Deprese v těhotenství

Deprese trápí zhruba 14 - 23 % gravidních žen. Po odhalení20 těhotenství cítí žena zpravidla radost, ale může se naopak objevit strach, zmatek a stres2, což může vést až k depresi.

Diagnostika deprese může být v těhotenství poměrně náročná, neboť psychické potíže mohou být zaměněny za hormonální nerovnováhu. Neléčená deprese může představovat zdravotní rizika nejen pro matku, ale také pro plod. Zároveň není nic výjimečného, že se těhotné ženy zaměřují spíše na zdraví fyzické a navíc se zdráhají o svých psychických potížích se svým lékařem mluvit.

Deprese a těhotenství

Zdroj: Nejsport.cz

Jak poznat depresi v těhotenství

Některé příznaky deprese, jako jsou například potíže se spánkem, únava, nedostatek energie, ztráta chuti k jídlu nebo také ztráta libida, mohou být snadno zaměněny za symptomy těhotenské. Pokud však přetrvávají déle než 2 týdny a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, je na místě vyhledat odborníka.

Příznaky deprese v těhotenství tedy jsou

  • neustálý smutek,
  • problémy se soustředěním,
  • nedostatek1 nebo nadbytek spánku5,
  • ztráta zájmu (o koníčky, věci či situace, které běžně přináší radost),
  • sebevražedné úmysly,
  • beznaděj,
  • nadměrná úzkost a strach o plod,
  • pocity viny,
  • pocit bezcennosti, strach ze selhání,
  • změna stravovacích návyků.

Spouštěče deprese v těhotenství

  • problémy ve vztazích,
  • deprese vyskytující se v rodinné anamnéze,
  • žena nebo partner se léčí s neplodností3,
  • neplánované těhotenství,
  • potrat13 v předchozích těhotenstvích,
  • prožitá stresující životní událost,
  • komplikace13 v těhotenství,
  • zneužívání, sexuální násilí nebo jiné životní trauma.

Vliv těhotenské deprese na dítě

Neléčená deprese v těhotenství může vést u ženy k nezdravé životosprávě4 (konzumace alkoholu1 nebo kouření4), což může vést, stejně jako například sebevražedné sklony, k potratu nebo předčasnému porodu20 s nízkou porodní hmotností54 dítěte nebo mohou zapříčinit vývojové vady novorozence.

Po porodu je navíc žena náchylnější k poporodním depresím a také může mít problémy se zvládnutím péče o novorozence.

Děti narozené ženám, které si prošly během těhotenství depresí, mohou být méně aktivní, mohou trpět poruchami pozornosti a také mohou být více podrážděné nebo nervózní.

Léčba deprese v těhotenství

V závislosti na závažnost deprese může léčba zahrnovat kromě psychoterapie také užívání antidepresiv. Nejdůležitější ze všeho ovšem je, vyhledat co nejdříve pomoc.

Video: Depression and pregnancy (ENG)

Více o depresi v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Depression in Pregnancy

Hodnocení a zkušenosti s depresí v těhotenství

Máš zkušenost s depresí v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jessieex  2. kvě 2017

Deprese v těhotenství? Právě ji prožívám...

Moje deprese se objevily hned, jakmile jsem otěhotněla - jenže to jsem o tom ještě nevěděla. Byl to příšerný měsíc plný zoufalství, smutku, beznaděje, pochybných myšlenek...zašlo to tak daleko, že jsem se svěřila mamce a ta mě přesvědčila zajít si k lékaři.

Ten týden, co jsem se to chystala udělat, jsem zjistila, že jsem těhotná. Bylo to radostné zjištění a svůj psychický stav jsem přisoudila hormonálním změnám, protože jiný důvod jsem pro to nenašla. Uklidnilo mě to, říkala jsem si, že teď, když už o tom vím, bude to lepší.

Jenže už jsem ve čtvrtém měsíci a deprese jsou tu pořád. Ne neustále, ale víceméně každý den mám příšerné stavy zoufalství a smutku. Nedokážu přesně vysvětlit proč, vždyť na miminko se tak těším!

Je to začarovaný kruh a já si uvědomuju, že své deprese přiživuju, ale nedokážu to ovlivnit.

V prvním těhotenství jsem potratila a ten strach, že znovu potratím, mě provází od toho okamžiku, kdy jsem uviděla na testu dvě čárky. Navíc mému strachu nahrávají další nepříjemné okolnosti, jako můj zdravotní stav (skončila jsem už dvakrát v nemocnici s krvácením...teď musím jen odpočívat doma a přemýšlet nad tím vším), ne příliš hezké výsledky genetických testů. Všechen ten strach přiživuje moje deprese a tím, že nemohu chodit do práce, příliš se na to všechno soustředím. Navíc jsem přecitlivělá, všechny mé těhotenské příznaky jsou hodně silné a to taky nepřispívá mému psychickému stavu. Neustálá nevolnost, nechutenství, občasné bolesti hlavy, závratě... Nedokážu si své těhotenství užívat a závidím všem ženám, které toto mohou.

Jak už jsem řekla, můj stav není neměnný, také se dokážu odreagovat - když mě navštíví kamarádka, když sleduju film, jdu na procházku se psy... Je to ale boj, začarovaný kruh, protože si uvědomuju, že takové stavy mohou dítěti ublížit, což přináší opět strach o dítě a další deprese. Nikomu bych to nepřála, určitě ale nejsem jediná a je to smutné, ten pocit, že si člověk nemůže užít očekávání vlastního dítěte...

Já ale věřím, že to zvládnu a už se těším, až toto období bude za mnou!! :slight_smile:
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce