Cestování v těhotenství

Cestování v těhotenství může těhotným24 ženám přinést nejednu zdravotní komplikaci v podobě pálení žáhy19, zácpy3, průjmu1, křečích v nohou, častého močení nebo vaginálního výtoku7. Dostavit se mohou také hemeroidy a otoky nohou9. Je proto dobré vědět, kdy je vhodný čas např. letět v těhotenství letadlem, cestovat na delší vzdálenost autem či autobusem atd.

Video: Sex, létání, barvení vlasů a další... Jak je to s nimi v těhotenství?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:12 Těhotenství a sport
0:52 Relaxační procedury
1:27 Používat při plavání tampon?
1:55 Dovolená a létání
2:53 Sex v těhotenství
3:42 Koncerty a festivaly
4:14 Medicínské zákroky
5:50 Každodenní činnosti
6:20 Barvení vlasů
6:38 Úprava nehtů
6:54 Diety a hubnutí


V pokročilejším stádiu těhotenství by měly ženy vynechat návštěvu méně rozvinutých zemí, kde hrozí onemocnění tropickou malárií, žlutou zimnicí nebo spavou nemocí. Neodkladná návštěva těchto zemí je z hlediska rizika (je menší riziko potratu13 nebo předčasného porodu20) nejvhodnější (nejméně rizika) mezi 18.1924.27 týdnem těhotenství.

Během těhotensví by se měla žena vyhýbat místům s nadmořskou výškou nad 3.600 m n.m., v pokročilejším stádiu těhotenství jsou to místa od 2.500 m n.m. V těchto výškách může hrozit plodu menší příjem kyslíku.

Cestování není vhodné pro těhotné ženy, které mají:

Chování těhotných žen během cestování

Po příjezdu do destinace by se měla těhotná žena zajímat o adresu místního lékaře nebo zdravotnického zařízení.

Jídlo a pití

Ženy by se měly vyvarovat konzumaci nevhodných potravin (syrové maso, neupravené mléčné výrobky vč. mléka) a tekutin (riziko kontaminované vody z vodovodu nebo veřejného kohoutku), kdy ženám hrozí listerióza nebo žloutenka. Vyhýbat by se měla žena také pouličním kočkám, které ji mohou nakazit toxoplazmózou1. V exotických zemích s vysokou denní teplotou by měly ženy kontrolovat svůj denní příjem tekutin, aby byl dostatečný a nedocházelo k dehydrataci.

Relax a wellness

Ženám se nedoporučuje:

  • náročné a namáhavé cvičení,
  • horké koupele,
  • návštěva sauny2,
  • atrakce na vodních lyžích nebo vodních skútrech,
  • potápění se,
  • vystavovat se přímému slunci (používat v dostatečném množství a s vysokým faktorem krémy na opalování).

Těhotenství po týdnech do e-mailu

Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce

Těhotenský newsletter do e-mailu


Cestování dopravními prostředky

S cestováním souvisí také používání dopravních prostředků, které jsou nezbytné k přemísťování se z místa na místo. Jaký je ale ten správný, s nejmenšími riziky pro těhotnou ženu a pro plod?

Auto, autobus, vlak nebo metro

Pokud žena cestuje autem, měla by používat bezpečností pásy, které při případné nehodě více ochráni ji i plod. Pás by měl být vedený nad a pod břichem. Je možné také zakoupit speciální těhotenský bezpečností pás při cestování autem. Pokud těhotná žena cestuje autem sama, měla by být při řízení opatrná, protože její reakce jsou v pokročilejším stádiu těhotenství zpomalené.

Dlouhé cesty a otřesy na cestách mohou zvyšít případné nevolnosti a případně vyvolat porodní bolesti10 nebo předčasný porod. Pokud žena cestuje veřejnou hromadnou dopravou, měla by si vždy zajistit místo k sezení, při případném spadnutí by mohlo být ohroženo dítě. Při balení tašky nebo kufru je nutné nezapomínat také na láhev vody, aby se předcházelo dehydrataci.

https://www.modrykonik.cz/jsem-tehotna/prvni-trimestr/

Letadlo

Přejdi na samostatný článek: Cestování letadlem v těhotenství

Očkování a léky při cestování

Očkování

Těhotná žena by se měla vyhýbat všem očkováním živých virových vakcín. Pro těhotné ženy po prvním trimestru37 je bezpečné očkování proti těmto nemocem:

  • dětská obrna,
  • cholera,
  • žloutenka typu A a B,
  • břišní tyfus,
  • záškrt,
  • tetan,
  • chřipka,
  • vzteklina,
  • meningoková meningitida,
  • proti pneumokokům,
  • Japonské encefalitidě,

a také protilátky proti - neštovicím7, žloutence A nebo B, vzteklině, tetanu aj.

Léky

Proti průjmům je bezpečný Hylak forte, Smecta, antibiotika1 - erytromycin, azithromycin, cefixim. V případě, že se objeví také horečka1 nebo krev1 či hlen3 ve stolici, musí žena ihned vyhledat lékaře.

Z léků proti malárií je vhodné použití chlorochin, proguanil, chenin nebo meflochin. Jsou vhodné také pro ženy, které těhotenství teprvé plánují.

Zcela nevhodné je v těhotenství používání sulfadoxin-pyrimetamin, doxycyklin, halofantrin.

Tipy, jak si správně užít cestování v těhotenství

  • Nejlepší doba pro trávení dovolené v těhotenství je doba mezi 14.18 a 28.14 týdnem v druhém trimestru17. V této době by již měly vymizet ranní nevolnosti15.
  • Cestování je skvělá volba pro těhotné ženy. Těhotná žena chce svou dovolenou využít na maximum s minimálním úsilím. Cestování nemusí být finančně pro každého, ale návštěvou lázní, restaurací, kin nebo divadel může těhotná žena za málo peněz vytěžit maximum. A mnohdy jí to dá více než se každý den probouzet v jiném městě.
  • Žena by si měla zkontrolovat, zda létání v jejím stádiu těhotenství je v pořádku. Ve třetím trimestru13 provádějí letecké společnosti dvojité kontroly. Některé společnosti vyžadují potvrzení lékaře, že cestování letadlem není pro ženu nevhodné. Pokud si žena na cestování letadlem netroufne, může využít jiné dopravní prostředky, např. auto, autobus, vlak.
  • Je možné se zeptat také na přebookování dovolené, např. při svatební cestě.
  • Žena by se při zapisování do hotelu měla ujistit, že dostane slušný pokoj, který jí zaručí klidný spánek. Neměla by se bát požádat o více polštářů nebo umístění pokoje mimo rušnou část, např. mimo hlavní ulici.
  • Je vhodné na dovolené vyzkoušet lázeňskou proceduru. Pokud si žena na masáž netroufá, může vyzkoušet masáž obličeje nebo speciální těhotenskou masáž.
  • Při cestování by měla mít žena u sebe těhotenskou průkazku3 včetně všech lékařských vyšetřeních7, které v těhotenství absolvovala. Může se stát, že během cestování může žena vyhledat lékařskou pomoc.
  • Vyřídit si vhodné cestovní pojištění. Žena by měla myslet také na případné pojištění storna zájezdu, kdyby přišel plánovaný termín porodu dříve. Pojišťovna by měla také vědět, že je žena těhotná, hlavně pokud cestuje do zemí, kde je zdravotní péče nákladná (např. v USA).
  • Během cestování se žena může setkat s mnoha faktory, které ji doma běžně nepotkají, např. návštěva sauny, pití balené vody, zkoušení sushi apod.
  • Při příjezdu do destinace by se měla žena zajímat o adresu nejbližšího lékařského zařízení a naučit se pár frází, např. Potřebuji k lékaři.

Více o cestování v těhotenství na modrykonik.cz

Hodnocení a zkušenosti s cestováním v těhotenství

Máš zkušenost s cestováním v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
vrabczak  8. bře 2014

Cestování po Asii v těhotenství

Zdravím cestovatelky.

My s přítelem (a malým černým pasažérem) procestovali prvních osm měsíců těhotenství po Asii. Konkrétně Turecko, Indii, Thajsko, Vietnam, Malajsii. Hlavní stan a doktora jsem měli v Thajsku.

Zdejší lékařská péče je doopravdy na úrovni, nebo ještě líp: co je zde někdy běžné, je v ČR bráno jako nadstandard za neuvěřitelně tučný příplatek. Není se tedy vůbec čeho bát a i finančně se dá vše zvládnout. Pokud to tedy váš zdravotní stav dovolí, není důvod se cestování v těhotenství vzdávat.

Konkrétní sumy, které jsme za lékaře platili my, ale i třeba jak je to s pojištěním a podobně, mám na svém blogu, kde jsem naše zkušenosti shrnula do pár snad užitečných článků.
http://vrabczak.wordpress.com/
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce