28. týden těhotenství

Tvoje bříško stále roste, ale miminko v něm také, takže má čím dál méně prostoru. Ty díky tomu cítíš jeho pohyby ještě intenzivněji než dřív. Možná se ti však hůře spí a objevuje se mravenčení v rukou. Pojď zjistit, proč se to děje a co se s tím dá dělat.

28. týden těhotenství

Ve 28. týdnu těhotenství se miminko může začít otáčet hlavičkou dolů.

Co se ve 28. týdnu těhotenství děje?

  • Možná tě čas od času trápí nespavost. Než aby ses převalovala v posteli, raději si přečti dobrou knihu nebo si pusť relaxační muziku. Proti nespavosti vyzkoušej mátový a meduňkový čaj. Vypij si ho ale zhruba dvě hodiny před spaním, ať nejsi v noci na toaletě ještě častěji než obvykle.
  • Je dost možné, že miminko už tlačí na tvoje plíce tak, že se zadýcháváš i při běžných činnostech, natož abys vyšla najednou schody. Nepřepínej se a dostatečně odpočívej.
  • Třetí trimestr dokáže tvoje tělo pořádně prověřit a potrápit nejrůznějšími bolestmi, zejména pak v oblasti beder. Jestliže máš zaměstnání, kde musíš hodně chodit či stát, měla bys nosit podpůrný těhotenský pás, který dokáže tvoje tělo alespoň trochu zpevnit, a namáhaným zádům tak ulevit.
  • Prsa už možná produkují tzv. kolostrum3, tedy první mléko, kterým budeš po narození krmit své miminko. Pokud to tak je, začni si do podprsenky vkládat speciální vložky, které zabrání nepříjemným situacím se skvrnami na tričku. Kolostrum se tvoří proto, že se tvoje prsa chystají na kojení.
  • Některé budoucí maminky trápí brnění či mravenčení v rukou. To je způsobeno zvýšeným tlakem na karpální tunely, za nímž stojí zadržování vody v organismu, jež je pro těhotenství typické. Od těchto potíží mohou ulevit chladivé zábaly, časté protřepávání rukou ve zvýšené poloze a také vynechání manuální práce. Jestliže máš ale pocit, že tvé ruce jsou oteklé moc a brnění v nich je nesnesitelné, neváhej se obrátit na svého lékaře.

Jak se vyvíjí miminko?

  • Vedle vývoje cévního řečiště v plicích, díky němuž se miminko bude moci po narození poprvé nadechnout vzduchu, se také v jeho plicích stále tvoří tzv. surfaktant. Jde o směs bílkovin a fosfolipidů, díky které se plicní sklípky otevřou a naplní vzduchem, až se miminko poprvé nadechne.
  • Dozrává i další část dýchacího ústrojí – průdušky. Ty se právě dělí na menší větve.
  • Žaludek miminka už funguje tak, jak má, i když zatím zpracovává jen plodovou vodu2.
  • Kůže už přestává prosvítat, a to díky systému kapilár (drobných cévek), kožnímu vazivu a také podkožnímu tuku, jehož má miminko stále silnější vrstvu.
  • Zatímco břišní stěna už je v tuto chvíli spojená, páteř děťátka se stále ještě vyvíjí.
  • Mozek se v tuto chvíli značně zvětšuje a veškerá nervová vlákna se obalují do tukových pouzder, jež mají za úkol je chránit. Na povrchu dosud hladké mozkové kůry se navíc začínají objevovat rýhy a záhyby.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci osmadvacátého týdne těhotenství (tedy 27 tt + 6) je miminko dlouhé asi 37 cm a vážit může okolo 1 kilogramu. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí teď připomíná meloun cantaloupe.
28. týden těhotenství

Ve 28. týdnu těhotenství se hmotnost miminka pohybuje okolo jednoho kilogramu.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se ve 28. týdnu těhotenství soustředit?

  • Miminko se v děloze stále ještě různě otáčí, už brzy ho ale čeká obrácení hlavičkou dolů a v této poloze už zůstane do porodu. Pokud se tak nestane, může dojít na tzv. porod koncem pánevním nebo císařský řez. Existují ale i cvičení, která napomáhají v otočení miminka. Lékař ti jistě poradí, jak se pokusit miminko „přesvědčit“.
  • Nezapomeň, že je ten pravý čas pro případný 3D/4D ultrazvuk.
  • Pokud je vše v pořádku, budeš až do 34. týdne (včetně) chodit do poradny, a to jednou za měsíc. V případě komplikací tě samozřejmě lékaři více hlídají, takže pak do poradny musíš třeba jednou za týden nebo čtrnáct dní. Mezi potíže přitom patří riziko preeklampsie18, těhotenská cukrovka29 nebo vcestná placenta17 .
  • Pokud je Rh faktor16 tvé krve negativní a otce dítěte pozitivní, čeká tě preventivní injekce imunoglobulinu. Viz 👇👇👇

Proč dostaneš injekci imunoglobulinu, když je tvoje krev Rh negativní a otce dítěte Rh pozitivní?

Určitě jsi už od lékaře slyšela, že v rámci krevních testů zjišťoval tvůj Rh faktor. Obecně řečeno, jde o krevní systém, který máš buď pozitivní, nebo negativní. A právě v případě, že máš negativní, tvůj lékař už na začátku těhotenství posílal otce tvého miminka na krevní testy, aby zjistil, jaký Rh faktor má. Pokud byla výsledkem Rh pozitivní krev, pak ty musíš dostat injekci imunoglobulinu.

V jakém případě se (ne)dostává injekce imunoglobulinu?

Rh faktor matkyRh faktor otcePodává se injekce imunoglobulinu?
Rh pozitivníRh pozitivní NE
Rh pozitivníRh negativníNE
Rh negativníRh negativníNE
Rh negativníRh pozitivní ANO

👉 Co když nelze zjistit krev otce miminka?

Život přináší různé situace, a tak se může stát, že třeba panuje nejistota o tom, kdo je otec, nebo se nestýkáte, a ty máš Rh negativní. Pak se bude postupovat, jako kdyby otec byl Rh pozitivní. Tedy dostaneš injekce imunoglobulinu.

👉 Co by se stalo, kdybys injekci nedostala?

Tvůj organismus by Rh pozitivní krev miminka vyhodnotil jako cizorodou a bojoval proti ní. U prvního těhotenství se tak obvykle nestává, protože se vaše krev smísí až během porodu. Tím, že se však tvoje tělo poprvé setká s Rh pozitivní krví, začne proti ní tvořit protilátky.

Kdybys později čekala druhého potomka, který by byl opět Rh pozitivní, hrozila by mu chudokrevnost, novorozenecká žloutenka, trvalá poškození plodu i úmrtí. Injekce imunoglobulinu dokáže těmto potížím předejít.

Rh faktor

Rh faktor bývá určován spolu s krevní skupinou člověka. Rh faktor se určuje podle výskytu aglutinogenu D v červených krvinkách. Je-li aglutinogen D přítomen, jedná se pozitivní Rh faktor, tzv. Rh+, není-li aglutinogen D na krvinkách přítomen, jde o negativní Rh faktor, tzv. Rh-.


Vyšetření ve 28. týdnu těhotenství

1. Těhotenská poradna

Do 36. týdne těhotenství stále docházíš do těhotenské poradny, a to jednou za 4 až 6 týdnů, i když nejlepší interval je 1x za měsíc. Mezi 27. a 32. týdnem těhotenství ti bude odebraná krev a provedeno její laboratorní vyšetření.

2. Případný 3D nebo 4D ultrazvuk

Mezi 24. a 30. týdnem těhotenství je ten pravý čas na 3D nebo 4D ultrazvuk. Pokud chceš některou z těchto zobrazovacích metod podstoupit, pak se objednej na tebou vybrané pracoviště. Pozor, tento typ ultrazvuků nehradí pojišťovna, protože se neprovádějí ze zdravotních důvodů.

Rozdíl mezi 3D a 4D ultrazvukem je takový, že 3D ti ukáže, jak miminko vypadá, a u 4D budeš vidět, jak se v reálném čase pohybuje.

3. Glukózo-toleranční test

Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství tě čeká tzv. orální glukózo-toleranční test (zkráceně OGTT), který odhalí případnou těhotenskou cukrovku.

Přečti si, jak probíhá glukózo-toleranční test a proč se provádí 👇👇👇

OGTT

Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.


Video: 27., 28., 29. , 30. a 31. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


28. týden těhotenství v číslech

28. týden těhotenství

28. týden těhotenství je druhým týdnem třetího trimestru.


Lékař píše: 27 týdnů + 0 dní až 27 týdnů + 6 dní (zkráceně 27tt + 0 až 27tt + 6).


28. týden těhotenství tvoří:

  • 27tt + 0 = první den 28. týdne těhotenství
  • 27tt + 1 = 27 týdnů + jeden den (druhý den 28. týdne těhotenství)
  • 27tt + 2 = 27 týdnů + dva dny (třetí den 28. týdne těhotenství)
  • 27tt + 3 = 27 týdnů + tři dny (čtvrtý den 28. týdne těhotenství)
  • 27tt + 4 = 27 týdnů + čtyři dny (pátý den 28. týdne těhotenství)
  • 27tt + 5 = 27 týdnů + pět dní (šestý den 28. týdne těhotenství)
  • 27tt + 6 = 27 týdnů + šest dní (sedmý den 28. týdne těhotenství)
  • 28tt + 0 = první den 29. týdne těhotenství
  • 28. týden od začátku poslední menstruace
  • přibližně 12 týdnů do porodu

28. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
27tt+018991
27tt+119090
27tt+219189
27tt+319288
27tt+419387
27tt+519486
27tt+619585

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

Sport v těhotenství

Těhotenství jednoznačně neznamená stop pro oblíbené sportování. Sportu v těhotenství se žena nemusí vzdávat, stačí jen zvážit, který druh sportu je pro ni a její nenarozené dítě vhodné a při kterém si nemůže ublížit. Každá žena těhotenství prožívá jinak a může mít těhotenství bezproblémové nebo mít běhen něj různé problémy, které ji hladký průběh těhotenstvím znepříjemňují. Pokud si není žena s výběrem druhu sportu jistá, měla by se poradit se svým gynekologem.

Sportu by se žena neměla vzdávat úplně, pokud není na rizikovém těhotenství. Sport ji nejenže udržuje v kondici, ale také zabraňuje nadměrnému růstu kilogramů, bolesti zad nebo vzniku trombózy.


Více o 28. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Na Modrém koníku je celá řada odborníků, kteří jsou v rámci Poraden připraveni ti s čímkoliv pomoci, a také uživatelek s bohatými zkušenostmi.

  • Poraď se s odborníkem, a to anonymně a zdarma
    • Můžeš položit otázku odborníkům v Poradnách.
  • Přidej se mezi uživatelky tematických skupin
    • Spoj se s uživatelkami, co jsou také ve 28. týdnu těhotenství nebo mají stejné záliby. Jistě řeší to samé jako ty. S nimi se poradíš, nebo si jen přečti, co o svých zkušenostech píšou.
    • Tematické skupiny

<< 27.týden těhotenství19 / 29.týden těhotenství >> 31


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti s 28. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 28. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katarzyn  5. kvě 2023

28. tt

Břicho roste a roste, neumím si představit, že bude ještě větší. Fyzicky bývám unavenější, ale ne vždy, střídá se mi to s dny, kdy toho zvládám tolik, co "zamlada" 😄. Pořád chodím na dlouhé vycházky, ovšem bolívají mě při nich kyčle. Do schodů/kopců se zadýchávám, jak kdybych nikdy nesportovala.
Výbavičku už pomalu nakupujeme, tak začíná trochu opadat stres.
Miminko kope a šťouchá, prý je už hlavičkou dolů. Je hrozně roztomilé, jak občas třeba chvíli "dloube " do jednoho místa pacičkou. ☺
kackabis  18. bře 2023

Stále je mi skvěle

Tohle druhé těhotenství je opravdu úplně jiné než poprvé. Vzpomínám si, že u prvního jsem v tuto dobu už umírala všemi neduhy. Tohle je skvělé. Stále chodím do práce, doma normálně funguju, bavím se prací na zahrádce i hraním s malým čtyřleťákem. Nic mě nebolí, nic mě netrápí. Možná jsem teď víc rozežraná, pořád bych něco do sebe plácala. Chuť na sex se mi vytratila začátkem druhého trimestru a zatím se nevrátila, nicméně, zdá se, že manžel už je s tím smířen :D Placenta na přední straně, přesto miminko krásně cítím ❤️. Kdybych neměla ten obří pupek a nechodila v noci 20x na záchod, tak ani nevím, že jsem v tom :) Přeji vám všem stejně pohodový třetí trimestr. 🍀
  • Krásně cítím pohyby
  • Dr. od prvního UTZ nekontroluje čípek, takže žádný stres
  • Žádná bolest ani pálení žáhy
  • Krásný velký kulatý pupík
  • Postupné vytahování prťavých věciček po prvním dítěti vyvolává úchvatné vzpomínky ❤️
  • Časté močení
  • Neustálá chuť na něco dobrého
  • Stále žádná chuť na sex
malinkaelinka  29. kvě 2019

Stále je mi blaze

S nástupem třetího trimestru jsem očekávala, že se proměním v neforemnou velrybu a budu jen funět. A ono ne, stále jsem velmi aktivní, zvládám túry, cvičení, dovolené. Není mi opravdu lautr nic, snad jen na výletech častěji čůrám. Takže si to náležitě užívám a jediné s čím se potýkám je moje okolí - stále mi někdo říká, ať odpočívám atd... a proč, vždyť bych se unudila. :D
3 lidé považují za užitečné
uzivatelkapetra  7. čer 2018

Vše ok

Malý pokopkává do žeber, nijak bolestivě, jen je sranda jak vám poskakuje břicho. :)
Dole zamčeno na tři západy, ogtt za mnou a úspěšně. Vitamíny žádné neberu a přitom mám i podle dr. ukázkové těhotenství. Stále chodím do práce, akorát se zadýchávám už po pár schodech, žáha se ozve jen párkrát do týdne.
Po kontrole prcek už má lehce přes 1kg, hlavou dolů a tajně doufám, že bude tak hodný, jako je v břiše.
4 lidé považují za užitečné
daasenka85  28. bře 2018

Druhá zkušenost

Ahoj maminky,
musím doplnit po letech svou zkušenost, co se týká druhého těhotenství. No, do nemocnice jsem nešla, přestože čípek měřil asi 1,5 cm ve 28.tt. Doktor měl také pocit, že když mi dceru poprvé nakonec ještě vyvolávali, tak to bude dobré. Ale syn se narodil 31+2. Naštěstí vážil 1890g a až na mírné počáteční problémy s dýcháním byl v pořádku. Vlastně vše asi dohnal rychleji než dcerka, která byla udržovaná uměle. Ale upřímně, nepřála bych nikomu toto počáteční odloučení zažít, přestože jsme byli vlastně "bezproblémoví". Už jsem ohledně hodnocení pokornější. Nicméně asi bych i tak Gynipral potřetí odmítla. Miminko už neplánujeme, tak těžko říct, jak bych se intuitivně rozhodla v dalším případě.

Ale přesto si neodpustím závěr: Možná, že by doktoři neměli tolik strašit těhotné přesnými čísly, prostě říct "Šetřete se" a stačilo by. Mám pocit, že tím, že jsem věděla, že mám zas krátký čípek, pořád jsem na to myslela, ač jsem si to zakazovala. Do té doby, než mě doktor začal na cokoliv ohledně čípku upozorňovat, jsem měla krásné a "bezproblémové" těhotenství. Ale opravdu nevím, jak by to bývale bylo, tak jen malé zamyšlení...
9 lidí považuje za užitečné
opifka  18. zář 2017

Žáha, zácpa a dušnost

Přehoupl se 28. týden a na denním pořádku je pálení žáhy snad po všem. Nemůžu ležet na rovném podkladu, to se to pak ještě zhoršuje, takže mám pod sebou nastlány polštáře a při ruce Gaviscon, který mi zabírá okamžitě a dlouhodobě.

Zácpa mě pronásleduje už nějakou chvilku a novinkou tohoto týdne je pocit, že nemůžu dýchat. To se stává, když prcek leží v určitý poloze a já taky, tak se prostě neshodneme a já lapám po dechu. Podobně to je s ležením na zádech, občas mi maličký přiskřípne žilku (syndrom dolní duté žíly). Zase jak kdy, podle toho, jak je položený.
2 lidé považují za užitečné
thecaroline  23. čer 2017

Pálení žáhy

Po celou dobu těhotenství (tedy do konce 27. týdne) bylo všechno v pořádku. Ale jakmile jsem se křeklenula do 28. týdne tak mě neskutečně denně pálí žáha. Nepřipadá mi, že bych změnila jídelníček nebo bych pila jiné tekutiny než do minulého týdne. Ta žáha pálí někdy tak moc, že jsem nucena si vzít třeba i 3 cucací pastilky za sebou. Pastilku vycucám a minutu na to je pálení zpátky ...

Tak snad maličká bude mít krásné vlásky!! 😃
2 lidé považují za užitečné
makymak  27. pro 2016

Kopání, únava a těšení

Mimčo pěkně kope, zatím to ale není nijak bolestivé. Kope po stranách, do žaludku, ale někdy i dovnitř a na močák, tak nevím, jestli se tam točí, nebo jakou má polohu. :-) Vstup do třetího trimestru a přesně na den mě první člověk (paní) pustila sednout v metru, a to mám táákové břicho, už jsem si začala říkat, že už se tohle asi přestalo dělat. :-)

Jsem více unavená, začala bych spát i přes den, ale pořád běhám do práce, už se těším na MD, i když je to práce dobrá.

Těšíme se doma oba na našeho drobka. :-)
lulusi  2. lis 2016

Zkracující se čípek

Já jsem nyla hospitalizována ve 26 tt kvůli zkracujícímu se čípku. Byl 31mm. Poležela sem si týden.

Teď jsem 28 tt. Snažím se ležet a odpočívat. Beru magnézium 2-2-2.

Další kontrola za 14 dní v poradně. Uvidím jestli čípek stojí nebo se to zhoršilo.

Modlím se, abych vydržela 2v1 co nejdéle. A to mě čeká chystání výbavičky, kterou nemám.
2 lidé považují za užitečné
babsibara  30. čer 2016

Čipek

Jsem přesně 27+4 a dnes mi doktorka řekla, že se mi čipek zkrátil na 3,7 a musím ležet a 3x denně magnesko. Tak doufám, že to bude ok. Malá váží 1140 g a pohyby jsou velmi znatelné, :-) tak do kontroly uvidime. Jdeme za 3 týdny.
martanka007  15. bře 2016

Málo pohybů

Stále mi to ubíhá velmi rychle, pořizování výbavičky a potřeb do porodnice je v plném proudu, dokonce mě ani téměř nepálila žáha. Akorát cítím méně pohyby, z čehož mám obavu, jen zlehka je cítím večer, případně když se vzbudím v noci. Na kontrolu si ale bohužel ještě počkám.
3 lidé považují za užitečné
daasenka85  18. říj 2015

Gynipral

Taky jsem s dcerkou skončila 28+1 v nemocnici kvůli čípku. Teď se taky začínám otvírat, nehodlám jít ale do nemocnice, s dcerou jsem Gynipral brala dohromady asi měsíc, jedna doktorka mě zrazovala, ale ostatní se tvářili, že je naprosto bezpečný. :-(

Teď bych ho nechtěla! Dcera se nakonec narodila "až" 37+1 a ještě vyvolávaně, protože nerostla. Přičítám to množství chemických léků, co jsem snědla v těhotenství. Teď se tomu hodlám vyhnout...
2 lidé považují za užitečné
zelvarka1985  10. říj 2015

Ty bláho, mám to samé od 28 tt u obou dětí

Mám tu samou zkušenost od 28 tt u obou dětí. U starší v roce 2011 jsem byla na gynipralu dlouho, u druhé v roce 2014 už byl zakázaný a povolený jen v kapačkách na 2 dny. Teď jsem znova těhotná. Ví někdo proč ve 28 tt?
1 člověk považuje za užitečné
dagmarj  7. říj 2015

Dráždivá děloha

V tomto týdnů mi začala tzv. dráždivá děloha.

S prvním ditkem jsem byla na týden hospitalizována. Kapačky s hořčíkem. Moc se to ale nespravilo. Doma jsem brala 2x2x2 až do 34tt. Měla jsem zažívací potíže. S druhým dítkem jsem do nemocnice už nešla. Doma jsem se snažila ležet. A bylo to i tak dobré. Ale kontrola u Dr. už každý týden.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce