Zda je, a nebo není barvení vlasů v těhotenství škodlivé, je často kladenou otázkou nastávajících maminek. Pravdou je, že barvy na vlasy obsahují různé chemické látky. Za normálních okolností nejsou škodlivé pro člověka, i když prochází přes pokožku hlavy. Pokud žena barvení vlasů v těhotenství24 neodolá, je důležité provést si nejdříve test na alergii před samotným barvením. Na otázku, zda barvení je a nebo není škodlivé ale neexistuje stoprocentní jednoznačná odpověď.
Nedoporučuje se používat barvy na vlasy minimálně v období prvního trimestru37, neboť se vyvíjí jednotlivé orgány dítěte a jde celkově o nejrizikovější období. Je proto lepší počkat s barvením vlasů do druhého trimestru17, kdy je vývoj dítěte méně zranitelnější.
Při barvení vlasů v těhotenství by měla žena zvážit, zda si obarvit celou hlavu dlouhotrvající barvou nebo využít některou z jiných možností zkrášlení svých vlasů:
Za bezpečnější barvení vlasů v těhotenství je považován melír, který je zabalen v alobalu a nemá přímý kontakt s pokožkou hlavy. Vůbec nejbezpečnější barvou je přírodní rostlinná barva, tzv. henna. Odstín přírodní barvy je červeno-oranžový a může se stát, že ne každé těhotné se tento barevný odstín bude líbit a délka působení barvy je několikahodinová. Další odstíny henny, které jsou k dostání, nejsou již zcela přírodní a mohou obsahovat syntetické chemické látky.
Nevýhodou je, že hormony v těle těhotné ženy pracují jinak a můžou, ale i nemusí, ovlivnit působení barvy. Jisté je, že zatím nebyla prokázána žádná přímá spojitost mezi barvením a možným poškozením plodu. O škodlivosti barvení vlasů v těhotenství se zatím jen polemizuje. Například v minulosti bylo skutečně barvení vlasů v těhotenství zakázáno, a to z důvodu obsahu amoniaku.
Barvu by si měla nastávající maminka nechat na vlasech pouze tolik minut, kolik je uvedeno v příbalovém letáku - čas by se neměl prodlužovat. Místnost, ve které k barvení vlasů dochází, musí být dobře větraná a barva musí být z vlasů dobře umyta. Použití ochranných rukavic během barvení vlasů v těhotenství je samozřejmostí.
Velmi důležité je, aby se maminka cítila v těhotenství dobře a příjemně, pokud by měla být ve stresu z toho, že má odrůst na vlasech, je lepší tento pocit "hodit za hlavu" a vlasy si v klidu nabarvit.
Ženy by se měly v těhotenství vyhnout barvení obočí a řas, neboť může dojít k otokům a nebo k infekci v oblasti očí. Samotné barvení vlasů v těhotenství je ale s tomu odpovídající opatrností bezpečné a v pořádku.
Barviva rostlinného původu jsou dobrou alternativou barvení vlasů nejen v těhotenství, aby se zabránilo styku se syntetickými chemickými látkami. Ženy by si měly při výběru rostlinné barvy pozorně přečíst příbalový leták a hlavně složky, které jsou v přírodních a rostlinných barvách obsaženy. Mnoho barev, které se prodávají jako přírodní, může obsahovat také syntetické chemické látky, které jsou součástí i běžných barev na vlasy. Složkami mohou být: p-fenylendiamin, dihydroxybenzen, aminofenolen aj.
Hormony se během těhotenství postarají o krásné vlasy i bez barvení. Vlasy mohou i různě reagovat na běžně používanou barvu a výsledek odstínů může být jiný, než na který je žena zvyklá. Bohužel, přibližně 3 měsíce po porodu je možné, že čerstvá maminka zaznamená zvýšené vypadávání vlasů3. Po několika měsících tento problém přejde a vlasy opět zesílí.
Více v samostatném článku: Vypadávání vlasů po porodu1.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
0:12 Těhotenství a sport
0:52 Relaxační procedury
1:27 Používat při plavání tampon?
1:55 Dovolená a létání
2:53 Sex v těhotenství
3:42 Koncerty a festivaly
4:14 Medicínské zákroky
5:50 Každodenní činnosti
6:20 Barvení vlasů
6:38 Úprava nehtů
6:54 Diety a hubnutí
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu