Zvýšené jaterní testy. Porod v termínu. Máte s tím zkušenost?

vivien0607
21. črc 2020

Ahoj holky. Zaujíma ma, či máte niektorá skusenost' zvýšenými jaterkami, ktoré sa ustálili, respektíve klesali a nechali vás rodiť normálne v termíne alebo ľahko po?

Mne totiž boli zistené zvýšené jaterky(v podstate náhodou)žiadne ťažkosti nemám...žiadne svedenie, opuchy, otlaky, podobne, nič nemám...vlastne celé tehu mám úplne bez problémov 🙂
Bola vylúčená preeklampsia aj helpsyndrom aj cholestaza(zlucove kyseliny mám pod 8)... Vlastne všetko je v poriadku okrem tých zvýšených jateriek...
Na tie mi nasadili liečbu a hodnoty výrazne klesli. Momentálne mám ALT -2,66 AST- 0,75, ALP-2,21. Ostatné v norme.
Som sledovaná v rizikovej poradni a tam mi doktorka povedala teda že to mám stabilizované, ale že aj tak sa prikladajú k vyvolaniu pôrodu po ukončenom 38tyzdni...
Keď som sa ohradila, že vlastne tomu nerozumiem, že z akých dôvodov, keďže bábätku ani mne nič takto nehrozí, tak mi len povedala, že to preberieme keď to bude aktuálne, podľa aktuálnych výsledkov, ale teda že sa určite neodporúča prenasat...

Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Veľmi by som si priala prirodzeny pôrod. Samozrejme keď to bude pre bábätko rizikové, nebudem sa vyvolaniu brániť, len v tomto prípade mj to tak nepríde...aj keď mi možno chýbajú nejaké info, ale nikde nič neviem nájsť (vždy sa píše buď o nebezpečenstve cholestaza(zvýšené zlucove kyseliny), alebo preeklampsia v súvislosti s zvýšenými jaterkami a to mám oboje vylúčene - ja mám diagnostikovanu miernu hepatopatiu) doktorka o tom diskutovať nechcela 🤷.

Budem vďačná za každé info!

jana_zofie
21. črc 2020

@vivien0607 Tady ti asi moc bohužel neporadím, ale nedá mi to se nezeptat - čím ti vyloučili preeklampsii (poměrem sFlt/PlGF?), v kolikátém jsi týdnu (osobní profesní zvědavost, leč lékař nejsem, takže v nějakém doporučování bych byla dost opatrná...)?

vivien0607
autor
21. črc 2020

Som v 35+6, podrobnosti mi nehovorili, hospitalizovali má na tri dni do nemocnice a vyšetrovala horom dolom...ale ako pozerám na správu je tu aj ten pomer, ktorý spomínaš...

jana_zofie
21. črc 2020

Když ono je to pro ně asi dost těžké a vůbec se jim teda nedivím, i když tam ta preeklampsie ani cholestáza není. Náhodou něco a bude z toho průšvih. To si asi nikdo z nich nelajzne a já osobně bych se taky spolehla na to, co mi doporučují, možná bych byla i ráda, že mě nechají donosit do termínu, jenže já jsem dost opatrný člověk a v případě doporučení bych se vyvolání nebránila (i když je pravda, že sama jsem přenášela dost dlouho a doufala v to, že mi ho vyvolávat nebudou, což nakonec ne, ale urychlit mi ho stejně museli). Prostě mě by ty výsledky uklidnili, jako že se nic vážného neděje, ale stejně bych je poslechla. Ale bylo by mi teda líto, že to se mnou doktorka neprobere víc, to jo.

vivien0607
autor
21. črc 2020

Vďaka za reakciu 🙂 No ved prave, ja tiez uplne odporovat nechcem, ale chcela by som tomu rozumiet, akoze ake riziko predstavuju tie zvyene jaterky samy o sebe...Vyskusala som nejake online poradne, tak snad sa nieco dozviem 🙂

merope
21. črc 2020

Zkus si zjistit další info, ale pokud jsou zvýšené jaterky jedním ze signálů preeklampsie, tak je otázka, zda byla vyloučená úplně nebo zda to opravdu není jeden ze symptomů. Já byla hospitalizovaná začátkem února kvůli otokům, preeklampsie taky (zatím) vyloučená, jen mi blbnul tlak a pořád horší a horší otoky. No a rodila jsem koncem února právě kvůli preeklampsii, která se mezitím rozjela. Proto s tebou možná teď vůbec nic nechtějí řešit, protože nikdo neví, zda už se tam pomalu něco nerozjíždí.

A jinak vyvolávání porodu sice není úplně "přirozený porod" se vším všudy, ale chybí tam primárně ty šoky kolem - porod v autě, ve vaně doma a další šílenosti "jak jsme jeli, ale brzo a museli se vracet a tak". Jinak nevím jak v tvé porodnici, ale co jsem viděla, tak se snaží teď vyvolávat velmi šetrně a pomalu, právě aby se ten porod rozjel sám o sobě.

jana_zofie
21. črc 2020

@merope to vylouceni pres sflt/plgf je prave docela spolehlive. Sice to je oficialne jako vylouceni na nekolik tydnu, ale pani uz ke skoro 36 tyden, takze to bych opravdu brala, ze ji nema. Jenze u tehotenstvi bych proste neriskovala at uz za tim stoji cokoli.

camillaq
21. črc 2020

Já jsem měla v těhotenství vysoké jaterní testy. S prvním synem alt 5, zlucove kyseliny mi tenkrát nedělali. Nechali mě donosit do 38 tt a pak vyvolali porod. S druhym synem jsem měla v 32 tt alt 12, zlucove kyseliny 37. Ležela jsem týden na kapackach, hodnoty trochu klesly, v 36+4 tt mi nabídli vyvolání porodu, že by moc nečekali, souhlasila jsem. Týden po obou porodech jsem testy měla už v pořádku.

vivien0607
autor
22. črc 2020

@camillaq, @jana_zofie, @merope

Diky holky za reakcie. Áno, preeklampsia je určite vylúčená. Okrem toho ze nemám žiadne ťažkosti, všetky laboratórne vyšetrenia boli OK. Cholestazu rovnako, zlucove kyseliny v norme...

Ak by niekto ďalší hľadal, mam dve odpovede od odbornikov, ktoré sa odkláňajú od akéhokoľvek vyvolávania 🙂

http://www.porodnice.cz/poradny/zvysene-jaterni...

https://www.ulekare.cz/poradna-lekare/vysoke-ja...

merope
22. črc 2020

@vivien0607 Díky za info - pěkné shrnutí. Doporučila bych si tyto odpovědi vytisknout a vzít s sebou do poradny, až budete to vyvolání řešit 🙂. Držím pěsti, ať je vše ok.

vivien0607
autor
22. črc 2020

@merope áno to plánujem 🙂) a ďakujem krásne!

pipi_puncocha
22. črc 2020

@vivien0607 měla jsem podobné hodnoty, porod spontánní, 40+1, praskla mi voda. Syn zdravý, vše ok, po šestinedělí ještě testy malinko vyšší, do 3 měsíců od porodu v normě. Držím palce.🍀

vivien0607
autor
22. črc 2020

@pipi_puncocha to je skvelé🙂)! A ako sa k tomu stavali v tvojej porodnici? Odporúčali vyvolávanie či vôbec?

pampeliska9494
4. srp 2020

Ahoj, já jsem momentálně 32+6tt a jsem již 14 dní hospitalizována na rizikovem kvůli zvysenym jaterním testum. Též nemám jiné priznaky- žádné svědění, žádné otoky ani vysoký tlak. Jen zvýšené jaterky a občas tlak v oblasti jater. Doktoři mi před 14 dny nasadili Ursosan a Transmetil, týden sly testy nahoru, až do hodnot alt 3 a ast 7,5. Nyní hodnoty pomalu klesají na alt 1,5 a ast 4. Zatím si mě tady chtějí stále nechat. Po týdnu brání ursosanu mi delali test na zlucove kyseliny, vyšly mi 22. Otázkou je, zda nejsou zvyseny branim Ursosanu, což je vlastně též zlucove kyselina... moc nevím co se mnou bude dal, o propuštění zatím nemluvila chtějí mě dál sledovat. Žádnou diagnózu zatím tedy nemám i když se spíš přiklánějí k té cholestaza. Taky mi sdělili, že tehotenstvi by mělo být ukončeno v 37tt.

@vivien0607

pampeliska9494
4. srp 2020

@vivien0607 a jak jsi na tom nyní, něco se změnilo na tvém stavu? 🙂

vivien0607
autor
4. srp 2020

Ahoj @pampeliska9494, v prvom rade držím palce, nech to všetko dopadne najlepšie ako moze! Ono pri tých zlucovkach nad 8 už bývajú standartne ešte opatrnejší... Stiahni si z tejto stránky doporučený postup v pdf k cholestaze je to tam dobre vysvetlené (tam sa píše že nad 20 to už je mierna forma cholestazy je, zároveň že pôrod v 38tt nie je nutný)-https://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-... . Každopádne mozu ti ešte stále zlucovky klesnúť, držím palce! Ja som dnes už 37+6, ďalšiu kontrolu mám 38+2 a zatiaľ druhýkrát o vyvolávani nikto nic nespomenul, tak ja nie som proaktívna a tiež mlcim, aj keď so sebou nosím tie odpovede od lekárov z online poradni, že samotná evalvace jaternich hodnôt nie je indikaciou k vyvolavaniu porodu🙂))). Hodnoty mi našťastie výrazne poklesli. Už mam vlastne len mierne zvýšené to ALT myslím ze 1,31 a AST je hraničné 0,51 (do 0,50 je norma).

pampeliska9494
4. srp 2020

@vivien0607 děkuji moc za info 🙂 ještě se zeptám, přišli na příčinu tvých zvýšených jaternich testů? A jaké léky jsi brala/beres, že šla jaterní testy dolů? Dekuji

vivien0607
autor
4. srp 2020

@pampeliska9494 neprišli... vraj to tak proste v tehotenstve občas býva...Proste záťaž na organizmus...Beriem Ursosan a Transmetil a ešte doplnkovo železo... Každopádne, neviem, či ti to pomôže, alebo to bude pre teba príliš ezo :P ale ja osobne sa snažím so všetkým pracovať aj psychosomaticky, a kedže játra sú orgánom hnevu, tak som sa to snažila vnútorne riešiť aj to...(keby si chcela vedieť o tom viac, kľudne napíšem 🙂

vivien0607
autor
4. srp 2020

@pampeliska9494 len stále dúfam, že to tak ostane. 6e sa hodnoty udržia pekne takto, alebo ešte klesnú 🙂)) Vždy vo štvrtok mám odbery a piatok kontrolu, tak tá noc vždy stojí za to 🙈

pampeliska9494
4. srp 2020

@vivien0607 děkuji a moc ti přeji, aby hodnoty jen klesaly a měla jsi porod, jaký si prejes🙂 o tom hněvu jsem taky slyšela, řekni mi , prosím, jak s tím pracujes?

pampeliska9494
4. srp 2020

@vivien0607 ještě bych měla dotaz- test na zlucovky ti dělali předtím, než nasadili Ursosan nebo až po nasazeni ursosanu? Děkuji🙂

vivien0607
autor
5. srp 2020

@pampeliska9494 poslala som ti správu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru