Život se s lidmi občas nemazlí, a tak ses možná i ty dostala do svízelné situace a nyní přemýšlíš o interrupci, tedy umělém potratu. S rozhodnutím pomoci nemůžeme, ale dokážeme ti přinést kompletní informace, které je dobré vědět.
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: DALL-e
Zdroj fotografií: DALL-e
Rozhodnout se pro interrupci bývá psychicky velmi náročné.
Interrupce (nebo také umělý potrat) je ukončení těhotenství lékařským zásahem na základě souhlasu těhotné ženy. Nejde tedy o samovolný potrat, ale jeho chirurgické nebo farmakologické zapříčinění.
Pokud přijdeš na nechtěné těhotenství a jsi rozhodnutá pro umělý potrat, neotálej. Čím dřív navštívíš lékaře a domluvíte se na dalším postupu, tím lépe. Podmínky pro interrupci se v různých zemích liší, nicméně v České republice jsou pravidla následující:
Dobré vědět: Farmakologickou interrupci, tedy umělé ukončení těhotenství tzv. potratovou pilulkou, lze provést do konce 7. týdne těhotenství.
1. Chirurgická interrupce
2. Farmakologická interrupce (neboli interrupce tzv. potratovou pilulkou)
Chirurgická interrupce je zákrok prováděný v narkóze na operačním sále.
Jak probíhá chirurgická interrupce?
Jaké jsou případné komplikace chirurgického potratu?
Důležité vědět: Díky pokroku medicíny jsou eliminovány dříve poměrně časté komplikace, které někdy způsobovaly až neplodnost ženy.
Možná jsi někdy slyšela pojem chemická interrupce, kterým je sice zamýšlený farmakologický postup, ale jde o chybné označení. Potrat se v takovém případě totiž provádí farmakologicky, od čehož se odvíjí jeho název.
Jak probíhá interrupce potratovou tabletou?
Jaké jsou případné komplikace farmakologického potratu?
Důležité vědět: Postkoitální. tabletka (tzv. tabletka „po“) – užívaná jako pohotovostní antikoncepce po nechráněném sexu – není potratová tabletka, jen má zabránit početí, ale pokud už těhotná při jejím užití jsi, potrat nevyvolá.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Pokud jsi zdravá a plod se vyvíjí normálně, a tedy jde o potrat na základě tvého přání, pak ho hradíš sama, včetně potřebných vyšetření, které kvůli zákroku musíš absolvovat. Cena není jednotná, ale pohybuje se v řádech tisíců korun (cca 5 000 Kč).
Umělý potrat ze zdravotních důvodů, hradí zákrok pojišťovna. Týká se to ale pouze chirurgické interrupce. Případné farmakologické přerušení těhotenství si musíš zaplatit sama, protože pojišťovny se na něm nepodílejí.
Bolest je velmi subjektivní záležitostí, a tak se na otázku, zda potrat bolí, špatně odpovídá. Je nutné si uvědomit, že v případě chirurgického postupu jde o zákrok v děloze, takže se po výkonu určitá bolest dostaví, podobat se přitom bude menstruační.
Farmakologická interrupce se projevuje jako silná menstruace, takže i v tomto případě bude bolest připomínat tento stav.
Rozhovor s psycholožkou a porodní asistentkou Mgr. Kristinou Zemánkovou
Co vše ve videu zaznělo:
Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.
Na Modrém koníku najdeš odborníky i uživatelky, které mají bohaté zkušenosti.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu