Termín porodu lékaři stanovují na přelom 40. a 41. týdne, konkrétně k 40.tt+0. Ale miminko není naprogramovaný stroj, takže stejně jako může přijít už před tímto termínem, tak je možné, že se narodí až po něm. Třeba se ti ale každý den navíc už zdá jako věčnost, a tak se pojď podívat, jak je možné nástupu porodu29 trochu pomoci. O tom a dalších podstatných věcech, které se týkají 41. týdne těhotenství24 se níže dozvíš.
Ve 41. týdnu těhotenství je miminko dávno plně vyvinuté.
Co se ve 41. týdnu těhotenství děje?
Česká gynekologická a porodnická společnost (ČGPS) doporučuje: Do konce 42. týdne by mělo být těhotenství ukončeno, a tak mezi týdny 41+0 až 42+0 budou lékaři pravděpodobně podnikat kroky vedoucí k porodu. Přečti si o vyvolávání porodu víc 👇
Vyvolávání porodu
1. Co můžeš vyzkoušet pro vyvolání porodu?
Existují metody, které mohou vést k urychlení začátku porodu. Než k nim přistoupíš, raději se poraď se svým lékařem, zda jsou konkrétně ve tvém případě vhodné k vyzkoušení. Mezi ty nejznámější přitom patří:
Sex – Sperma obsahuje látky, které mají vliv na přípravu porodních cest k porodu, navíc hormon oxytocin, co se ti při milování vyplaví do krve, vyvolává kontrakce.
Pohyb – Vydej se na procházku, ale raději nikam nechoď sama, kdyby se porod náhodou rozjel.
Maliníkový čaj – Je možné, že už ho piješ, protože je doporučováno s ním začít 6 až 4 týdny před předpokládaným termínem porodu. Má vliv na svalstvo v malé pánvi a vyvolává kontrakce.
Masáž bradavek – Při ní se také vyplavuje oxytocin.
2. Jak lékaři vyvolávají porod?
Vyvolání porodu v porodnici může mít na jedné straně výhodu v tom, že tě nikde nezaskočí nástup porodu a také rovnou budeš pod lékařským dohledem. Na druhou stranu některé maminky uvádějí, že měly během indukovaného porodu silnější a bolestivější kontrakce.
Vyvolávání porodu může mít několik podob:
Hamiltonův hmat59. Lékař přes vagínu od děložní sliznice odloučí vak blan, čímž by mělo dojít k produkci prostaglandinu, tedy hormonu, který spouští porod.
Podání tablety nebo gelu s hormonem prostaglandinem (zavádí se do pochvy).
Infuzní podání oxytocinu – hormonu, který vyvolává kontrakce. Tato metoda se zpravidla využívá u maminek, kterým už odtekla plodová voda.
Amniotomie. Umělé propíchnutí plodového vaku se obvykle provádí drobným háčkem a využívá se u pacientek, které již delší dobu trápí kontrakce, ale plodová voda jim přirozeně neodtekla.
Balonkem. Jde o mechanické vyvolání porodu, kdy se do děložního hrdla zavede tzv. balonkový katetr.
Rizika přenášení miminka
Miminko v děloze3 vyživuje placenta, která mu také dodává kyslík a současně odvádí kysličník uhličitý, dále plní funkci hormonální a vylučovací. Bez plně funkční placenty se tedy děťátko neobejde.
Plná funkčnost placenty je však omezena na 42 týdnů, potom postupně odumírá. Tím přestává být miminko dostatečně vyživováno.
Jak se vyvíjí miminko?
Čím déle miminko v bříšku čeká na porod, tím delší budou jeho vlasy a nehty, až přijde na svět. Zároveň se dá očekávat, že na těle už bude mít minimum prvotního ochlupení (lanuga) a méně mázku.
Jak velké je tvoje miminko? Na konci čtyřicátého prvního týdne těhotenství (tedy 40 tt + 6) je miminko dlouhé asi 51 cm a vážit může okolo 3,7 kilogramu. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná větší vodní meloun.
Těhotenská kalkulačka
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Na co se ve 41. týdnu těhotenství soustředit?
Ano, tohle už znáš asi nazpaměť, ale pro jistotu to ještě připomínáme: vnímej své tělo, a jakmile na sobě začneš pozorovat známky porodu (intenzivní kontrakce, které zesilují a neustupují ani, když si lehneš, a také odtok plodové vody), vyraz do porodnice.
Zároveň také neprodleně kontaktuj lékaře v případě krvácení nebo silného výtoku z pochvy, bolestí v břiše, a také pokud se ti zdá, že se tvé miminko hýbe v břiše až moc, nebo se naopak delší dobu nehýbe vůbec.
Vyšetření ve 41. týdnu těhotenství
Jestliže se lékař zatím nerozhodl pro vyvolání porodu, bude tebe i miminko velmi bedlivě sledovat a do ambulance budeš muset pravděpodobně obden.
Vaginální vyšetření – v průběhu tohoto vyšetření se případně provádí Hamiltonův hmat za účelem vyvolání porodu.
CTG vyšetření – po termínu porodu podstoupíš vyšetření kardiotokografem (CTG)6, které je známé jako tzv. monitor. V tomto období tě čeká přibližně jedou za 2 dny. Vyšetření trvá cca 20 minut a jsou při něm snímány srdeční ozvy miminka a děložní činnost.
Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.
Celé těhotenství bylo naprosto v pořádku, až na drobné těhotenské neduhy, ale nic zásadního. Dneska jsem 40.tt+3 a psychicky je to nejhorší za celou dobu: všichni kolem mě jsou nervózní, všichni se neustále dotazujou a rodiče se mnou mluví pomalu tak, jako bych za to mohla já, že nechce ven. Zkouším už tak 10 dní absolutně vše: sex, vana, víno, pálivé jídla, chůze...Maliník už piju dlouho, lněné semínko jím, datle...A maximálně na večer pár kontrakcí, které přes noc úplně zmizí a celý den jsem jako netěhotná. Fyzicky jsem na tom výborně, to mě netrápí, ale psychika je šílená. Zítra jdu na monitor a v pátek do porodnice, kde se uvidí, co dál. Ale už se vzdávám naděje, že to bude bez vyvolání. Před 5 dny jsem byla naprosto uzavřená, čípek dlouhý, jen hlavička, že už je nízko. Kdyby mi někdo řekl, že to nakonec bude tak děsné psychicky, nevěřila bych mu...
Dnes jsem 40+2 a stále se nic neděje. Před dvěma dny jsem byla na kontrole v porodnici, čípek vysoko, otevřená stěží na prst, ani Hamiltona by mi neudělali. Každý den chodím přes 10 km - dost se mi zlepšila fyzička, do schodů už se ani moc nezadýchávám. Už týden zkoušíme všechno možné, denně litr maliníku, kořeněný nápoj ze sporýše, hřebíčku a skořice, pupalku horem i spodem, sex máme častěji, než když jsme malou vyráběli, ricinový olej jsem zkoušela už dvakrát, ve vaně se válím denně a stále se jí nechce ven...
Nastoupila jsem se slušnými kontrakcemi večer, pak jsem dostala tabletku na zastavení kontrakcí, abych nemusela rodit na noc, protože bych byla vyčerpaná. Tatínka poslali domů. Ráno mi řekli, že mě pravděpodobně pošlou domů, protože nález nemám. Ale naštěstí jsem při následné kontrole doktorem byla otevřená na 5 prstů, takže porod začal. Ale pak vůbec nepostupoval, už se nedostavily kontrakce, které jsem měla při nástupu do porodnice. Po podepsání souhlasu s císařským řezem a velmi vysokých dávkách oxytocinu jsem k večeru porodila chlapečka přirozenou cestou. Samotné vypuzení bylo velmi náročné, protože měl omotanou pupečníkovou šňůru kolem ruky, a to ho stále stahovalo zpět. Plodová voda byla zakalená, takže bylo dobře, že se dostal na svět a hlavně byl zcela v pořádku.
Den před nástupem do porodnice na vyvolání to začlo, porod byl dlouhý, 1. doba porodní 25 hodin, už jsem nemohla, ale 2. doba už byla vysvobozeni, i šití byla prkotina. :)
Teď už se učím jak s miminkem a užívám si to. Hodně štěstí a krátké porody přeji všem! :)
40+6tt, kvůli nedostatku plodové vody jsem podstoupila oxytocinový zátěžový test a následně vyvolávání porodu pomocí prostaglandinových tablet.
OZT samotný test mi nezpůsobil žádné kontrakce. Jedinou nevýhodou ozt je trvalé připojení na monitoru, což mě vůbec nebavilo. :)
Po OZT jsem dostala 1. tabletu, která opět nic nevyvolala, až ta 2. (po 4 hodinách od první) způsobila větší vzrůšo - do 4 hodin od zavedení byl prcek na světě. :)
Takže pro všechny, co porod teprve čeká a zvláště pak ty, co budou mít porod vyvolávaný, ničeho se nebojte! :-)
Na miminko jsem se těšila, ale ne tak, jako ostatní mámy.
Byla jsem ráda, že mi dopřává dny navíc, kdy je v bříšku a neřve, nemusí se přebalovat a všechno ostatní. Fyzicky jsem se cítila skvěle, byla jsem sexy a stále při chuti.
Každý den jsem si měřila tlak a každou chvíli kontrolovala kotníky, jestli mi neotékají, i když to moje soukromá porodní asistentka považovala za zbytečné. Nedávné vystoupení mojí doktorky na téma hraničního krevního tlaku a nutnosti indukce už dva dny po termínu, (na které jsem nešla), na mě ale zapůsobilo. Zpětně toto vnímám ze strany doktorky jako křivdu vůči mojí osobě. Fakt, že oněch 10 dní po termínu, kdy se obvykle porody vyvolávají, vycházelo na druhý svátek vánoční, který byl navíc před víkendem, by podle mě neměl být důvodem ke strašení zdravých těhotných (a dokonce bezdůvodnému vyhánění nebohých nemluvňátek z bříška dřív, než jsou na to připravené). :-(
V tomto týdnu jsem porodila obě děti. Bohužel ale na vyvolání.
Předchozí den večer mi dali injekci na zastavení pro velmi silné poslíčky. Už jsem si to přála mít strašně za sebou. Strach z porodu zmizel. Jedna SMS za druhou, jestli jsem už porodila. Nebylo to moc příjemný.
Nástup do porodnice, zmatky, odhad miminka minimálně 4500g, je tak velké, že primář není schopen ho na utrazvuku změřit a zvážit. První kontrakce začínají v pátek v 8 ráno na zátěžovém testu, malý se narodil áááž v neděli v 17:36 císařským řezem. Měl pouhých 3260g, by mě zajímalo, co primář viděl na UTZ za vetřelce. :-)
Sice jsem neprožila ceý 41. týden, ale i tak to byl nejtěžší týden těhotenství, ale i nejkrásnější. :-)
Konec těhotenství je nejhorší, protože se každá z nás už těší na to svoje malé miminko, cítí se jako velryba a hlavně všichni píší SMSky "Už?". Děs!
Já jsem rodila 8 dní po termínu a bylo to hrozné. Asi mě nejvíc štvalo to velké očekávání všech kolem mě. Ale konec je už blízko, a proto se těch pár dní navíc dá přežít.
1 člověk považuje za užitečné
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu