Proč v těhotenství a po porodu vznikají hemoroidy? Jaké další problémy ti mohou způsobit a dá se jejich vzniku vůbec nějak předejít? A co vlastně dělat, aby sis ulevila od bolesti, kterou ti hemoroidy dokáží zkomplikovat život? Pokud se tě téma hemoroidů v těhotenství či po porodu týká, pojď si přečíst náš článek, ve kterém se dozvíš víc…
Zácpa je nejčastějším důvodem, proč v těhotenství vznikají hemoroidy.
Za původním označením slova hemoroidy nebo také hemeroidy, či zlatá žíla, stojí cévní pleteně v oblasti konečníků a z řeckého slova znamenají tok krve, či krvácení. Hemoroidy v konečníku vznikají tam, kde nedochází ke správnému a bezproblémovému fungování krve ve smyslu jejího přítoku a odtoku. Jsou to naběhlé uzlovité žíly na stěně konečníku, které vznikají zapálením křečových žil a lze si je představit jako drobné polštářkové útvary střeva, které jsou v těle již od narození a jejichž zvětšení se projevuje jako hemoroidy, tzn. pálením, svěděním a krvácením. Prakticky se jedná o onemocnění cévního systému, které je velmi bolestivé a v populaci stále častější. Onemocnění je to léčitelné a sice různými čípky, léky, mastičkami a je důležitá i prevence a včasný příchod k lékaři.
Jelikož už víš, proč v těhotenství hemoroidy vznikají, můžeš upravit svůj životní styl tak, abys jejich vzniku předešla, případně je alespoň zmírnila. Důležité je však zmínit, že rozhodně není třeba čekat, až problém vypukne, a lepší volbou bude zahájit preventivní kroky už v začátcích těhotenství.
Pokud již tento problém v těhotenství vznikl, poraď se se svým lékařem o vhodných možnostech léčby. Právě v těhotenství20 totiž většinou jde o mírnější formy hemoroidů, které si nežádají například operační zásah, ale lze je ošetřit lokálně. V závislosti na tom, jaká je příčina jejich vzniku, ti lékař nebo lékárník mohou doporučit:
Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková
Co ve videu zaznělo:
Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.
Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.
Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu