Cestování v těhotenství může těhotným24 ženám přinést nejednu zdravotní komplikaci v podobě pálení žáhy19, zácpy3, průjmu1, křečích v nohou, častého močení nebo vaginálního výtoku7. Dostavit se mohou také hemeroidy a otoky nohou9. Je proto dobré vědět, kdy je vhodný čas např. letět v těhotenství letadlem, cestovat na delší vzdálenost autem či autobusem atd.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:12 Těhotenství a sport
0:52 Relaxační procedury
1:27 Používat při plavání tampon?
1:55 Dovolená a létání
2:53 Sex v těhotenství
3:42 Koncerty a festivaly
4:14 Medicínské zákroky
5:50 Každodenní činnosti
6:20 Barvení vlasů
6:38 Úprava nehtů
6:54 Diety a hubnutí
V pokročilejším stádiu těhotenství by měly ženy vynechat návštěvu méně rozvinutých zemí, kde hrozí onemocnění tropickou malárií, žlutou zimnicí nebo spavou nemocí. Neodkladná návštěva těchto zemí je z hlediska rizika (je menší riziko potratu13 nebo předčasného porodu20) nejvhodnější (nejméně rizika) mezi 18.19 až 24.27 týdnem těhotenství.
Během těhotensví by se měla žena vyhýbat místům s nadmořskou výškou nad 3.600 m n.m., v pokročilejším stádiu těhotenství jsou to místa od 2.500 m n.m. V těchto výškách může hrozit plodu menší příjem kyslíku.
Cestování není vhodné pro těhotné ženy, které mají:
Po příjezdu do destinace by se měla těhotná žena zajímat o adresu místního lékaře nebo zdravotnického zařízení.
Ženy by se měly vyvarovat konzumaci nevhodných potravin (syrové maso, neupravené mléčné výrobky vč. mléka) a tekutin (riziko kontaminované vody z vodovodu nebo veřejného kohoutku), kdy ženám hrozí listerióza nebo žloutenka. Vyhýbat by se měla žena také pouličním kočkám, které ji mohou nakazit toxoplazmózou1. V exotických zemích s vysokou denní teplotou by měly ženy kontrolovat svůj denní příjem tekutin, aby byl dostatečný a nedocházelo k dehydrataci.
Ženám se nedoporučuje:
Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!
Těhotenský newsletter do e-mailu
S cestováním souvisí také používání dopravních prostředků, které jsou nezbytné k přemísťování se z místa na místo. Jaký je ale ten správný, s nejmenšími riziky pro těhotnou ženu a pro plod?
Pokud žena cestuje autem, měla by používat bezpečností pásy, které při případné nehodě více ochráni ji i plod. Pás by měl být vedený nad a pod břichem. Je možné také zakoupit speciální těhotenský bezpečností pás při cestování autem. Pokud těhotná žena cestuje autem sama, měla by být při řízení opatrná, protože její reakce jsou v pokročilejším stádiu těhotenství zpomalené.
Dlouhé cesty a otřesy na cestách mohou zvyšít případné nevolnosti a případně vyvolat porodní bolesti10 nebo předčasný porod. Pokud žena cestuje veřejnou hromadnou dopravou, měla by si vždy zajistit místo k sezení, při případném spadnutí by mohlo být ohroženo dítě. Při balení tašky nebo kufru je nutné nezapomínat také na láhev vody, aby se předcházelo dehydrataci.
https://www.modrykonik.cz/jsem-tehotna/prvni-trimestr/
Přejdi na samostatný článek: Cestování letadlem v těhotenství
Těhotná žena by se měla vyhýbat všem očkováním živých virových vakcín. Pro těhotné ženy po prvním trimestru37 je bezpečné očkování proti těmto nemocem:
a také protilátky proti - neštovicím7, žloutence A nebo B, vzteklině, tetanu aj.
Proti průjmům je bezpečný Hylak forte, Smecta, antibiotika1 - erytromycin, azithromycin, cefixim. V případě, že se objeví také horečka1 nebo krev1 či hlen3 ve stolici, musí žena ihned vyhledat lékaře.
Z léků proti malárií je vhodné použití chlorochin, proguanil, chenin nebo meflochin. Jsou vhodné také pro ženy, které těhotenství teprvé plánují.
Zcela nevhodné je v těhotenství používání sulfadoxin-pyrimetamin, doxycyklin, halofantrin.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu