V těhotenství může některé maminky vystrašit informace, že jim byl zjištěn dvoucévný pupečník. O co přesně jde a je dvoucévný pupečník závažný problém a víme, proč vůbec vzniká? Čti dál a dozvíš se všechny odpovědi.
Dvoucévný pupečník ve většině případů nemá vliv na vývoj miminka v děloze.
Pupeční šňůra
Ještě předtím, než si rozebereme rizika dvoucévného pupečníku, měli bychom si ozřejmit, co to pupeční šňůra1 vlastně. Lze ji charakterizovat jako elastický provazec, který propojuje placentu s miminkem a posílá mu kromě živin i kyslík.
Přečti si víc o pupeční šňůře a dozvíš se nejen důležité informace, ale i pár zajímavostí:
Pupeční šňůrou za běžných okolností procházejí tři cévy, přesněji dvě tepny a jedna žíla. Pokud se vyvine „jen“ dvoucévný pupečník, jedna z důležitých tepen chybí. Jde tedy o anomálii či vývojovou vadu pupeční šňůry, kterou lze snadno odhalit během ultrazvuku.
Příčina této anomálie dosud není známá, a přestože dvoucévný pupečník může zkomplikovat stav děťátka v děloze, případně upozornit na jeho genetickou vadu, lékaři k tomuto nálezu zpočátku nepřistupují jako k závažnému problému. Nastávající maminka absolvuje pár doplňkových vyšetření, která ji ve většině případů ujistí, že miminko prosperuje i přesto, že pupeční šňůrou procházejí jen dvě cévy.
Rizika dvoucévného pupečníku
Nevyvinutí plného počtu cév v pupečníku je pro lékaře signálem, že by měli důsledněji sledovat srdíčko miminka, jehož stav by mohl poukázat na genetickou vadu dítěte. Těhotná žena tedy absolvuje tzv. morfologické vyšetření plodu, které se provádí ve specializované ambulanci a probíhá jen formou ultrazvuku. Tam lékař změří srdíčko dítěte, zkontroluje vyvinutí jeho komor a ve většině případů nastávající mamince oznámí, že je vše v pořádku.
V souvislosti s dvojcévným pupečníkem se však šíří i fámy a nepravdivé mýty. Jedním z nich je například tvrzení, že dvoucévný pupečník zákonitě vede k nedostatečné výživě miminka. Není to ovšem pravda, stejně jako mylná domněnka, že mamince důsledkem dvojcévného pupečníku hrozí například předčasný porod.
Flowmetrie – důkladné vyšetření průtoků v pupečníku
Má-li tvůj gynekolog v ordinaci kvalitní ultrazvukový přístroj, na průtoky v pupeční šňůře se podívá pokaždé, když bude kontrolovat miminko. Existuje však také speciální vyšetření, která se na průtok krve v pupečníku zaměřuje a říká se mu flowmetrie neboli měření průtoků.
Provádí se kolem 30. týdne těhotenství27 a některým maminkám je diagnostikován dvoucévný pupečník právě na základě jeho výsledků. Rozhodně proto nevynechávej žádné vyšetření v těhotenství, které ti tvůj gynekolog doporučí.