Hyperaktivita je zvýšená psychická i fyzická aktivita člověka , která je spojená s nadměrnou činnosti člověka. Hlavními příznaky je ošívání se, poskakování, nervozita nebo nadměrný pohyb dítěte nebo dospělého jedince. Hyperaktivita je doprovázena neschopností soustředit se, dítě má problémy s řešením zadaných úkolů, nadměrné mluví a dělá mu problémy udržet své tělo i pusu v klidu, hlavně později při nástupu do školy. Je důležité rozlišovat skutečnou hyperaktivitu a aktivní a impulsivní chování, které provádí normální zdravé dítě.
Hyperaktivita bývá spojována s nemocí ADHD, která souvisí s poruchou pozornosti.
Více o nemoci ADHD v hlavním článku: ADHD1.
Hyperaktivita bývá nejrozšířenější u dětí, především u chlapců, kdy se projevuje třemi znaky - nepozorností, nadměrnou aktivitou a impulzivitou. Chování aktivního a hyperaktivního dítěte je velmi podobné, proto bývá stanovení diagnózy velmi obtížné a je důležité s lékařem přesně konzultovat, od kdy se problémy u dítěte vyskytují a v jaké míře.
Hyperaktivita má různé příčiny, které nejsou lékařsky potvrzené, ale vyplývají z dosavadních lékařských zkušeností při sledování dětí s hyperaktivitou:
Mnoho lidí se domnívá, že nadměrná konzumace cukru a umělých barviv u dětí vede k hyperaktivitě nebo jiným problémům spojených s chováním dítěte. Úroveň aktivity u dětí se liší podle jejich věku, jinak aktivní bude dítě, když mu jsou 2 roky a jinou pozornost bude umět udržet dítě, které má 10 let.
Úroveň pozornosti dítěte se mění také v závislosti na jeho zájmu o danou činnost, hru nebo hračku. Úroveň aktivity dítěte si mohou rodiče prohlédnout u dítěte během dne, kdy je různě aktivní v jiných situacích, např. dítě je na hřišti dostatečně aktivní, což je v pořádku, horší je, když je dítě příliš aktivní, když je noc a mělo by jít spát.
Rafinované (zpracované) cukry mohou mít určitý vliv na dětskou aktivitu. Rafinované cukry a sacharidy se dostanou rychle do krevního oběhu dítěte a způsobují také rychlé změny hladiny cukru v krvi, což může zapříčinit stálou aktivitu u dítěte. Na druhou stranu je zavedení stravy bez umělých barviv a příchutí pro dítě zdravé a pro dítě je vhodné jej co možná nejvíce eliminovat od nezdravých potravin. Změny ve stravovacích návycích mohou zlepšit chování u dítěte a jejich aktivitu.
Důvodů, proč se vyhnout stravě s vysokým obsahem cukru je několik:
Hyperaktivitu potvrdí lékař nebo psycholog při pozorování a sledování dítěte. U těžších případů se dítě podrobuje také vyšetření EEG.
Hyperaktivita je léčena pomocí léků, které mají tlumící účinky, dále je dítě podrobeno rehabilitaci, logopedii a psychologickým terapiím. Třetina dětí se do dospělosti hyperaktivity zcela zbaví, třetina ji umí kompenzovat a třetina se s hyperaktivitou potýká také v dospělosti.
Má-li dítě chuť na sladké, je možné tyto chutě uspokojit:
Rodiče by měli k dítěti přistupovat s laskavostí a trpělivostí. Pro nadměrnou aktivitu u dítěte je důležité najít v denním režimu prostor, kdy se dítě může fyzicky "vybít", např. různé kroužky, hry2, procházky, sportovní aktivity aj. Děti by měly vědět, jak svou nadměrnou aktivitu vybít a že není možné si vztek vybíjet na lidech (např. bití sourozenců nebo kamarádů).
Rodiče by měly dětem připravit pravidelný denní řád s opakujícími se rituály, který dítě uklidní. Případné změny je nutné s dítětem konzultovat dopředu, aby se na ně mohlo psychicky připravit.
Při čtení pohádek by měly být z blízkosti dítěte odebrány věci, které by jej mohly rozptylovat (např. časopisy, rozházené hračky, zapnutá televize apod.).
Dětský psací stůl by měl být umístěn u stěny bez přítomností plakátů na stěně, které by mohly odvádět pozornost od učení. Zároveň na stole by měly být pouze věci, které se týkají dané látky či předmětu, ostatní věci by měly být schované např. v šuplících.
Učitelé by měli být odborníci s dostatečnou kvalifikací. K dítěti s hyperaktivitou by měli přistupovat hlavně s trpělivostí. Dítě potřebuje neustálou chválu, pokud se mu něco povede nebo když se snaží o jakoukoliv změnu k lepšímu. V případě, že je dítě neúspěšné, je důležité jej podpořit a nic mu nevyčítat.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu