Mezi velmi časté těžkosti v těhotenství patří pocit nedostatku kyslíku a rychlé zadýchávání. Dušnost se objevuje během celého těhotenství.
Na začátku gravidity je způsobena zvýšenou produkcí progesteronu. Tento hormon totiž mimo jiné zvyšuje kapacitu plic, aby dokázal doručovat kyslík i do těla budoucího miminka.
S pokračujícím těhotenstvím se pak zadýchávání objevuje hlavně v souvislosti s rostoucí dělohou, která tlačí na bránici a především v dutině břišní zabírá čím dál víc místa, tudíž nenechává dostatečný prostor pro plíce, což má za následek mělčí dýchání a pocit nedostatku vzduchu.
Pár týdnů či dnů před příchodem miminka na svět se naopak většině budoucích maminek dýchá lépe. Důvodem je fakt, že dítě se připravuje na porod, a posouvá se tak níž do pánve, čímž se snižuje tlak na plíce i bránici.
Prevencí dušnosti je dobrá fyzická kondice a pravidelné sportovní aktivity. Obecně ale platí, že potížím s dechem se příliš předcházet nedá a ani na ně neexistují žádné léky. Spolehlivě však platí, že porodem29 tyto obtíže vymizí.
Určitá míra zadýchávání je během těhotenství normální. Pokud je ale ve vašem případě dušnost závažná a objevila se náhle, neváhejte volat svého lékaře. Také se na něj obraťte v případě, že pociťujete některý z těchto příznaků:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu