Chipsy, které tě přímo magicky přitahují, zvláštní chuťové kombinace, nad nimiž ostatní kroutí hlavou, ale i obyčejná jablka, která jíš na kila… I takto mohou vypadat těhotenské chutě, s nimiž se ve větší či menší míře setká téměř každá budoucí maminka. Proč vlastně těhotenské chutě vznikají a co dělat, když ti přerůstají přes hlavu?
Chvilku slané, pak zase sladké a po něm kyselé. Těhotenské chutě jsou nevyzpytatelné.
Příčina těhotenských chutí je úzce spjata s rostoucí hormonální hladinou v ženském těle. Už pár dní po oplodnění totiž v organismu stoupá celá kombinace hormonů.
Typickým projevem těhotenských chutí je, že tě lákají potraviny, na které jsi se dříve téměř ani nepodívala, případně se nemůžeš nabažit jedné konkrétní potraviny, kterou si musíš dopřát každý den. Zároveň máš naopak vůči některé potravině averzi – často se jedná o kávu nebo maso.
Hodně se mluví o chuti na zvláštní kombinace jídel, ale ve skutečnosti takovým extrémem projde jen malá část těhotných žen. Proto s potvrzeným těhotenstvím nemusíš automaticky očekávat, že budeš toužit po jahodách s treskou a kyselých okurkách se šlehačkou.
Pro zajímavost: Mnoho žen říká, že v potravinách, na něž měly v těhotenství největší chuť, si později libovalo i jejich děťátko. Pokud tedy s rostoucím těhotenským bříškem sníš denně několik banánů, možná je jednou bude mít rádo i tvoje maličké. 🙂
Změna chutí může být jedním z prvních příznaků těhotenství, který se vyskytne klidně i pár dní po uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Většinou však těhotné ženy pociťují zvláštní chutě po ukončení první poloviny prvního trimestru.
První trimestr je také obdobím, kdy se těhotenské chutě projevují nejintenzivněji. Jejich síla postupujícím těhotenstvím pomalu utichá a často zcela odeznívá ve druhém trimestru. Výjimkou jsou maminky, které mají poblázněné chuťové pohárky až do porodu.
I přes případné těhotenské chutě nezapomínej na vyvážený jídelníček.
O tom, zda chutě v těhotenství mají nějakou hlubší příčinu, se stále vedou dohady. Poměrně rozšířený je názor, že potravina, na kterou má těhotná žena často chuť, obsahuje vitamíny nebo minerály, které jejímu tělu zrovna chybí.
Za sladkostí se těhotenské chutě mnohdy „zaměřují“ na čokoládu, a tak by sis mohla říci, že tělo prostě potřebuje více cukru. Pravdou však je, že neutišitelná chuť na čokoládu vzniká i tehdy, hlásí-li organismus nedostatek železa. Zkus proto do svého jídelníčku zařadit například datle, banány, sušené meruňky, mandle, špenát a vařenou čočku.
Touha po slaných a většinou i nezdravých potravinách může signalizovat nízkou hladinu sodíku, kterou má na svědomí zvyšování objemu krve. Už od 10. týdne těhotenství jí totiž ve tvém krevním oběhu cirkuluje stále více. V případě slaných pochutin se však doporučuje opatrnost – těhotné ženy totiž často trpí otoky9 nohou a rukou, které nadměrné přijímání sodíku může zhoršovat. Proto své chutě na slané raději drž pod kontrolou a pokus se sledovat, jestli jedení chipsů nezhoršuje případné otoky.
Platí to i v případě, když ti chutnají kyselé potraviny, jako jsou zavařované okurky, zavináče a podobně. I ty obsahují velké množství sodíku.
Chuť na ovoce patří v těhotenství k těm přijatelnějším, protože ovoce příliš nezvyšuje kalorický příjem, a navíc je zdravé. Ať už je, nebo není za tvojí touhou po konkrétním druhu skryt nedostatek nějakého vitamínu, není důvod si ovoce odpírat. Pozor by si však měly dávat budoucí maminky, kterým byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Ovoce, přesto že je zdravé, zvyšuje hladinu cukru v krvi.
I chuť na sýr je v těhotenství poměrně častá a může ji mít zčásti na svědomí málo vápníku v těle. Sýry ale mimo jiné obsahují i spoustu tuku, proto je potřeba si pohlídat množství a volit méně tučný typ sýra. Dobrým zdrojem vápníku jsou kromě mléčných výrobků také mák a mandle.
Za tímto pojmem se skrývají chutě na nejedlé věci – například na hlínu, omítku i zubní pastu. Není to syndrom, který postihuje jen těhotné ženy, ale objevit se může i u dětí a dospělých lidí, přičemž tehdy jde o poruchu příjmu potravy.
Říká se, že v těhotenství signalizuje nedostatek železa v organismu, ale máš-li zvláštní chutě na nejedlé věci i ty, rozhodně to nevnímej jako signál, že bys měla začít železo honem doplňovat užíváním tablet. Tvůj lékař má k dispozici výsledky rozborů tvé krve, a tak by tě upozornil, kdyby ti chybělo.
Bylo by to skvělé, ale bohužel jde o mýtus. Možná si některé maminky stojí za tímto tvrzením, protože měly v různých těhotenstvích různé chutě, které jim „potvrdily“ chlapečka, nebo holčičku, ale určitě se o tento názor nelze opírat. Jedná se o jednu z babských rad, jak určit pohlaví122, kterým se rozhodně nedá věřit.
Pokud tě bláznivé chutě neustále dohánějí k tomu, abys každý den sáhla po něčem nezdravém, přečti si naše rady, jak tomu zabránit:
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Se změnou chutí v těhotenství úzce souvisí i změněné vnímání vůní a pachů. Říká se, že těhotná žena má citlivější čich právě z důvodu, aby lépe dokázala rozpoznat potraviny, kterým by se měla v jejím stavu vyvarovat. Sice to zní logicky, důvěryhodněji však působí názor, že citlivější nos má na svědomí opět změněna hormonální hladina.
Může se tedy stát, že z potravin a pokrmů, jejichž vůni jsi dříve ani nevnímala, se ti v těhotenství bude zvedat žaludek, což dokáže pořádně zkomplikovat vaření. Většinou jde o vůni masa, která budoucím maminkám překáží nejvíce, ale zkušenosti jsou individuální.
Stejné je to i s jinými vůněmi či pachy – možná budeš muset změnit aviváž, deodorant, sprchový gel nebo parfém, protože jejich vůni prostě nesneseš.
Platí to ovšem i opačně – některé vůně tě mohou doslova přitahovat a mnohdy nemusí jít ani o potravinu nebo kosmetiku. Noviny, benzín, hlína, vůně vzduchu po dešti… – sama uvidíš, v jakých vtipných situacích se díky svému nosu ocitneš. 🙂
Když se mluví o příznacích těhotenství, každého zákonitě napadnou zpožděná menstruace a nevolnosti. Ale ne nadarmo se říká, že se vyplatí poslouchat své tělo, protože signálů je mnohem víc. Zjisti na následujících řádcích, jaké to jsou a kdy se objevují.
Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.
Názory na pití kávy v těhotenství jsou různé. Pokud je těhotná žena bez zdravotních komplikací, může si dopřát jeden až dva šálky kávy denně bez obavy ohrožení plodu. Pití vyššího množství kávy vede k retardaci růstu plodu. Náhradou kávy je bezkofeinová káva a nebo nápoj Caro.
Těhotenský diabetes, gestační diabetes mellitus či lidově řečeno těhotenská cukrovka postihuje přibližně 2-6 % nastávajících maminek.
Nejen o tom, jak ostatní uživatelky prožívají těhotenské chutě, ale i o mnohých jiných tématech si můžeš povídat na Modrém koníku.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu