Infertilita

S pojmem infertilita, který označuje opakované potraty, se bohužel setkává stále větší procento žen v produktivním věku. Proč k ní dochází a jak k takovým případům přistupují lékaři? Je možné i po diagnostikované infertilitě porodit zdravé děťátko? To se dozvíš v našem článku.

Infertilita, opakované potraty

Co je infertilita?

  • V první řadě je dobré říci, že na internetu často najdeš zaměňování pojmů infertilita a sterilita, které pramení z nesprávného překladu anglického výrazu infertility.
    • Infertilita – se skloňuje v případech, kdy žena dokáže otěhotnět, ale opakovaně potratí. Přestože tento výraz mohou lékaři před ženou vyslovit i dříve, zpravidla je v gynekologických ambulancích infertilita zmiňována, pokud žena potratí 3x a vícekrát.
    • Sterilita - je neplodnost, tedy neschopnost ženy nebo páru otěhotnět či počít dítě. V angličtině se sterilita řekne infertility, a proto v češtině vzniká mylný výklad tohoto pojmu a infertilita se mnohdy zaměňuje se sterilitou, ačkoli jde o dva pojmy s rozdílným významem.
  • Infertilitou tedy trpí žena, která není neplodná, dítě opakovaně počne (obvykle 3krát a vícekrát), ale už ho nedonosí, protože nastane buď zamlklé těhotenství, nebo samovolný (též spontánní) potrat. Případně může jít o situaci, kdy dojde k porodu plodu v závěru druhého či začátkem třetího trimestru13, který však není životaschopný.

Zamlklé těhotenství

Zamlklé těhotenství, kterému se někdy také říká zamlklý potrat, je strašákem mnoha žen. Miminko se při něm v děloze z ničeho nic přestane vyvíjet, aniž by se to nějak navenek projevilo. Pokud chceš vědět víc, přečti si následující řádky.

Samovolný potrat

Až dvě z deseti těhotenství končí samovolným potratem, přičemž u některých ani ženy nevědí, že jím prošly. Jak je to možné a co vlastně je samovolný potrat? To a mnohem víc se dozvíš na následujících řádcích.


Příčiny infertility – opakovaného potratu

Příčiny opakovaných potratů mohou být jak na straně těhotné ženy, tak i plodu:

Příčiny potratu na straně matky:

  • Vyšší věk – s vyšším věkem matky (nad 35 let) stoupají nejen potíže s otěhotněním, ale také s donošením dítěte. Často je právě vyšší věk matky jedinou příčinou infertility.
  • Obezita nebo podvýživa – i stravovací návyky a životní styl mohou vést k potratu, ačkoli se často jedná jen o jeden z množství faktorů, který k potratu přispívá. Mnohokrát jsou totiž obézní těhotné ženy náchylnější k problémům s vysokým tlakem a ledvinami, které také dokáží zkomplikovat těhotenství.
  • Vývojové vady dělohy – raritní i poměrně běžné vývojové vady a poruchy dělohy mnohdy mají na svědomí, že se žena stane infertilní.
  • Hormonální nerovnováha v organismu – nejčastěji se jedná o poruchu štítné žlázy.
  • Cukrovka – diabetes se rovněž řadí mezi faktory zapříčiňující potrat plodu, přestože jde o ojedinělejší příčinu. Ženy, které trpěly cukrovkou už před těhotenstvím, často děťátko donosí do třetího trimestru, ale pak se jejich zdravotní stav a těhotenství zkomplikují.
  • Přítomné infekce nebo onemocnění v organizmu – skrytý zánět v těle, který v období, kdy žena není těhotná, nezpůsobuje žádné problémy, může být v těhotenství příčinou potratu. Škála infekcí, zánětů a onemocnění je poměrně široká, může se jednat o opakované záněty pohlavního či močového ústrojí, bakteriální infekci nebo rozvinutá onemocnění, jako je toxoplazmóza apod.
  • Tvorba protilátek – tzn. Rh inkompatibilita – v těle matky k tomuto jevu dochází, má-li žena Rh negativní faktor krve a Rh faktor plodu je pozitivní. K tvorbě protilátek nemusí dojít během prvního těhotenství, ale může se objevit až ve druhém či třetím těhotenství.

Příčiny potratu na straně plodu:

  • Genetické vady plodu – někteří lékaři mají zkušenost, že genetické poruchy plodu, jejichž důsledkem by dítě nebylo po narození životaschopné, jsou nejčastější příčinou infertility. Obvykle v takových případech nastává spontánní potrat již v prvním trimestru.

Diagnostika infertility

  • Po opakovaném potratu lékaři zahajují diagnostický proces, jehož cílem je objasnit příčiny opakujících se potratů. Kromě toho, že je třeba seznámit lékaře se svou i partnerovou anamnézou, je žena odeslána k širokému spektru odborníků.
  • Patří sem například odvětví:
    • Gynekologie – zkoumá se funkčnost pohlavních orgánů a hledají se případné abnormality, jako jsou myomy3, polypy a odchylky v šířce endometria, tedy výstelky dělohy.
    • Endokrinologie - vyšetřuje se hormonální hladina se snahou potvrdit či vyloučit například poruchu štítné žlázy.
    • Genetika – týká se obou partnerů a sleduje se, zda některý z rodičů není nositelem specifické genové mutace, která by zapříčiňovala potrat.
    • Imunologie – do pozornosti se dostává především tvorba protilátek v organismu matky.
    • Hematologie – jde o podrobné vyšetření krve, ve které se například zkoumá její srážlivost.
  • Pokud je podezření na tzv. mužskou infertilitu, tedy to, že problém je na straně muže, je partner ženy obvykle odeslán na spermiogram či urologii.

Léčba infertility

  • Způsob léčby při infertilitě nelze zobecnit, protože je závislý na konkrétní příčině. Může začít s přeléčením infekce, nasazením hormonální léčby, úpravou životního stylu partnera i ženy, případně se provede operační zákrok, který by například odstranil myomy či polypy.
  • Objeví-li se příčina, kterou se podařilo úspěšně vyléčit, případně alespoň dostat pod kontrolu, další těhotenství je obvykle pečlivě sledováno v rizikové těhotenské poradně.
    • Důležité je ovšem říci, že ne vždy se podaří odhalit příčinu potratů.

Video: Jak se vyrovnat se ztrátou vytouženého miminka?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Potrat

Potrat je bezesporu jednou z nejtěžších situací, které tě mohou potkat, a to a ať už mluvíme o samovolném ukončení těhotenství, nebo o rozhodování, zda na potrat jít.

Vyrovnání se s potratem

Ztráta miminka je psychicky náročná situace – ať už jde o zamlklé těhotenství, spontánní potrat, nutnost ukončit těhotenství interrupcí, mimoděložní těhotenství, nebo úmrtí miminka před narozením či krátce po něm. Je nám moc líto, jestli se tě některá z těchto událostí týká, a rádi bychom ti na následujících řádcích alespoň trochu pomohli. Proto se na nich dozvíš, jak se podle psycholožky s touto tragickou událostí co nejlépe vyrovnat.

Biochemické těhotenství

Dvě čárky na těhotenském testu dokážou vzbudit obrovskou radost, a to zejména u rodičů, kteří se o miminko bez úspěchu snažili již delší dobu. Bohužel může nastat situace, že druhá čárka na testu začne slábnout a gynekolog těhotenství nepotvrdí. V takovém případě mluvíme o biochemickém těhotenství. Co to vlastně je a proč k němu dochází?


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s infertilitou

Máš zkušenost s infertilitou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce