Deprese trápí zhruba 14 - 23 % gravidních žen. Po odhalení20 těhotenství cítí žena zpravidla radost, ale může se naopak objevit strach, zmatek a stres2, což může vést až k depresi.
Diagnostika deprese může být v těhotenství poměrně náročná, neboť psychické potíže mohou být zaměněny za hormonální nerovnováhu. Neléčená deprese může představovat zdravotní rizika nejen pro matku, ale také pro plod. Zároveň není nic výjimečného, že se těhotné ženy zaměřují spíše na zdraví fyzické a navíc se zdráhají o svých psychických potížích se svým lékařem mluvit.
Některé příznaky deprese, jako jsou například potíže se spánkem, únava, nedostatek energie, ztráta chuti k jídlu nebo také ztráta libida, mohou být snadno zaměněny za symptomy těhotenské. Pokud však přetrvávají déle než 2 týdny a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, je na místě vyhledat odborníka.
Neléčená deprese v těhotenství může vést u ženy k nezdravé životosprávě4 (konzumace alkoholu1 nebo kouření4), což může vést, stejně jako například sebevražedné sklony, k potratu nebo předčasnému porodu20 s nízkou porodní hmotností54 dítěte nebo mohou zapříčinit vývojové vady novorozence.
Po porodu je navíc žena náchylnější k poporodním depresím a také může mít problémy se zvládnutím péče o novorozence.
Děti narozené ženám, které si prošly během těhotenství depresí, mohou být méně aktivní, mohou trpět poruchami pozornosti a také mohou být více podrážděné nebo nervózní.
V závislosti na závažnost deprese může léčba zahrnovat kromě psychoterapie také užívání antidepresiv. Nejdůležitější ze všeho ovšem je, vyhledat co nejdříve pomoc.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu