod ohrožen.
Mola může být buď kompletní, ta vzniká, když spermie oplodní tzv. prázdné vajíčko, nebo mola částečná. K té dochází, když je vajíčko oplodněno dvěmi spermiemi najednou. Oba stavy jsou neslučitelné s dalším vývojem embrya.
Je způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka mimo dělohu. V mnoha případech ve vejcovodu. Viz. článek Mimoděložní těhotenství22.
Krvácení po 28. týdnu těhotenství14 bývá nejčastěji způsobeno placentárními změnami.
Vcestné lůžko17 vzniká v případě, je-li placenta (lůžko)9 uložena ve spodní části dělohy, kde buď přímo zasahuje do porodních cest nebo je v jejich bezprostřední blízkosti. Projevuje se mnohdy i opakovaným krvácením zpravidla v posledních třech měsících těhotenství13. Krvácení může mít i velmi silný průběh, čímž se mohou u těhotné projevit velmi brzy známky sekundární anémie nebo až hemoragický šok (nebezpečná reakce organismu při velké ztrátě krve). Miminko může v děloze zemřít kvůli placentární nedostatečnosti.
Jsou známé čtyři typy vcestného lůžka:
Stavy při kterých jakkoli placenta zasahuje do děložního hrdla jsou indikací k vedení porodu císařským řezem.
K tomuto problému dochází převážně ve III. trimestru.
Ohroženy jsou zvláště těhotné ženy:
U předčasného odloučení normálně uložené placenty dochází k narušení cév mezi děložní stěnou a placentou, čímž vzniká hematom (krevní výron) a následně dochází k omezení funkčnosti placenty. Toto odloučení placenty bývá provázeno silnou, nepolevující bolestí dělohy a může se objevit i silné krvácení jasnou krví.
Tento stav může vést k ohrožení života maminky i miminka, proto je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Je-li prokázáno vyšetřeními skutečné odlučování placenty, bývá přistoupeno k okamžitému ukončení těhotenství císařským řezem.
I zde může být prvním projevem slabší krvácení tmavší krví, ke kterému se připojuje děložní činnost - děložní bolesti, kontrakce33, či bolesti v podbřišku2. I v tomto případě je nezbytné vyhledat rychlou lékařskou pomoc.
Nejčastější příčinou tohoto krvácení je nízké nasedání lůžka. Toto krvácení se objevuje zvláště v posledních týdnech před porodem. Zpravidla se jedná o krvácení slabší, ale opakující se.
Stejně jako v první polovině těhotenství může být krvácení způsobeno jinými příčinami, jako jsou polypy, myomy, a zcela vzácně i karcinomem. Krvácení se může objevit po pohlavním styku58 nebo po velké fyzické zátěži.
Těhotenské krvácení jakékoliv intenzity je vhodné konzultovat s lékařem, aby mohla být včas zahájena příslušná léčba!
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu