Jóga pro těhotné nebo také Gravidjóga představuje druh cvičení9 pocházející z hatha jógy, které přispívá k rozvoji přirozeného potenciálu ženy v období těhotenství24. Těhotenská jóga je cvičení ohleduplné a citlivé k tělesným i duševním změnám, které sebou gravidita přináší. Nejen, že pozitivně ovlivňuje vnímání a přijetí přirozených změn na těle i duši, ale napomáhá i v chápání souvislostí a posiluje důvěru v sebe sama. Příznivě působí i na běžné fyzické a psychické těhotenské obtíže13 jako jsou bolesti hlavy5 a zad3, zadýchávání, únava, otoky9, změny nálad, smíšené pocity, pochybnosti atp. Jóga pro těhotné je tedy ideálním průvodcem těhotenství - inspiruje, dodává sílu a připravuje na porod29 děťátka a období mateřství.
Těhotenská jóga zahrnuje dechová cvičení a jóga pozice, tzv. asány, cvičit lze i jednoduché sestavy, které jsou prováděny v pomalém tempu, v souladu s dechem a ohledem na vlastní možnosti. Pravidelným cvičením dochází k rozvoji vnímání správného dýchání, poznávání vlastního těla, pocitů a úzkému propojení s děťátkem. Těhotenská jóga naučí vnitřní koncentraci, odstranit napětí a stres, odpočívat, uvolnit energii a radost. Všechna tato pozitiva jsou neocenitelným přínosem jak pro těhotenství, tak i pro následný porod a návrat do původní kondice.
Svou roli nehraje výkon, ale správné dýchání, uvolnění, relaxace a zejména bezpečné provádění cviků, proto je vhodné se svěřit do rukou školených a zkušených cvičitelů.
Pravidelné cvičení gravidjógy také podporuje zdraví obecně. Každá jóga pozice - asána má pozitivní vliv na určité orgány:
Obecně je doporučováno začít s gravidjógou od druhého trimestru17 těhotenství, neboť v průběhu prvního trimestru37 řada nastávajících maminek trpí ranními nevolnostmi15 a velkou tělesnou únavou.
Ve druhém trimestru je již možné začít asánami (pozicemi) na posílení pánevního dna3, dolních končetin, organismu a také cviky na prevenci vzniku křečových žil. Počínaje 4. měsícem těhotenství29 je nutné vynechat cviky jako je např: sarvagasána (svíčka) a vyhnout se cílenému posilování břišního a pánevního svalstva.
Poslední třetina těhotenství se nese v duchu protahovacích a uvolňovacích pozic. Cvičení se dále zaměřuje na zmírnění obtíží jako jsou
bolesti hlavy, bolesti zad, otoky a pálení žáhy19.
Nezáleží ani tak na cvičení samotném, jako na fyzických a tělesných potřebách nastávající maminky. Cvičení by mělo probíhat nejméně dvě hodiny po jídle, tedy v době, kdy již není žaludek plný. Každá budoucí maminka je individuální osoba, proto pokud cvičení provází nevolnost8, křeče nebo bolest, je nutné cvičení (pro tentokrát) neprodleně přerušit. Platí zde pravidlo, že to co bylo příjemné včera, nemusí dělat dobře dnes. Proto je vhodné naslouchat svému tělu a zbytečně se nepřepínat.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu