Fetoredukce

Život nás dokáže zaskočit situacemi, s nimiž předem nepočítáme, a to i v těhotenství. Některé nastávající maminky jsou například postaveny před volbu, která láme srdce. Jednou z nich je rozhodnutí, zda podstoupit fetoredukci, tedy snížení počtu plodů v bříšku. Proč se k tomuto kroku někdy přistupuje a jak probíhá, zjistíte v tomto článku.

Fetoredukce, snížení počtu plodů

Rozhodnutí o fetoredukci bývá psychicky velmi náročné.

Co je to fetoredukce a proč se provádí?

  • Tento medicínský úkon můžeš nalézt také pod názvy: redukce embryí či selektivní fetocida.
  • Zákrok se může týkat budoucích maminek, které čekají dvojčátka, nicméně nejčastěji se k němu přistupuje u trojčat nebo čtyřčat.
  • Jedná se o snížení počtu plodů v děloze, které žena podstupuje do 12. týdne těhotenství22 – po prvotrimestrálním screeningu. Do tohoto týdne lze absolvovat fetoredukci z vlastní vůle, například ze strachu, zda žena zvládne péči o tři a více dětí.
    • Objeví-li se závažná zdravotní indikace, může být fetoredukce provedena i později – do 24. týdne těhotenství27, ale čím pokročilejší je týden těhotenství, tím více se zvyšuje riziko spontánního potratu po zákroku.

Důvody pro podstoupení fetoredukce

  • těhotenství s více než dvěma plody (často jde o těhotenství po umělém oplodnění),
  • pokud se při vícečetném těhotenství vyskytne relevantní riziko komplikací, které by mohly ohrozit zdravotní stav budoucí maminky nebo těhotenství celkově,
  • ke snížení rizika předčasného porodu,
  • vývojová vada u některého z miminek, nebo problém na straně placenty, která není schopna vyživovat více plodů současně stejným tempem a jeden z plodů v růstu zaostává.

Jak fetoredukce probíhá?

  • Fetoredukce se provádí buď v lokální, celkové, nebo spinální anestezii – záleží na konkrétním pracovišti a preferencích těhotné ženy.

Průběh fetoredukce:

  • Celý povrch bříška se vydezinfikuje.
  • Následně probíhá ultrazvukové vyšetření, při kterém se zohledňuje poloha jednotlivých plodů, placenty a pupečních šňůr.
  • Přes břišní stěnu se zavede jehla, která se po celou dobu monitoruje ultrazvukem – často má jehla pro lepší viditelnost i kontrastní špičku.
  • Do pupeční šňůry redukovaného plodu se vstříkne roztok chloridu draselného, ​​který do několika minut způsobí srdeční zástavu. Výjimečně se chlorid draselný vstřikuje přímo do srdce.
  • Redukovaný plod buď v děloze zůstává, nebo je vypuzen ve formě slabšího krvácení. To závisí na týdnu těhotenství, ve kterém se žena v době zákroku nachází, a na skutečnosti, zda mají plody samostatný plodový vak.

Redukuje se plod, který je nejvzdálenější od děložního čípku, případně ten, u kterého se potvrdila vývojová vada.


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Potrat

Potrat je bezesporu jednou z nejtěžších situací, které tě mohou potkat, a to a ať už mluvíme o samovolném ukončení těhotenství, nebo o rozhodování, zda na potrat jít.

Dvojčata

Zaskočil tě lékař zprávou, že místo jednoho děťátka to budou rovnou dvě? Potom máš určitě spoustu otázek, které se týkají toho, jak probíhá těhotenství s dvojčaty, zda tě čekají speciální vyšetření a je-li vyšší pravděpodobnost komplikací. Vše se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s fetoredukcí

Máš zkušenost s fetoredukcí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce