Čtvrtý měsíc těhotenství

Čtvrtý měsíc těhotenství by ti měl poskytnout prostor, abys načerpala nové síly a zároveň se připravila na vše, co tě brzy čeká. Začíná druhý trimestr a spolu s ním se zvyšuje i šance, že dostaneš důkazy o tom, že těhotenství umí být i příjemné. Pojď se podívat, co tě ve čtvrtém měsíci čeká a na co bys neměla zapomenout.

Čtvrtý měsíc těhotenství

Na konci čtvrtého měsíce už bude miminko velké zhruba jako grep.

Co se děje ve 4. měsíci těhotenství?

  • Čtvrtý měsíc začíná 14. týdnem a ukončuje ho 17. týden těhotenství, přičemž představuje vytouženou vstupenku do druhého trimestru. Skvělou zprávou je, že se počínaje tímto obdobím snižuje riziko spontánního potratu.
  • Hormon hCG již dosáhl svého maxima, a přestože v průběhu těhotenství bude neustále ve tvém organismu přítomen ve zvýšené hladině, postupně bude pomaličku klesat. S tím je spojen i ústup těhotenských příznaků, i když bolesti hlavy či pálení žáhy se mohou ve větší či menší míře objevovat neustále. Každopádně je zde velká šance, že pokud tě dosud trápily nevolnosti, měly by se brzy pominout.
  • Už v tomto měsíci si můžeš všimnout, že se rychle zadýcháváš, ačkoli předtím jsi měla docela dobrou kondičku. Důvodem je tlak zvětšující se dělohy na bránici a plíce.
  • Prvorodičky si na pocítění prvních pohybů ještě pár týdnů počkají, ale ženy, které už doma jedno nebo více dětí mají, mohou cítit první pohyby už kolem 15. týdne těhotenství.
  • Slabá, ale určitě ne ostrá či intenzivní bolest v podbřišku není v těhotenství ničím výjimečným. Za tímto jevem stojí povolování vaziv, které fixují dělohu v pánvi. Ve druhém trimestru ho můžeš vnímat o něco častěji než dosud. Určitě si však pohlídej míru těchto bolestí, protože sílící bolest může být příznakem něčeho vážnějšího.

Přečti si víc o čtvrtém měsíci a týdnech, které ho tvoří:


Na co se soustředit ve 4. měsíci těhotenství?

Začni k miminku promlouvat

Možná to děláš už dávno a možná se na to teprve chystáš. Každopádně, teď je ten správný čas, protože děťátko tě už začíná poslouchat. Budeš-li k němu promlouvat stejným tónem a zpívat mu jednu či dvě písně, můžeš si být jistá, že na to bude reagovat i po porodu. Snadněji ho tak uklidníš, připravíš na spánek a v neposlední řadě – už teď můžeš začít pracovat na tom, abyste si spolu upevnili pouto.

Zajisti si termín registrace v porodnici

Přestože se může zdát, že je ještě brzy, zkus si projít webové stránky porodnic, u kterých zvažuješ, že bys v nich rodila. Některé požadují registraci až do 34. či 36. týdne těhotenství, ale jiné mnohem dříve – již ve 14. týdnu těhotenství. Pro jistotu se tedy podívej, abys neprošvihla nějaký termín.

Výběr porodnice

Vybrat porodnici není snadný úkol, proto se budoucí rodiče obvykle pídí po informacích, které jsou pro jejich rozhodování důležité. Co ale mají konkrétně zjišťovat, na co si dát pozor a kde vůbec podrobnosti hledat? Zjisti to na následujících řádcích.

Rychlejší přibírání

První náznaky hmotnostního přírůstku jsi na sobě možná začala pozorovat už dřív, ale čtvrtý měsíc způsobí, že bude stále obtížnější těhotenství skrýt. S tím může být spojený i tvůj psychický diskomfort, za který by ses určitě neměla stydět, protože představa, že každá žena si těhotenství a přibírání užívá, je skutečně nerealistická. Je úplně v pořádku, pokud postupně zjišťuješ, že se ve svém těle najednou necítíš dobře, případně ti nejsou příjemné poznámky okolí o tvém bříšku či baculatých tvářičkách.

Ve druhém trimestru budeš s největší pravděpodobností přibírat nejvíce, a pokud se obáváš, jak toto období psychicky ustojíš, rozhodně to nenech zajít do krajností. Vypovídej se někomu, svěř se o tom své dule, jestli plánuješ využít jejích služeb, nebo zvol možnost psychoterapie.

Přibírání v těhotenství

Přibírání je přirozenou a zdravou součástí těhotenství. V tomto období není na místě hladovění ani přejídání a víc než kdykoli jindy záleží na pestrém a vyváženém jídelníčku.

Nepodceňuj složení svého jídelníčku

Mnohé nastávající maminky ve druhém trimestru17 trošku poleví v „nárocích“ na své stravování. Je to logické, protože nevolnosti ustupují, a tak si konečně mohou dopřát to, na co mají chuť. K tomu jsou obvykle z neustálého sbírání informací o tom, co by měly a neměli jíst, natolik unavené, že to prostě přestanou „sledovat.“ Avšak nezapomínej, že i strava ti pomáhá v úlevě od některých těhotenských nepříjemností, a dokonce se jim díky správně zvolenému jídelníčku můžeš i vyhnout.

Mluvíme například o zácpě, na kterou pomáhá zvýšený příjem vlákniny. Krátkodobá neschopnost jít na velkou potřebu není závažný problém, ale dlouhodobá nebo častá ano, jelikož tento problém může vyústit až do vzniku hemoroidů.

Strava v těhotenství

Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.

Zvýšená tvorba pigmentu na pokožce

Na své pokožce můžeš pozorovat tvorbu pigmentových skvrn a je možné, že se ti na bříšku objeví tzv. těhotenská čára – linea nigra. Jde o běžný jev v těhotenství, který nemůžeš ovlivnit a po porodu by měl znovu zmizet. Do té doby však dbej na to, aby sis pokožku chránila před sluncem mnohem důkladněji než doposud.

Linea nigra

Linea nigra je tmavá svislá čára, která se zpravidla objevuje mezi pupkem a stydkou sponou, někdy i výše. Vzniká hlavně v druhém trimestru a přetrvává po celou dobu těhotenství. Obvykle má asi 1 cm na šířku.


Vyšetření ve 4. měsíci těhotenství

Prvotrimestrální screening

14. týden těhotenství, tedy týden, který otevírá 4. měsíc, je posledním týdnem, kdy se provádí tzv. prvotrimestrální screening nebo tzv. kombinovaný test. Jedná se o první důležité vyšetření v těhotenství, které nastávající mamince podává zprávu o zdraví a vývoji miminka, přičemž sestává z důkladného ultrazvuku a vyšetření tvé krve. Nicméně pozor, screening prvního trimestru by měli provádět jen lékaři, kteří mají FMF certifikaci. Pokud jsi na tomto vyšetření ještě nebyla, přečti si o něm více v našem článku.

Prvotrimestrální screening

Prvotrimestrální screening je prvním „velkým“ vyšetřením v těhotenství, které posuzuje zdravotní stav miminka. Pojď se s námi podívat, z čeho sestává, kde ho můžeš absolvovat a proč bys ho neměla vynechat.

Preventivka u zubaře

Stav chrupu v těhotenství rozhodně nepodceňuj. Druhý trimestr je ideálním časem na návštěvu zubaře, aby odhalil případný rozrůstající se zubní kaz. Pokud jsi trpěla nevolnostmi nebo pálením žáhy, mohl vzniknout důsledkem změněné pH ve tvých ústech, a představuje nebezpečný zdroj zánětu, který v těhotenství může nadělat nemalé problémy. Určitě proto preventivku u zubaře nevynechej – máš na ni v průběhu těhotenství nárok dokonce dvakrát.

Těhotenská poradna

Interval návštěv těhotenské poradny stanovuje tvůj gynekolog na základě tvého zdravotního stavu, ale většinou až do 34. týdne těhotenství jde o jednu poradnu za měsíc. Pokud máš jakékoli dotazy ohledně těhotenství, směle se na ně ptej. V každé poradně by si gynekolog měl vyčlenit prostor i na rozhovor a zodpovězení všeho, co tě zajímá nebo trápí.

Těhotenská poradna

Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.

Případný triple test

Triple test sestává z odběru tvé krve, ze které se vyhodnocuje riziko vzniku vývojových vad u miminka. V posledních letech ho však z gynekologických ambulancí vytlačuje prvotrimestrální screening, který je mnohem spolehlivější. Falešná pozitivita triple testů je totiž v porovnání s novějšími metodami prenatálních screeningů poměrně vysoká.

Triple test

Co si budeme povídat, vyšetření v těhotenství není zrovna nejméně. Ke snadnému zorientování, jaké testy, ultrazvuky a screeningy tě v následujících měsících čekají, nepřispívá ani fakt, že většina vyšetření nese odborný název. Jedním z nich je například i triple test. Pojď si přečíst, co to triple test vlastně je, jak probíhá a proč je pro některé ženy zbytečným strašákem.


Jak roste miminko ve 4. měsíci těhotenství?

  • Z velikosti citronu naroste během 4. měsíce na velikost grepu.
  • Pokud jsi neabsolvovala NIPT test, který ti mohl prozradit i pohlaví miminka, je tu velká šance, že se to, zda čekáš holčičku nebo chlapečka, dozvíš už v tomto měsíci. Samozřejmě jen v případě, že se děťátko bude chtít na ultrazvuku ukázat. 🙂
  • Ve 4. měsíci těhotenství ho čekají tyto důležité milníky:
    • hýbe všemi kloubky a rádo si tyto pohyby procvičuje,
    • ačkoli jsou jeho oční víčka ještě srostlá, už rozeznává tmu a světlo,
    • rozpoznává zvuky a hlasy, které k němu pronikají,
    • rostou mu řasy i obočí,
    • koncem 4. měsíce se mu začíná tvořit podkožní tuk, který má termoregulační funkci.

Video: Čtvrtý měsíc těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Čtvrtý měsíc těhotenství v číslech

17. týden těhotenství


Zápis týdnů ve 4. měsíci těhotenství: 14. týden + 0 dní až 17. týden + 6 dní (13tt + 0 až 16tt + 6).


Čtvrtý měsíc těhotenství po týdnech

Týden těhotenství ve 4. měsíciPočet ukončených dnů těhotenstvíPočet dní do porodu
14. tt (13tt + 0 až 13tt + 6)91 až 97189 až 183
15. tt (14tt + 0 až 14tt + 6)98 až 104182 až 176
16. tt (15tt + 0 až 15tt + 6))105 až 111175 až 169
17. tt (16tt + 0 až 16tt + 6)112 až 118168 až 162

Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

Železo v těhotenství

Snad každá žena si v těhotenství kladla otázku, zda dodržuje správnou životosprávu a zda je její tělo zásobeno vitamíny a minerály natolik, aby umělo „posunout“ rostoucímu děťátku dostatek potřebných živin. Kromě kyseliny listové, která spadá pod vitamíny skupiny B, je v těhotenství jedním z nejčastěji suplementovaných minerálů také železo. Jaká je jeho funkce v organismu a jak v těhotenství rozpoznat jeho deficit?


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
  • Těhotenství týden po týdnu

<< 3. měsíc těhotenství / 5. měsíc těhotenství >>


Hodnocení a zkušenosti s čtvrtým měsícem těhotenství

Máš zkušenost s čtvrtým měsícem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce