Hirschprungova choroba je vrozené onemocnění tlustého střeva, kdy v části tlustého střeva chybí nervové gangliové buňky a tudíž nefunguje správně peristaltika, vstřebávání a posouvání stolice do dalších segmentů tlustého střeva. Střevo je v nefunkční části zúženo a stolice se hromadí ve vyšších segmentech střeva, kde způsobí jeho roztáhnutí.
Projevy této nemoci se mohou vyskytnout ihned po narození – neodejde smolka, problémy s vyprazdňováním. Mohou se ale projevit i mnohem později a to v době zavádění příkrmů10. Střevem totiž do této doby procházelo pouze mateřské mléko7 a průchod řídké stolice zúženým střevem nebyl problém. Jakmile se stolice zahustí, tak dítě začne trpět zácpou3 a tato nemoc je mnohdy mylně zaměněna za „pouhou“ zácpu.
Že nejde o zácpu lze poznat nejlépe tak, že je problém dlouhodobý a nedochází k žádnému zlepšení ani při změně stravy. Dítě se například samovolně masivně vyprázdní po týdnu nebo až po projímadlech a tato situace trvá dlouhé týdny nebo měsíce. Nápadné může být špatné prospívání, nafouknuté břicho, zvracení3 potravy jako důsledek přeplnění střev nebo odmítání stravy dítětem.
Tato nemoc je natolik „výjimečná“, že by byla jen hrstka dětských lékařů schopna toto onemocnění u dítěte předpokládat. Pokud situace trvá déle, je vhodné navštívit specializované pracoviště v nemocnici a nenechat se odradit. Tuto nemoc totiž zatím odhalí jen a pouze kolonoskopické vyšetření (dítěti jsou v narkóze odebrány vzorky z tlustého střeva na histologii). Jakmile je tato diagnóza potvrzena, čeká dítě operace, při které je nefunkční část tlustého střeva odstraněna a střevo zdravé se přišije ke konečníku.
Rekonvalescence v nemocnici trvá asi 10-14 dnů. Poté se dítě vyprazdňuje takřka nepřetržitě po celý den, frekvence stolice se časem upraví. Názory na zavádění jídla po operaci se liší. Dle konzultace několika rodičů dětí s Hirschprunogovou chorobou, lékařů a zdravotních sester se po návratu z nemocnice doporučuje asi týdenní krmení pouze mlékem a poté zavádění malých dávek jídel, na které bylo dítě zvyklé až do plné porce.
Velice častým problém po operaci je vznik opruzenin38. Dětská pokožka není na tekutou a častou stolici zvyklá a reaguje podrážděně. Pokud v prvotní fázi nezmizí opruzeniny dosavadními postupy, které jsou odborníky doporučovány, je vhodné navšívit kožního lékaře v nemocnici. Většinou právě zde mají zkušenosti přímo s pacienty po podobných střevních operacích. Dítěti budou pravděpodobně nasazeny antibiotické masti, kortikoidní masti a speciální zásypy (tekuté a sypké). Zvolená léčba záleží na závažnosti a délce trvání opruzenin. V určitých případech mohou být doporučeny i gázové čtverce na vkládání do pleny.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu