CRL plodu

Co znamená zkratka CRL v těhotenské průkazce a proč je tento údaj důležitý? Jak souvisí s velikostí a vývojem miminka a kdy tě lékař může poslat na doplňková vyšetření? Pojď s námi najít odpovědi na tyto otázky a také zjistit, jak miminko během těhotenství roste a proč je důležité to v prvních týdnech pečlivě sledovat.

CRL plodu

Hodnota CRL plodu je v těhotenství důležitým ukazatelem.

Co je CRL?

  • Jedná se o vzdálenost od temene miminka až po jeho zadeček, respektive kostrč. Zkratka vznikla z anglického výrazu crown rump length a měří se na ultrazvukovém vyšetření v milimetrech.
  • Měření CRL je možné již od začátku 6. týdne28 až do 20. týdne těhotenství21. Potom se už miminko měří od hlavičky až k patě. I proto si můžeš na přelomu 20. a 21. týdne těhotenství všimnout, že miminko „poskočilo“ v růstu o přibližně 10 cm – není to z toho důvodu, že by skutečně během jednoho týdne o tolik vyrostlo, ale stojí za tím změna způsobu jeho měření.
  • CRL údaj se v těhotenství stává důležitým ukazatelem hned několika skutečností:
    • Spolu s datem poslední menstruace a datem provedení ultrazvuku, na kterém se CRL měřilo, může napomoci k upřesnění tzv. gestačního týdne, tedy týdne těhotenství, a následně i k určení předpokládaného termínu porodu. Jde především o ty případy, kdy měla žena před těhotenstvím nepravidelnou menstruaci, tím pádem je obtížnější stanovit přesný týden jejího těhotenství jen na základě data posledního menzesu. Největší výpovědní hodnotu pro upřesnění týdne těhotenství má CRL údaj v prvním trimestru a termín porodu se důsledkem něj může upravit už tehdy, je-li miminko větší či menší o jeden týden.
    • Dokáže poukázat na tzv. růstovou restrikci plodu, tedy zaostávání plodu v růstu. Tento problém může být způsoben několika faktory a lékaři pak volí další diagnostické kroky. Nejčastěji na růstovou restrikci plodu poukazuje CRL měření ve druhém trimestru.
  • Pokud žena čeká dvojčata, trojčata atd., CRL se posuzuje u každého plodu samostatně a tím se zjistí, zda se všechny plody v děloze vyvíjejí stejným tempem. Pokud je mezi nimi rozdíl více než 10 mm, lékař bude zjišťovat, zda není s jedním z miminek něco v nepořádku.
  • V kombinaci s dalšími ultrazvukovými měřeními se může potvrdit či vyloučit první podezření na některé vývojové vady plodu.

CRL plodu a odchylky v měřeních

  • Přestože jsou stanoveny obecné normy v CRL, musí se přihlížet ke skutečnosti, že určení týdne těhotenství je hlavně v jeho začátcích poněkud orientační. Proto se lékaři neznepokojují odchylkami, které poukazují na rozdíl do cca dvou týdnů.
  • Odchylky v měření CRL mohou vzniknout z několika důvodů a má na ně vliv:
  • Proto se může stát, že pokud v rozmezí několika dní podstoupíš ultrazvuk u dvou různých lékařů, řeknou ti třeba mírně odlišnou hodnotu.

CRL plodu týden po týdnu

Týden těh. (začátek gestačního týdne)CRL hodnoty
6. tt3 mm
7. tt9 mm
8. tt17 mm
9. tt25 mm
10. tt34 mm
11. tt44 mm
12. tt55 mm
13. tt68 mm
14. tt81 mm
15. tt105 mm
16. tt116 mm
17. tt130 mm
18. tt142 mm
19. tt153 mm
20. tt164 mm

Důležitá informace: Na internetu můžeš najít rozmezí hodnot CRL pro dané týdny těhotenství, které nemusí korespondovat s naší tabulkou. Zatímco my uvádíme délku v milimetrech na začátku gestačního týdne těhotenství, jiné zdroje mohou uvádět délku ve fetálním věku, případně na konci jednotlivých gestačních týdnů. To, zda se miminko vyvíjí podle standardů, ti s největší jistotou řekne až tvůj ošetřující lékař.


Velikost plodu v těhotenství

CRL představuje pouze jeden z množství ukazatelů, které lékař pravidelně měří na ultrazvukových vyšetřeních. Pokud tě zajímá, jaké další parametry jsou důležité, určitě nepřehlédni náš samostatný článek, který se růstem miminka zabývá 👇

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.


Mohlo by tě také zajímat

Škytavka miminka v bříšku

Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku –⁠ jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.

Obrat vnějšími hmaty

V závěru těhotenství tě může lékař zaskočit zprávou, že se děťátko v děloze stále nepřetočilo a může ti navrhnout tzv. těhotenství. obrat vnějšími hmaty. Proč je ohledně tohoto úkonu tolik mýtů, jak se vlastně provádí a umí jej udělat každý lékař? I na to se, mimo jiné, podíváme v našem článku.

Dvojčata

Zaskočil tě lékař zprávou, že místo jednoho děťátka to budou rovnou dvě? Potom máš určitě spoustu otázek, které se týkají toho, jak probíhá těhotenství s dvojčaty, zda tě čekají speciální vyšetření a je-li vyšší pravděpodobnost komplikací. Vše se dozvíš v našem článku.


Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce