Amniodrenáž

Nesprávné množství plodové vody dokáže zkomplikovat průběh těhotenství – může jí být totiž moc, nebo naopak málo. V takových případech lékaři hledají nejen příčinu tohoto problému, ale snaží se také udržet těhotenství, např. prostřednictvím některých invazivních zákroků. Jedním z nich je amniodrenáž (jinak řečeno amnioredukce). O co přesně jde a jak probíhá?

Amniodrenáž

Amniodrenáží se řeší přílišné množství plodové vody.

Co je amniodrenáž a proč se provádí?

  • Amniodrenáž neboli amnioredukce je gynekologický zákrok, během kterého se v těhotenství redukuje množství plodové vody. Jedná se o invazivní metodu, což znamená, že se k němu přistupuje po důkladném vyhodnocení všech přínosů, ale i rizik, která obnáší.
  • Provádí se nastávajícím maminkám, kterým byl v těhotenství zjištěn závažný polyhydramnion – nadprůměrně vysoké množství plodové vody, přičemž tento stav může mít mnoho příčin, a to jak na straně ženy, tak miminka.
  • Polyhydramnion je komplikací, která – mimo jiné – často vede k předčasnému porodu20. Pokud se nadbytek plodové vody objeví v dřívějších týdnech těhotenství a vyloučí se některé vývojové vady dítěte, které by za zvýšené množství plodové vody mohly odpovídat, přistupuje se k její redukci, tedy odebrání.
  • Amnioredukce však neřeší příčinu zdravotního problému, jejím cílem je pouze snížit riziko případných komplikací, které nadbytečné množství plodové vody v těhotenství způsobuje.

Polyhydramnion

O tom, jak může nadměrné množství plodové vody zkomplikovat průběh těhotenství, se moc nemluví. I proto se maminky obvykle vyděsí, když je jim řečeno, že s ní mají nějaký problém. Je skutečně důvod k obavám, pokud se ti v těhotenské průkazce objeví výraz polyhydramnion? Co to přesně znamená a jaké jsou příčiny? I to se dozvíš v našem článku.

  • S amniodrenáží a polyhydramnionem se mohou setkat i těhotné ženy, které čekají dvojčata, případně vícerčata, a byl jim diagnostikován tzv. transfuzní syndrom (Twin-to-Twin transfusion syndrome – TTTs).
    • TTTs se týká dvojčat, která jsou vyživována jednou placentou, přičemž u nich nastává nerovnováha v přísunu kyslíku a krve. Jedno z dvojčat v růstu zaostává, ve svém plodovém vaku má minimum plodové vody a druhé jí má zase nadprůměr.

Jak amniodrenáž probíhá?

  • Amniodrenáž se provádí podobně jako amniocentéza17, tedy odběr plodové vody za účelem diagnostiky dítěte. Přes břišní stěnu se do plodových obalů zavede jehla, pomocí které se požadované množství plodové vody vytáhne ven.
  • Obava, zda jehla neublíží miminku nebo orgánům v břišní dutině, není na místě, protože celý zákrok probíhá pod kontrolou ultrazvuku a rovněž mu předchází důkladné ultrazvukové vyšetření, během kterého lékař zkoumá polohu a pohyby dítěte, polohu placenty, pupeční šňůry atd.
  • Vzorek odebrané plodové vody může být odeslán do laboratoře pro vyšetření zdravotního stavu dítěte – spojuje se zde tedy léčebná metoda s diagnostickou. Často se lékaři díky tomu dozvědí primární příčinu vysoké hladiny plodové vody.

Rizika amniodrenáže

  • Jelikož amniodrenáž představuje tzv. invazivní zákrok, přináší s sebou i nějaká rizika. Jmenovitě se jedná o předčasné odloučení placenty, infekci plodových obalů, samovolný únik plodové vody, případně i předčasný porod. Rovněž se zvyšuje riziko spontánního potratu o 1%.
  • Po odebrání nadbytečného množství plodové vody se doporučuje dodržovat stejný režim jako po amniocentéze – několik dní se vyhýbat fyzické námaze. Většinou je žena se závažným polyhydramnionem, který vyžaduje amniodrenáž, hospitalizovaná, takže o případných komplikacích lékaři vědí hned, jak nastanou.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.


Video: Vše o předčasném porodu

Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.

Co ve videu zaznělo?


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Odběr choriových klků

Odběr choriových klků není tak známý jako například amniocentéza, a právě proto může nejednu nastávající maminku vystrašit, když jí lékař toto vyšetření doporučí. Pojď si přečíst, jak probíhá a proč ti ho doktor může navrhnout.

Průběh těhotenství

Jak vypadá průběh těhotenství po jednotlivých týdnech a kdy se odehrávají důležité milníky? Která vyšetření tě čekají, jakým vývojem si prochází miminko a na základě čeho se vlastně počítá termín porodu? Pojď se spolu s námi podívat, jak těhotenství probíhá od početí až po porod.


Více na Modrém koníku

  • Poraď se s odborníkem
    • Polož v Poradnách zdarma otázku některému z našich odborníků, jde to i anonymně.
  • Přidej se do skupiny

Hodnocení a zkušenosti s amniodrenáží

Máš zkušenost s amniodrenáží?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce