Interrupce

Život se s lidmi občas nemazlí, a tak ses možná i ty dostala do svízelné situace a nyní přemýšlíš o interrupci, tedy umělém potratu. S rozhodnutím pomoci nemůžeme, ale dokážeme ti přinést kompletní informace, které je dobré vědět.
Interrupce (umělý potrat).

Zdroj: Nejsport.cz

Zdroj fotografií: DALL-e

Zdroj fotografií: DALL-e

Rozhodnout se pro interrupci bývá psychicky velmi náročné.

Co je to interrupce (umělý potrat)?

Interrupce (nebo také umělý potrat) je ukončení těhotenství lékařským zásahem na základě souhlasu těhotné ženy. Nejde tedy o samovolný potrat, ale jeho chirurgické nebo farmakologické zapříčinění.

Do kdy lze interrupci provést?

Pokud přijdeš na nechtěné těhotenství a jsi rozhodnutá pro umělý potrat, neotálej. Čím dřív navštívíš lékaře a domluvíte se na dalším postupu, tím lépe. Podmínky pro interrupci se v různých zemích liší, nicméně v České republice jsou pravidla následující:

  • Do 12. týdne těhotenství lze interrupci provést z jakýchkoliv důvodů, včetně rozhodnutí těhotné ženy.
  • Pozdější ukončení těhotenství se provádí pouze ze zdravotních důvodů, a to do 24. týdne. Důvodem jsou například závažné vady plodu nebo vážné onemocnění ženy.
    • V pozdějších týdnech těhotenství, kdy se potrat provádí ze zdravotních důvodů, ti lékař řekne, jaký postup je v tvé situaci možný. Zhruba do 14.–15. týdne těhotenství ještě lze provést chirurgický zákrok, ale později už musí dojít na vyvolání porodu.

Dobré vědět: Farmakologickou interrupci, tedy umělé ukončení těhotenství tzv. potratovou pilulkou, lze provést do konce 7. týdne těhotenství.


Jaké jsou typy umělých potratů?

1. Chirurgická interrupce
2. Farmakologická interrupce (neboli interrupce tzv. potratovou pilulkou)

1. Chirurgická interrupce

Chirurgická interrupce je zákrok prováděný v narkóze na operačním sále.

Jak probíhá chirurgická interrupce?

  • Dříve se chirurgický umělý potrat ještě rozděloval na miniinterrupci a interrupci, přičemž zlomovým byl 8. týden těhotenství39 a šlo o rozdílné postupy provedení. V současnosti už se ale chirurgický potrat provádí do 12. týdne stejně – metodou, jaká byla používána pro miniinterrupci.
  • Jde o rychlý zákrok prováděný v narkóze, kdy se do dělohy zavede aspirační kyreta, přirovnatelná k trubičce, s níž se odsaje obsah. Zhruba za tři až čtyři hodiny je možné jít domů, kde je potřeba týden dodržovat klidový režim.
  • Je-li Rh faktor16 tvé krve negativní, což lékař zjisti jejím rozborem, musí ti být podány protilátky, aby v případě dalšího těhotenství nedošlo ke komplikacím.

Jaké jsou případné komplikace chirurgického potratu?

  • Vyloučeno není poranění dělohy, poškození její sliznice nebo záněty, takže kdyby se ti cokoliv po zákroku nezdálo v pořádku, kontaktuj lékaře.

Důležité vědět: Díky pokroku medicíny jsou eliminovány dříve poměrně časté komplikace, které někdy způsobovaly až neplodnost ženy.


2. Farmakologická interrupce

Možná jsi někdy slyšela pojem chemická interrupce, kterým je sice zamýšlený farmakologický postup, ale jde o chybné označení. Potrat se v takovém případě totiž provádí farmakologicky, od čehož se odvíjí jeho název.

  • Farmakologický postup přerušení těhotenství lze provést jen do konce 7. týdne těhotenství.

Jak probíhá interrupce potratovou tabletou?

  • Dostaneš tabletu od lékaře z lůžkového oddělení (nikoliv v ordinaci třeba u gynekologa), kterou si za jeho dozoru vezmeš, a počkáš hodinu, kdyby se ti náhodou udělalo nevolno. Potom jdeš domů a vrátíš se opět za 48 hodin, kdy ti lékař dá další tablety, které vyvolají potrat13. I v tomto případě si vyhraď asi hodinu, protože budeš muset chvíli počkat, kdyby došlo k nějaké komplikaci. Obsah dělohy potom začne odcházet krvácením, které bude připomínat silnou menstruaci. Za dva až čtyři týdny lékař zkontroluje, zda vše proběhlo, jak mělo.

Jaké jsou případné komplikace farmakologického potratu?

  • V případě farmakologické interrupce jde o šetrnější metodu, ale v cca 7 % případů se stává, že metoda selže a je nutný chirurgický zákrok. Případně může dojít k příliš silnému krvácení, které bys pak řešila se svým lékařem, přičemž může dojít i na nutnost chirurgického zákroku.

Důležité vědět: Postkoitální. tabletka (tzv. tabletka „po“) – užívaná jako pohotovostní antikoncepce po nechráněném sexu – není potratová tabletka, jen má zabránit početí, ale pokud už těhotná při jejím užití jsi, potrat nevyvolá.


Video: Interrupce: Načasování, cena, kyretáž i potratová pilulka

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Jaká je cena interrupce?

Pokud jsi zdravá a plod se vyvíjí normálně, a tedy jde o potrat na základě tvého přání, pak ho hradíš sama, včetně potřebných vyšetření, které kvůli zákroku musíš absolvovat. Cena není jednotná, ale pohybuje se v řádech tisíců korun (cca 5 000 Kč).

Umělý potrat ze zdravotních důvodů, hradí zákrok pojišťovna. Týká se to ale pouze chirurgické interrupce. Případné farmakologické přerušení těhotenství si musíš zaplatit sama, protože pojišťovny se na něm nepodílejí.


Bolí umělý potrat?

Bolest je velmi subjektivní záležitostí, a tak se na otázku, zda potrat bolí, špatně odpovídá. Je nutné si uvědomit, že v případě chirurgického postupu jde o zákrok v děloze, takže se po výkonu určitá bolest dostaví, podobat se přitom bude menstruační.

Farmakologická interrupce se projevuje jako silná menstruace, takže i v tomto případě bude bolest připomínat tento stav.


Video: „Dejte prostor emocím, byť šlo o vaše rozhodnutí“

Rozhovor s psycholožkou a porodní asistentkou Mgr. Kristinou Zemánkovou

Co vše ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vyrovnání se s potratem

Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.


Jak ti pomůže Modrý koník?

Na Modrém koníku najdeš odborníky i uživatelky, které mají bohaté zkušenosti.

  • Poraď se s odborníkem
    • Polož anonymně a zdarma otázku odborníkům v našich Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti s interrupcí

Máš zkušenost s interrupcí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mikraaa  18. kvě 2015

Miniinterupce a psychika

Ahoj,před pár dny jsem prodělala miniinterupci. Nejhorší na tom je, že jsme s přítelem miminko moc chtěli a když se nám to podařilo asi po půl roce, tak já jako kdybych byla smyslů zbavená jsem dítě najednou nechtěla. Nechápu se, přítel to asi taky nikdy nepochopí, jediné, co by vše vysvětlovalo je to, že jsem snad byla v nějakém šoku, nedokážu si své jednání a chování vysvětlit. Přítel mě prosil, ale já nakonec šla a zbavila se plodu.

Teď je mi ze sebe zle, nechápu, jak jsem to vůbec mohla udělat, mám strašné výčitky a jen brečím, ale zasloužím si to. Podotýkám, že je mi 40, mám již dvě velké děti a přítel taktéž, ale milujeme se a dítě spolu jsme moc chtěli a když přišlo, tak...

Je mi ze sebe zle, nenávidím se. Nelituji se, všechny ty výčitky si zasloužím, ale strašně při tom trpím.
petrajavor  15. únor 2015

Gestační trofoblastická nemoc - mola

Otěhotněla jsem v dubnu 2011 a po miminku jsme toužili. Dlouho nic nebylo vidět i přes pozitivní těhotenský test. Takže jsem k dr chodila každý týden, pak konečně něco viděl a zdálo se všechno ok. Další návštěva za 14 dní.

Jenže za necelý týden jsem v noci začala krvácet a panikařit, nicméně jsem vydržela do dalšího odpoledne a šla ke svému dr. Už když se díval na obrazovku věděla jsem, že je všechno špatně. Ten pohled a výraz v tváři řekl všechno i bez jediného jeho slova. Všechno mi vysvětlil a zavolal do nemocnice. Mě poslal sbalit si tašku a do 2 hodin mám být v nemocnici. Viděl to na Gestační trofoblastickou nemoc - mola kterou pak následně testy potvrdily.

Ve chvíli, kdy se za mnou zavřely dveře ordinace a já stála v čekárně, začala jsem plakat. Naštěstí se mnou byla kamarádka a já se mohla o někoho opřít. Domů za mnou přijela maminka a sbalila mi tašku. Do nemocnice pak manžel.

V nemocnici mi řekli, že interrupci udělají druhý den dopoledne jelikož je to moc velké a mají strach, že bych v noci začala krvácet. Další den v 11 hodin jsem podstoupila zákrok. Nejhorší bylo to čekání a pak přístup lékaře: "Vy jste brečela? Byl to jen shluk buněk." Ano byl, ale i tak jsem ho těch pár týdnů milovala...
S prázdnotou a smutkem se vyrovnávám ještě dnes, i když už dlouho máme doma krásného syna.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce