Artritida a těhotenství, máte zkušenost?

bclk
23. říj 2014

Milé maminky, naleznou se mezi vámi ty, které mají diagnozu nemoci revmatoidní artritida? Měly jste nějaká zvláštní opatření v souvislosti s nemocí ještě před otěhotněním? Nebo otěhotněla jste některá nočekávaně a pak jste až řěšily s lékaři? Já mám diagnozu reaktivní artritida, což znamená otokoky některých kloubů nárazově, třeba po prodělané infekci a pak, po vyléčení, mám i na několik let klid. Nedávno mě ale začal bolet jeden kloub u prstu na noze, nic strašného, žádné léky neberu, ale ráda bych v brzké době otěhotněla. Vím, že toto se konzultuje s lékařem, což také budu, jen mne zajímají vaše zkušenosti s těhotenstvím a jak jste se s nemocí vypořádaly vy. Děkuji 🙂

kativka
27. říj 2014

Ahuj, mám dvě dítka, poslední tři měsíce mě trápí stěhovavé bolesti, na revmatologii mají podezření na revmatoidní artritidu, ale dokud si nebudou jisti 100%, tak se zatím pátrá. řekl mi, že pokud bych chtěla třetí dítko, tak co nejdřívě,že v těhotenství se to zlepší, protože tělo si produkuje vlastní kortikoidy, ale po porodu se může stát, že se třeba o dítko nepostarám, že může být prudký skok dolů :( jak často ti trvají bolesti, pokud sednou na kloub?

bclk
autor
28. říj 2014

Ahoj, ke mně se nemoc vrátila asi po 5 letech. Mezitím jsem byla zdravá, žádný projev a ,mezitím se mi narodil chlapeček. V současné době nám otok na kloubu asi 4 měsíce. V srpnu jsem byla jsem těhotná, ale o miminko jsem ve 13. týdnu bohužel přišla. Je pravda, že během těhotenství se bolestivé projevy zmírnily, dá se říct, že jsem o tom ani nevěděla. Ale teď se to zase vrátilo. U doktora jsem zatím nebyla, chystám se objednat na konzultaci. Jelikož bych chtěla, jak to půjde otěhotnět, nechci brát žádné léky. Při nich se otěhotnět nemůže ani se nesmí kojit. Ale hlavně odpověď na Tvou otázku - bohužel bez léků mě otok ani bolest nepoleví, jen tak to neodezní. Bolí to průběžně, některý den více, některý méně. Ale jak říkám, dá se to vydržet, spíš nechci momentálně nic užívat... Snad mi u doktora poradí, jak dál i bez léků. Přeji, ať je to u Tebe v pořádku a bez bolestí... 🙂

milada2
28. říj 2014

@bclk Ahoj, ja mam revmatoidni artritidu. Ale urcite s mnohem horsim prubehem nez Ty, takze Te nechci strasit. Jswm v horsim stavu nez Ty, prestoze uz nekolik let v kuse beru tu nejvyssi moznou lecbu, co se tyka prasku a dokonce si picham i biologickou lecbu. A presto jsem otehotnela a donosila dite 😉

A kdyby bylo nejhur, neni pravda, ze se v tehotenstvi a pri kojeni nesmi brat leky. Ja leky brala v tehotenstvi i pri kojeni. Jsou samozrejme leky, ktere se nesmi, ale i takove, ktere se muzou

kativka
22. led 2015

@milada2 a jaké léky bereš? mě doktor tlačí do MTX, s tím, že je to teratogen, takže neplánované těhotenství nepřipadá v úvahu

@bclk jj, to mám podobné, chci, aby se miminko případně vyvíjelo v "čistém" těle, doktor mi sice řekl, že stačí vysadit léky a po třech měsících se začít snažit, ale i tak :( byla jsi na RTG? mě začínají nepatrné změny na kloubech...

bclk
autor
22. led 2015

Ahoj, akorát se pokoušíme o miminko, takže žádné léky neberu. Kloub mám stále oteklý, paní doktorka mi naposledy udělala obstřik, asi nějaké lokální kortikoidy. Mohu si na to stříkat Prontoflex sprej, který trochu pomáhá, ale nijak zásadně mi to nevyléčil. Já to mám asi mírnější než ty, i ukazatele ve výsledcích z odběru krve nebyly nijkak vysoké. Těhotenství můj stav to prý nevadí, ale je možné, že pak budu mít bolesti. Anebo, jak se uvádí v příspěvku výše, kloub se během těhotenství naopak zklidní sám. Jsem odhodlaná to zatím takhle vydržet a pak si to holt doléčím těmi drijáky. Zkoušela jsem i mamíchanou čajovou směs vyloženě na tyto problémy od jedné dobré bylinkářky, ale to je běh na dlouhou trať... Na RTG jsem nebyla....

kativka
22. led 2015

@bclk aha, tak hodně štěstí, aby všechno probíhalo ve zvládnutelné míře a mimi se zadařilo. zkouším taky různé alternativy, tak uvidíme.

milada2
23. led 2015

@kativka Beru MTX, medrol, arcoxii, kyselinu listovou, caltrate a picham si biologickou lecbu. V tehotenstvi jsem brala medrol a plaquenil. S MTX rozhodne otehotnet nesmis, ani minimalne tri mesice po jeho dobrani ( oficialne se uvadi 6 mesicu)

kativka
23. led 2015

@milada2 díky, mohla bys mi napsat, co se změnilo po tom MTX? doktor mi řekl, že to je strašný driák, že nehezky ztloustnu, bude mi špatně a tak, tak se toho docela bojím. ☹

milada2
23. led 2015

@kativka Nepřibrala jsem po něm vůbec, nebylo mi po něm špatně, po stránce vedlejších účinků mi nezpůsobil vůbec nic. Beru ho krom cca roční přestávky okolo těhotenství od ledna 2010, takže už celé 4 roky. A to jsem dlouho brala nejvyšší možnou dávku. I teď ji mám poměrně vysokou. Ale samozřejmě každý reaguje jinak.

kativka
26. led 2015

@milada2 aha, tak to zní dobře. a když jsi vysadila kvůli těhu, nebyl stav rapidně horší, protože tělo nemělo najednou tu svoji "drogu", zatím to patlám bez léků, protože se říkám, že jakmile jednou nasadím a pak vysadím, bude to horší, než kdybych nezačala

milada2
29. led 2015

@kativka Zkus si o léčbě RA něco načíst. Těch informací je moc, to bych se upsala... třeba tady http://revmatoidni-artritida.nazory.cz/index.ph...

Léky, které se nasazují, mají různou účinnost a různý význam. Ve zkratce ty nejvíce užívané... Nesteroidní antirevmatika jsou léky na bolest a zánět (obecně třeba ibuprofen apod., na revma arcoxia, cipralex). Neléčí, prostě jen tlumí bolest. Kortikosteroidy snižují imunitu, tlumí zánět, účinkují rychle, velmi pomáhají, ale opět pouze pro danou chvíli, jakmile se vysadí,problémy jsou zpátky (prednison, medrol). A pak jsou to chorobu modifikující léky, kam patří právě metotrexát. Jejich cílem je kontrola aktivity zánětlivého kloubního procesu a dlouhodobá remise, tedy dlouhodobé potlačení projevů nemoci. Ty opravdu léčí.

Takže metotrexát není žádná droga, která by Ti něco dodávala a po jejím vysazení by Ti něco chybělo a bylo ještě hůř. Samožřejmě, že po jeho vysazení se Tvůj stav může zhoršit, ale ne tím, že by Ti chyběl metotrexát coby droga.

Pravd je, že můj stav se po vysazení zhoršil, ale ne vysazením metotrexátu, ale otěhotněním (otěhotněla jsem brzy po vysazení). U mě pravidlo zlepšení se v těhotenství neplatilo, naopak, ale to už je jiný příběh.

kativka
29. led 2015

@milada2 Díky za vyčerpávající info, čtu všude, až si říkám, jestli to není na škodu. Tohle jsem chtěla slyšet 😀

ronja27
8. říj 2018

Ahojky, potřebovala bych poradit a tak bych ráda oživila tuto diskuzi.
Je mi 38 let a už nějakou tu dobu se snažíme o další mimčo. Bohužel se nedaří. Manžel ma revmatickou artritidu a nedávno jsem zjistila, že mu doktorka předepsala methotrexat. Po přečtení přibalového létáku jsem byla nemile překvapena. Manžel o jeho účincích na plodnost ani o důsledcích na moje případné těhotenství neměl tušení. Bere ho cca půl roku. Na netu jsem se dočetla, že by jsme po jeho vysazení měli půl roku počkat než se budeme snažit o mimi.
Jsem z toho docela rozhozená. Už tak jsem dost řešila můj věk a ted ještě pokud ho manžel vysadí , půl roku čekání....Oba by jsme rádi přesto ještě mimčo. Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Je nutné čekat těch 6 měsíců nebo stačí cca 3 měsíce?

normalnimatka
8. říj 2018

@ronja27 konzultace s doktorem .asi jde o nějakou látku v tý sračce, která může nadělat neplechu při počínání novýho životě..?

ronja27
11. říj 2018

Manžel to právě z dr. konzultoval. Řekla mu, že do 14 dnů bude mít tělo čistý, když přestane methotrexat brát. K neplodnosti se nijak nevyjádřila. Prý se to týká spíš žen, to doporučení v příbalovém letáku. Že si nemá dělat starosti. V příbalovém letáku píší ale něco jiného, než nám říka dr. Jsem z toho v rozpacích...

normalnimatka
11. říj 2018

@ronja27 tak bych pátrala ještě na více frontách.... kapacita-učitel farmaceut, enbo tak podobně.... sežeňte víc názorů, at jste v klidu;) jako může to bejt fakt fuk. těhotná si např. nemůže vzít ani céčko pomalu žejo:D třeba je to jen klasická opatrnost. a třeba tam o něco jde.

ronja27
11. říj 2018

no právě .. v mém věku si už netroufám zbytečně riskovat

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru