Hemoroidy v těhotenství

Proč v těhotenství a po porodu vznikají hemoroidy? Jaké další problémy ti mohou způsobit a dá se jejich vzniku vůbec nějak předejít? A co vlastně dělat, aby sis ulevila od bolesti, kterou ti hemoroidy dokáží zkomplikovat život? Pokud se tě téma hemoroidů v těhotenství či po porodu týká, pojď si přečíst náš článek, ve kterém se dozvíš víc…

Hemoroidy v těhotenství

Zácpa je nejčastějším důvodem, proč v těhotenství vznikají hemoroidy.

Co jsou hemoroidy?

  • Hemoroidům se také říká „zlatá žíla“ a jde o onemocnění žilních stěn v oblasti konečníku. Dochází k němu tak, že se některé z žil chorobně rozšíří, což vede k dalším problémům – zbytnění části tkáně, zhoršení průchodnosti konečníku, krvácení, svědění a bolesti při stání i sezení.
  • Nejčastěji se hemoroidy vyskytují po 50. roce života, ale jistou roli při jejich dřívějším vzniku hraje genetická predispozice, těhotenství a nesprávný životní styl – ať už je to strava s nedostatkem vlákniny, která vede k nepravidelnému vylučování stolice, nebo sedavý způsob života.
  • V závislosti na tom, v jaké části konečníku se hemoroidy vytvoří, může jít o:
    • Vnější hemoroidy – laicky se jim často říká „dolní“ hemoroidy. Nacházejí se v bezprostřední blízkosti řitního otvoru, jsou viditelné navenek a lze je nahmatat jako malé zduřelé uzlíky, které jsou citlivé na dotek a tlak.
    • Vnitřní hemoroidy – jelikož nejsou viditelné navenek, jejich přítomnost se diagnostikuje pomocí tzv. rektoskopie, tedy vyšetření, během kterého lékař prohlédne prostředí vnitřní části konečníku.
  • O tom, jak se klasifikují stupně hemoroidů a jaké jsou možnosti léčby při jejich nejzávažnější formě, si můžeš přečíst v našem samostatném článku:

Hemoroidy

Za původním označením slova hemoroidy nebo také hemeroidy, či zlatá žíla, stojí cévní pleteně v oblasti konečníků a z řeckého slova znamenají tok krve, či krvácení. Hemoroidy v konečníku vznikají tam, kde nedochází ke správnému a bezproblémovému fungování krve ve smyslu jejího přítoku a odtoku. Jsou to naběhlé uzlovité žíly na stěně konečníku, které vznikají zapálením křečových žil a lze si je představit jako drobné polštářkové útvary střeva, které jsou v těle již od narození a jejichž zvětšení se projevuje jako hemoroidy, tzn. pálením, svěděním a krvácením. Prakticky se jedná o onemocnění cévního systému, které je velmi bolestivé a v populaci stále častější. Onemocnění je to léčitelné a sice různými čípky, léky, mastičkami a je důležitá i prevence a včasný příchod k lékaři.


Hemoroidy v těhotenství

  • Za jednu z příčin vzniku hemoroidů v těhotenství se označuje zácpa. Ta vzniká kvůli rostoucí děloze, která vyvíjí tlak na vnitřní orgány v břišní dutině. Kromě toho, že trpí močový měchýř, kvůli čemuž chodíš častěji na toaletu, utlačovaná jsou také střeva, jimž děloha brání v přirozeném peristaltickém pohybu. Tento pohyb je přitom nesmírně důležitý pro postupování obsahu střev. Jakmile není dostatečný, žena v těhotenství zaznamená potíže s vyprazdňováním.
  • To vede k dalšímu problému, který vzniku hemoroidů napomáhá – při zácpě se totiž prodlužuje doba, kterou těhotná žena stráví na toaletě. Nadměrné a zdlouhavé tlačení pak vyvíjí na oblast konečníku nápor, jehož důsledkem se žíly v této oblasti mohou abnormálně změnit.
  • Dalším faktorem, který přispívá ke vzniku hemoroidů, je nadměrný tlak. Tomu čelí tvoje pánevní oblast, protože děloha je každým měsícem těžší a vyvíjí nápor nejen na orgány v břiše, ale také na svalstvo v oblasti konečníku. Mění se tak krevní průtok v této oblasti, což vede k lokálním otokům a problémům s cirkulací krve.
  • Obecně platí, že pokud žena trpěla hemeroidy již před těhotenstvím, riziko, že se objeví také v těhotenství, je mnohem vyšší. V případě, že se ti hemoroidy objevily poprvé až v těhotenství, může se jejich výskyt zopakovat, budeš-li znovu těhotná. Na druhou stranu však hemoroidy, které způsobilo těhotenství, někdy odezní po porodu bez rozsáhlejšího medicínského zásahu.

Jak předcházet hemoroidům v těhotenství?

Jelikož už víš, proč v těhotenství hemoroidy vznikají, můžeš upravit svůj životní styl tak, abys jejich vzniku předešla, případně je alespoň zmírnila. Důležité je však zmínit, že rozhodně není třeba čekat, až problém vypukne, a lepší volbou bude zahájit preventivní kroky už v začátcích těhotenství.

  • Strava s dostatkem vlákniny – stravování v těhotenství je důležité nejen pro vývoj rostoucího děťátka, ale také pro ženu samotnou. Na to, abys předešla zácpě a problémům, se kterými je spjata, zařaď do svého jídelníčku vyšší podíl vlákniny. Přirozeně se nachází v ovoci a v zelenině, ale stejně si můžeš koupit vlákninu v prášku, kterou si přimícháš do smoothies, jogurtů či snídaňové kaše. Nezapomínej však také na důsledný pitný režim – dehydratace těla vede i k tvrdé stolici.
  • Pozor na doplňky výživy – v těhotenství budeš konfrontována reklamami, které ti budou nabízet různorodé doplňky výživy. O tom, jestli je skutečně potřebuješ, se poraď se svým gynekologem, který má k dispozici tvůj krevní obraz a bude tak umět posoudit, zda trpíš nebo netrpíš nedostatkem nějakého vitamínu či minerálu. Pokud ti suplementování vitamínů a minerálů doporučí, dávej si pozor při výběru konkrétního výživového doplňku. Kromě toho, že se nemusí jednat o formu, která je dobře vstřebatelná, některé z nekvalitních doplňků výživy mohou způsobit i zácpu. Nejčastěji ženy trpí zácpou tehdy, berou-li nekvalitní doplňky s obsahem železa.
  • Šetrná forma pohybu - pokud nemáš rizikové těhotenství a nečelíš problému, jehož důsledkem by ti tvůj lékař pohyb zakázal, neměla by celé dny jen tak proležet na gauči či v posteli. Pohyb je v těhotenství důležitý z mnoha hledisek a jedním z nich je i předcházení problémům s trávením. Dozajista nemusíš dosahovat špičkových sportovních výkonů, ale častější procházky či cvičení pro těhotné udělají více užitku, než si myslíš.
  • Správná technika vyprazdňování - možná tato rada bude znít zvláštní, ale nic to nemění na její důležitosti. V krátkosti řečeno - pokud už zácpou v těhotenství trpíš, snaž se zkrátit čas strávený tlačením na toaletě na úplné minimum. Právě tlak, který budeš vyvíjet na svěrač a anální otvor, může vést ke vzniku hemoroidů. Při každém náznaku nutkání na stolici odběhni na toaletu a pokud znovu půjde o neúspěšný pokus, nepokoušej se o přílišné tlačení. Místo toho se snaž krátce na to trochu hýbat, případně si příště na toaletě podlož nohy tak, aby si na záchodě seděla takříkajíc v podřepu. Vyvýšením chodidel se střeva i vnitřní svalstvo ocitnou ve zcela jiné pozici, která je pro vylučování stolice o něco příznivější.
  • Polohování těla a cvičení – tuto radu lze vnímat jako prevenci, ale také úlevu, pokud již hemoroidy vznikly. Měla by ses snažit co nejvíce odlehčit oblast konečníku od tlakové zátěže, které během těhotenství čelí. Lze tak učinit vyvýšením dolní části těla v leže nebo cvičením na míči, kdy si na ni lehneš a budeš pánev zvedat co nejvýše.

Jak léčit hemoroidy v těhotenství?

Pokud již tento problém v těhotenství vznikl, poraď se se svým lékařem o vhodných možnostech léčby. Právě v těhotenství20 totiž většinou jde o mírnější formy hemoroidů, které si nežádají například operační zásah, ale lze je ošetřit lokálně. V závislosti na tom, jaká je příčina jejich vzniku, ti lékař nebo lékárník mohou doporučit:

  • Hojivé obklady, mastičky či koupele – jedná se o lokální řešení problému, které však dokáže nejvíce ulevit od bolesti. Na trhu je k dispozici celé spektrum přípravků, které usnadňují hojení bolavých hemoroidů a předcházejí například jejich krvácení. Může se jednat o bylinnou směs, sádlo nebo přísadu do sedací koupele. V každém z těchto případů si však ověřte, zda je daný přípravek vhodný i pro těhotné ženy.
  • Doplňky ke změkčení stolice – pokud se hemoroidy v těhotenství objevují neustále a jejich opětovnému vzniku předcházejí pokusy odstranit je mastičkami, tvoje lékař by si měl posvítit na příčinu problému. Opět ti může doporučit přípravek, který se užívá ústní formou a jeho úkolem je změkčit stolici a usnadnit tak vyprazdňování. Tím se zkrátí i čas tlačení na toaletě, díky čemuž budeš oblast konečníku namáhat o něco méně.
  • Hygienická opatření – ačkoli nejde o léčbu jako takovou, ale správná péče o oblast konečníku je v léčbě hemoroidů nesmírně nápomocná. Parfémovaný toaletní papír není nikdy vhodnou volbou a už vůbec ne tehdy, je-li konečník zapálen. Stejně to platí i při mytí této oblasti, která by měla být provedena po každé velké potřebě – vždy si zvol takový čistící přípravek, který je bez aroma a je určen pro intimní oblast. Po sprchování je zase důležité, aby konečník nezůstal vlhký, protože takové prostředí je ideální pro množení bakterií. Dbej tedy na to, aby sis toto místo jemně, ale důkladně otřela dosucha a následně na něj nanesla hojivý krém či gel.

Hemoroidy po porodu

  • Hemoroidy mohou ženu nepříjemně překvapit i v prvních dnech šestinedělí. Hlavní příčinou vzniku hemoroidů po porodu je tlak, který se na oblast konečníku vyvinul při vaginálním porodu. Dále lze zmínit i jiné faktory – nepravidelné vylučování stolice během prvních dnů po porodu či porodní zranění, která přesahují až k řitnímu otvoru.
  • Těmto problémovým jevům se bohužel moc předcházet nedá, a proto je o to více důležité správné ošetření dané oblasti, aby se stav neléčených hemoroidů časem nezhoršoval. Již v tašce do porodnice je dobré mít nějaký přípravek, který slouží k lokální léčbě hemoroidů. Může se jednat o krém, gel či bylinný roztok, jenž aplikuješ na gázu a tu si přiložíš na oblast konečníku.

Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Poporodní deprese

Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s hemoroidy v těhotenství

Máš zkušenost s hemoroidy v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
keana  14. bře 2024

Peklo jménem hemoroidy

Rodila jsem 3x... 2x byl porod veden lékařem, tlačili mi na břicho, aby šly holky ven. Při prvním porodu šlo o život, dcera ztrácela ozvy a šlo o to ji dostat rychle ven. V druhém případě mě nutili tlačit, i když jsem se na to necítila.... po prvním porodu jsem měla vnější hemoroidy o velikosti 3 blum... konečník v jednom ohni, soucitné pohledy lékařů i sestřiček... malinko se to zlepšilo dubovou kůrou mastí a koupelí. Pak druhé dítě, krvácení v těhu, to samé půlku těhotenství, po porodu zas děs. Po porodu uz mi napsali Detralex, takže to bylo lepší...dotřetice jsem měla Detralex už v těhu a stejně zas vyskočily... po porodu jsem opět krvácela z konečníku, poslali mě na kolonoskopii, dle lékaře velký nález,3. stupeň. Než jsem se objednala na operaci, byl z toho čtvrtý (vnitřní i vnější), a to znamenalo jen klasiku, operace skalpelem, žádná miniinvazivní metoda. A ta mi dala panečku zabrat. Ani ne operace jako taková, ale první stolice po... po 3 porodech človek vydrží hodně, ale tady jsem byla zapřená o futra, modlila se ke všem svatým, klepala se jak drahý pes a propotila oblečení tak, že se nechalo ždímat. 14 dní peklo, pak se to začalo lepšit, ale ještě po 6 týdnech jsem v neschopnosti. Za mě - léčit hned, miniinvazivně, dokud to jde. Po operaci držet ihned šetřivou stravu - kaše a kompoty. Koupat ve studené vodě, ledové obklady, dubová kůra, Proctoglyvenol, Detralex a vydržet, bude líp.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce