Děložní čípek by měl být důsledně sledovaný během celého produktivního věku ženy a nesmírně důležitý je také v těhotenství. Změny na děložním čípku totiž mohou být spolehlivým ukazatelem, že hrozí předčasný porod. Pojď se s námi podívat, kdy se vyšetření děložního čípku – cervikometrie, v těhotenství provádí a co všechno díky ní lékař může odhalit.
Cervikometrii lékaři provádí pomocí ultrazvuku.
Co je cervikometrie?
Cervikometrie je pojmenování pro ultrazvukové vyšetření děložního čípku, které se zaměřuje na jeho zkracování. Provádí se pomocí vaginální ultrazvukové sondy přes pochvu a před vyšetřením je důležité, aby si žena došla na toaletu a vyprázdnila močový měchýř.
Vyšetření trvá přibližně 20–30 minut a výsledky jsou k dispozici ihned.
Na rozdíl od vyšetření pohmatem (tzv. palpační vyšetření děložního čípku) je cervikometrie přesnější a důslednější – dokáže zhodnotit a změřit děložní čípek mnohem precizněji.
Vyšetřuje se délka děložního hrdla a stav vnitřní branky, u které se pátrá po předčasném otevírání děložního čípku (tzv. inkompetenci nebo funnelingu).
Běžná délka děložního čípku: 4–5 cm.
Ideální stav děložního čípku: uzavřený.
Cervikometrie neboli screening předčasného porodu, jak se rozšířená verze tohoto vyšetření občas nazývá, je nejlepší metodou pro odhalení rizika, že dojde k předčasnému porodu, a to ještě předtím, než těhotná žena pociťuje jiné příznaky (například tvrdnutí břicha).
V případě vyvolávaného porodu se cervikometrie využívá k určení intervalu od vyvolání až po porod.
Obvykle se cervikometrie provádí ve 22. až 24. týdnu těhotenství. Ale může to být i dříve, pokud předchozí těhotenství skončilo spontánním potratem nebo předčasným porodem20, a případně také později, má-li lékař podezření, že by na děložním čípku mohlo docházet ke změnám.
Některé ambulance ji v takovém rozsahu nevykonávají vůbec a spíše ji považují za tzv. indikované vyšetření, což znamená, že na ni ženu posílají až tehdy, když se na palpačním vyšetření objeví nějaká nesrovnalost. To, ve kterém týdnu cervikometrii absolvuješ a zda bude součástí skladby vyšetření v těhotenství, je proto velmi individuální.
Výsledky cervikometrie
Na základě stavu děložního čípku, který by poukazoval na předčasný porod, může lékař přistoupit k těmto krokům:
Tzv. progesteronová terapie – podávání dávek hormonu progesteronu, který dokáže předčasný porod oddálit.
Výjimečně může být zvolen chirurgický zákrok – zákrok na děložním čípku také umí na určitou dobu oddálit předčasný porod.
Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
Od 27. týdne mi začalo velice často tvrdnout břicho (30 x denně), a proto jsem šla pro jistotu na kontrolu, kde mi paní doktorka udělala cervikometrii. Měla jsem čípek zkrácený na 2cm, a proto společně s častým tvrdnutím hrozí předčasný porod. Poslala mě ihned do nemocnice, kde mě hospitalizovali. Dostávala jsem intravenózně magnezium a 2 tablety Utrogestanu na noc. Po 14-ti dnech jsem byla propuštěna do domácí péče s klidovým režimem.
Nyní jsem na konci 33. týdne, chodím na kontroly jen každých 14 dní a cervikometrii už mi paní doktorka nedělá, pouze mě rukou vaginálně vyšetří, bez zavedení sondy.
Doufám, že malá v bříšku vydrží co nejdéle 😊 Jinak u zkracujího čípku je důležité především nestresovat se. Úplné ležení také nemusí pomoci, takže se nebojte občas vstát, krátce se projít, apod. Jen nedělat žádné težké práce, nic namáhavého.
Při nynějším těhotenství mi Cervikometrii ještě nedělali a to jsem na rizikovém těhotenství z důvodu preeklampsie a mám za sebou předčasný porod s podezřením na preeklampsii a nedostatečnosti děložního hrdla. Od 30 tt jsem se začala rychle otvírat. Momentálně mám od začátku těhotenství dle rutinní poradny čípek dlouhý. 2-2,5 cm a CS 0, tak jsem zvědavá, kdy mě toto vyšetřeni čeká.
Lékařka mě upozornila v 26. týdnu, že se mi začíná hodně zkracovat čípek. Při kontrole v 28. týdnu byl nález čím dál tím horší. Proto mi byl nařízen klidový režim na lůžku kvůli riziku předčasného porodu (já sama jsem se narodila v 28. týdnu, takže předčasný porod byl pro mě strašákem). Od té doby jsem chodila pravidelně každý týden na kontrolu.
Poctivě jsem celé dny pouze ležela, ale čípek se stále zkracoval. Při každé kontrole jsem byla vystresovaná, jakou hodnotu lékařka zjistí. V 34. týdnu byl čípek podle slov doktorky "jakž takž" a já jsem začala zase normálně fungovat, protože jsme se stěhovali. Nakonec jsem porodila v 38+0. I když jsem byla smutná z toho, že jsem musela pořád ležet, tak jsem šťastná, že jsem neporodila předčasně.
Měření délky čípku podstupuji při každé kontrole asi od 16. týdne. Ve 14.týdnu mi doktorka při kontrole čípku našla změny, které můžou být důvodem předčasného porodu. Vyšetření pro mě nazývané vnitřním ultrazvukem, bývá rychlé. Trvá vždy do 2-3 minut. Ale je fakt, že chodím k opravdovým odborníkům ve svém oboru se zaměřením na riziková těhotenství ;-) .
Vždy vše skvěle ukážou a vysvětlí. Zatím se držím na hodnotě 3,5 a snad to také nějaký měsíc ještě vydrží.
2 lidé považují za užitečné
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu