Těhotné ženy často pociťují zvýšenou potřebu močení. Stojí za ní tlak rostoucí dělohy na močový měchýř a také hormonální změny, které v souvislosti s těhotenstvím v těle probíhají. Zatímco některé budoucí maminky časté močení trápí od prvního trimestru, jiné se s ním setkají až v posledních týdnech těhotenství.
S častým močením se setká v průběhu těhotenství každá nastávající maminka. Pocit na močení často přichází ihned po vykonané potřebě a může se objevovat ve dne i v noci. S postupujícím těhotenstvím24 se frekvence močení obvykle zvyšuje.
U některých těhotných žen se také v průběhu gravidity objevuje inkontinence, neboli únik moči. Nejedná se o nic výjimečného a dá se očekávat, že za několik dnů po porodu29 tyto obtíže zase ustoupí.
Močový měchýř je dutý orgán balónového tvaru, který je umístěn v pánvi. Jeho úkolem je schraňovat moč a odvádět ji z těla. Moč je do něj přiváděna z ledvin dvojicí močovodů a následně ven z těla je odváděna močovou trubicí. Stěny močového měchýře se při jeho naplnění rozšíří a po jeho vyprázdnění opět smrští.
Potřeba na močení je řízena receptory umístěnými ve stěně močového měchýře. Ty vyšlou signál, který aktivuje pocit nucení. Zdravý jedinec se správně fungujícím močovým systémem nemá problémy vyprazdňování ovládat a tuto chvíli oddálit podle svých potřeb.
Lidský močový měchýř pojme cca 600-1200 ml tekutiny, avšak nutkání na močení se zpravidla objevuje již při naplnění 400-600 ml.
Ve druhém trimestru17 se mnoha nastávajícím maminkám uleví. Děloha3 roste a nucení k močení již není tak časté. Problémy13 se zpravidla vrací ke konci těhotenství, kdy se tělo připravuje na porod, miminko sestupuje do děložního kanálu, což zvyšuje tlak na močový měchýř. Tento tlak může také způsobovat únik moči, zejména v případě, že svaly kolem močové trubice nejsou příliš silné.
Po porodu může zvýšená frekvence močení ještě několik dnů přetrvávat, tělo se tak zbavuje přebytečných tekutin z těhotenství. Vše se zpravidla srovná během šestinedělí.
Je nutné vyhledat lékaře, pokud se objeví některý z těchto varovných signálů:
Tyto příznaky mohou znamenat probíhající zánět močových cest7, což je nejčastější infekce postihující těhotné ženy. Neléčený zánět močových cest může vést k vážné infekci ledvin nebo dokonce až k předčasném u porodu20.
Více v hlavním článku Zánět močových cest7.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu