Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.
Měření průtoků v těhotenství napoví o tom, jak se vyvíjí miminko.
Konkrétně jde o tři důležité cévy:
Příčin nedostatečných hodnot flowmetrie nebo slabých průtoků v těhotenství může být několik:
Ať je příčina slabých průtoků v těhotenství jakákoli, vede to k jednomu výsledku – miminko musí usilovat o to, aby v děloze přežilo. V jeho tělíčku nastává tzv. centralizace oběhu, neboli brain-sparing efekt, tedy snížení průtoku krve v některých břišních orgánech a v končetinách, ale zároveň se rozšiřují cévy v jeho hlavičce.
Tím se zajistí, aby i přes slabší průtok mělo v mozku a v srdíčku dostatek krve, i za cenu toho, že na periferních částech těla bude prokrvování méně výrazné. Jeho krevní oběh tedy většinu krve soustřeďuje právě do hlavičky na úkor zásobení například ledvin či trávicího traktu.
Lékař na základě výsledků navrhne další postup. Například tě může poslat do rizikové poradny, kde bude tvůj stav více sledovaný, a je také možné, že se v následujících týdnech rozhodne o vyvolání porodu už před jeho termínem.
Na jednom z ultrazvukových vyšetření v těhotenství, ale především na flowmetrii, může lékař identifikovat dvoucévný pupečník. Standardem přitom je, že se v pupečníku nacházejí 3 cévy – konkrétně dvě tepny a jedna žíla.
--Žíla posouvá od placenty miminku okysličenou krev a tepny odkysličenou krev od miminka naopak odvádějí.
Dvoucévný pupečník může i nemusí představovat riziko, jde však o první příznak, který by mohl signalizovat prozatím blíže nespecifikovaný problém. Roli zde mohou hrát i genetické vady plodu, a proto lékař při tomto nálezu zbystří pozornost, prohlédne si výsledky předchozích vyšetření a případně doporučí další podrobnější ultrazvuková vyšetření. Pokud by nabyl vážnějšího podezření, může být doporučena i amniocentéza17, tedy odběr plodové vody.
Pokud dopadly dobře výsledky důležitých screeningů (zejména prvotrimestrálního screeningu a morfologického ultrazvuku) a miminko v děloze prospívá, není důvod se pro dvoucévný pupečník znepokojovat. Klidně se může jednat o anomálii, která nemá na vývoj miminka žádný vliv. Je ale potřeba počítat s tím, že budeš v těhotenské poradně pozorněji sledována, a v případě jakýchkoli komplikací je nutné tento nález zmínit každému lékaři, který tě v těhotenství bude vyšetřovat.
Rozhovor s odborníkem MUDr. Michalem Holáňem
V rozhovoru s MUDr. Michalem Holáňem najdete odpovědi na tyto otázky:
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Děložní čípek by měl být důsledně sledovaný během celého produktivního věku ženy a nesmírně důležitý je také v těhotenství. Změny na děložním čípku totiž mohou být spolehlivým ukazatelem, že hrozí předčasný porod. Pojď se s námi podívat, kdy se vyšetření děložního čípku – cervikometrie, v těhotenství provádí a co všechno díky ní lékař může odhalit.
Proč se v těhotenství provádí vyšetření na streptokoka skupiny B a co se stane, když bude výsledek pozitivní? Pojď se s námi podívat, jak toto vyšetření probíhá, proč je důležité a jak se pozitivní streptokok v těhotenství léčí.
Ptej se, debatuj, bav se, nech si poradit – to a mnohé další nabízí Modrý koník.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu