Během těhotenství naše tělo prochází několika změnami. Tyto změny jsou mnohdy doprovázeny nepříjemnými bolestmi krční páteře3, kříže, nohou2, pánve, kyčlí4 a pod.
Rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT
Ve videu se dozvíte:
Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
Rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Martinou Nagyovou
🎞️ Strach z porodu. Jak s ním pracovat?
Rozhovor s PA a psycholožkou Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
Rozhovor s gynekologem-porodníkem Doc. MUDr. Igorem Rusňákem, CSc.
🎞️ Předporodní kurz online a zdarma!
Videoprůvodce a rozhovor s PA Pavlou Kasparkovou.
Každá bolest pohybového aparátu signalizuje něco jiného. Každá žena je individuální a nese si s sebou svou pohybovou historii, která vypovídá o tom:
Pohybová historie ženy se odrazí během těhotenství. Růstem bříška se změní nároky na páteř. Těhotné ženy pak často prožívají mnohé komplikace ve formě těhotenských bolestí . Pomoci si lze různými prostředky, metodami a cviky.
Pokud se opakovaně vrací jakákoliv bolest zad, kloubů či jiných částí těla, je vhodné dát přednost profesionálnímu přístupu fyzioterapeuta před samoléčbou . Sám člověk totiž nikdy neodhalí pravý důvod svých problémů a bez správného vedení nebude ani schopen vhodné nápravy.
Fyzioterapeut je odborník vzdělaný v několika oborech (např. ortopedie, neurologie, interní medicína, traumatologie), které mu dávají možnost dívat se na problém komplexně ─ nezaměřuje se tedy pouze na samotnou bolest. Hledá především její příčinu a pak zavádí vhodnou léčbu, tedy rehabilitační program. Je nutné nezapomínat, že bez spolupráce ani ta nejlepší fyzioterapie nebude mít ten správný účinek.
Jako první z úlevových metod je snaha najít nejvhodnější polohu, v níž se žena cítí dobře a bez bolesti.
Pomůcky : Gymnastický míč, podložka, gauč
1. poloha :
Toto polohování s pohybem (mobilizací) hrudníku je velmi dobré na úlevu od bolesti v dolní hrudní oblasti a pro bederní páteř.
2. poloha :
Pokud se vám při poloze točí hlava, polohu neopakujte. Provádějte ji vždy jen v přítomnosti jiné osoby.
3. poloha :
Čím je bříško větší, tím je i větší tlak na bederní páteř a křížovou oblast. Vypodložením bříška se váha zmírňuje a přichází úleva od bolesti.
Šátek3 je pomocník na nošení dítěte. Dá se využít už během těhotenství na vyvazování bříška. Můžete si tak ulevit od bolesti v bederní páteři a pánevní oblasti.
1. poloha :
Čím je bříško větší, táhne páteř do většího prohnutí a způsobuje bolesti v dolní bederní oblasti.
2. poloha :
3. poloha :
Cviky pro svaly pánevního dna jsou velmi důležité a mají vliv na udržení plodu , méně bolestivý porod , odlehčení bederní páteře a stabilizaci celé páteře v rámci správného vývoje plodu. Pozitivní vliv se projevuje tedy nejen jako úleva od bolesti, ale i zdraví dítěte . Jen zdravá páteř a zdravé bříško správně vytvoří dostatečný prostor pro děťátko, které se v bříšku může neomezeně vyvíjet.
Všechny tyto cviky jsou informativního charakteru. Je vhodné si je prohlédnout, můžete je vyzkoušet, ale doporučuje se všechny je projít s fyzioterapeutem. Každá maminka má na svém těle různé anomálie, které potřebuje opravit. Při těchto anomáliích, v kombinaci s prováděním těchto cviků, sice nemusí, ale může vznikat nespecifická bolest, jejíž nerozumí. Neznamená to, že cvik je špatný. Znamená to, že na těle se událo něco, co je třeba opravit.
1. cvik :
Uvolňuje se bederní páteř a posilují svaly pánevního dna.
2. cvik :
3.cvik :
1. cvik :
2. cvik :
3. cvik :
Čím je bříško větší15, tím se mění struktura a funkce pohybového aparátu , mění se těžiště . Následně vznikají časté problémy bederní páteře, křížové kosti, hrudní páteře, oblasti mezilopatkových svalů, krční páteře. Proto je velmi důležitý správný postoj, správné těžiště .
Tak, aby žena uměla pracovat se svým tělem a přijímala nároky, které jí dává zvětšující se bříško:
V případě, že se bederní páteř jemně prohýbá, bříško jde dopředu a maminka padá do záklonu, tak se plotýnka vysouvá do opačného směru, tlačí celou bederní oblast.
V takovém případě je velmi důležité bederní páteř odlehčit:
V případě, že bříško tvrdne, se tato technika neprovádí a nepokračuje v cvičení.
I v těhotenství je možné cvičit tzv. SM systém. Je to výborné cvičení na správné držení těla a ulevení od bolesti v krční, hrudní a bederní páteři.
Základní cvik :
Každá maminka by si v těhotenství měla věřit, správně se hýbat. Začít běžnou chůzí, lehkým pohybem. Pokud se chce žena věnovat cvičení, je třeba to zkonzultovat předtím s gynekologem, zda cvičit můžete, zda je to v pořádku.
Řešení každé bolesti tedy předchází vyšetření u gynekologa . S nálezem je třeba přijít ke fyzioterapeutovi . Ten se podívá na konstituci, držení těla, pohyblivost ženy a zjistí, kde se nachází problém . Bude ženu individuálně vést.
Pokud je to problém, jen na funkční úrovni (vznikl svalovým zřetězení nebo zablokováním, nepoměrem v natahování v pánevní oblasti), doporučí cviky , případně je modifikuje pro individuální potřeby ženy. Je možné se při cvičení inspirovat například videi. Nezapomeňte je před tím zkonzultovat s odborníkem.
Pokud by šlo o neurologický problém , ve smyslu například meziobratlové ploténky, řeší se to pak další cestou - náročnějším způsobem v rámci léčby u fyzioterapeuta, ale s konzultací s neurologem.
Text po odborné stránce zkontroloval:
Mgr. Martina Nagyová, Cert. MDT
fyzioterapeut
www.fymas.sk
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu