5.nemoc ve třetím trimestru. Projeví se vyrážkou nebo může i jinak?

sima_k
15. dub 2024

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda se někdo setkal s 5.nemocí ve 3.trimestru? Jsem ve 31 tt a dnes pětileté dceři propukla tato nemoc. Mám situaci řešit už teď nebo čekat jestli se nákaza projeví i u mě? Případně, kdybych nemoc chytla, projeví se u mě taky vyrážkou nebo může i jinak? Své doktorce budu volat zítra, dnes neordinuje. Děkuju za sdílení osobních zkušeností 😊

radkah1984
15. dub 2024

@sima_k já bych to určitě řešila. Nedávno jsem četla příběh paní, kdy měla patou nemoc a nemělo to stastny konec. Tak se určitě poraďte s lékařem, držím palce

patypresdevaty
15. dub 2024

Dospělí většinou pátou nemoc nechytnou, protože ji prodělali v dětství. Málokdo z dnes dospělých ale ví, jestli ji prodělal.
Nemoc je ale zároveň nebezpečná pro plod, takže bych se určitě poradila s lékařem (praktik/gynekolog), jak postupovat. Teď už nelze ovlivnit, jestli ses nakazila, nebo ne, protože infekční fáze už u dcery proběhla. Případně se ale bude hlídat u Tebe průběh a miminko

zuzkasim
15. dub 2024

Kolega v práci měl 5. nemoc a chodil s ní do práce, protože nevěděl, co to je a neřešit to včas, já seděla s ním v kanceláři jako těhotná... doktorce jsem to pak říkala, pokrčila rameny, že teď už se stejně nic dělat nedá. Miminko bylo zcela v pořádku. Dospělí to chytnou málokdy. Tak jen abych tě uklidnila, ale s doktorkou se určitě poraď.

sima_k
autor
15. dub 2024

Dekuju moc za odpovedi. Ted jsem volala aspon sestre na gynekologii (jestli mi zatim neposle treba zadanku na krev) a docela mi odsekla, ze s tim nic delat nejde, ze ted uz je dite hotovy a je to uz uplne jedno. Myslela jsem, ze aspon teda otestuji protilatky. Pry je to k nicemu. no zitra jdu akorat na screening do nemocnice, preptam se jeste tam

veronka_123
15. dub 2024

Ja jsem prodelala 5.nemoc ve 26.tt - byla jsem na protilatkach ve kterych se mi potvrdila probihajici nemoc. Od te doby jsem byla akurat vice sledovana a miminko tedy snad bude v poradku. 🙏 Zatim se jevi vse ok

sima_k
autor
15. dub 2024

@veronka_123 a muzu se zeptat jake jsi mela priznaky? Nebo jsi prisla do styku s nakazenym a proto ti brali protilatky? A jak vetsi sledovani probihalo? Moc dekuju a drzim palce! Urcite bude vse ok 🍀

veronka_123
15. dub 2024

@sima_k ano donesli to deti, ze skolky. Jinak bych to nepoznala - bolela me jenom hlava nekolik dni 🙂 Delali mi kazde 2-3 tydny utz - dr. sledoval rust miminka a prutoky 🙂 Zatim je vse tabulkove 🙏

sima_k
autor
15. dub 2024

@veronka_123 tak to je moc dobre, ze je vse v poradku 😊

sikkacirek
16. dub 2024

Já to teď řeším taky, ale jsem v 18. týdnu a mám teda nervy v kýblu, mají to děti, mě zatím nic není..na gyndě mi řekla, že nic nehrozí a nemám to řešit (docela jsem čuměla) 🙈, ale nejsem debil, tak jsem si obvolala infekční a hned včera mne hnali na odběry, že naopak to může být v druhém trimestru dost průser a musí se to hlídat a dneska se dozvím, zda mám protilátky, nebo ne a podle toho pak budu hrotit kontroly u doktorky na nějakém spec. pracovišti, abych měla jistotu....ale určitě to bude dobrý, musí...tohle těhotenství už jsem řešila toxoplazmozu, prvoinfekci oparu a už si zasloužím klid 😀

sima_k
autor
16. dub 2024

@sikkacirek tak drzim moc palce, napis sem pak jak jsi dopadla s protilatkama. Ja se na to dnes preptam v nemocnici u screeningu a pripadne si na ty odbery zajdu jako samoplatce..urcite to bude dobry 😊

sima_k
autor
16. dub 2024

@sikkacirek ale to s tou gyndou me teda prekvapuje. U me taky pristup uplne nezajem…zatim teda jen od sestry, uvidim az to reknu primo doktorce. Ale je zvlastni, ze nekde posilaji hned na krev a hlidaji a nekde nad tim mavnou rukou co

sikkacirek
16. dub 2024

@sima_k jako po mě nic platit nikdo nechtěl za ten odběr, volalal jsem přímo na infekční kliniku a ještě se mě ptala, zda nechci odběry na něco dalšího, když tam jsem....jako já tomu taky nerozumim, že prostě každej doktor řekne něco jinýho, přitom si stačí něco načíst a vše je jinak....ale jako stres je to hustej, já jdu na utz na genetiku až 6. května, takže to bych zešedivěla do té doby :D

veronka_123
16. dub 2024

@sima_k je potreba tvrdit, ze mate priznaky, jinak jsem zjistila, ze to neresi. Mne sestra tvrdila, ze jsem to urcite uz mela v detstvi ale, ze tedy kdyz tvrdim, ze mi neni dobre tak mi tu krev naberou...a ejhle - v detstvi jsem zadnou 5. nemoc nemela 😅

sima_k
autor
16. dub 2024

@veronka_123 tak to mi presne dneska rekli v nemocnici, ze vetsina z nas to urcite v detstvi mela..ale to prece neni zadna jistota 🤷🏼‍♀️ rekli mi at si ty protilatky vydupu u svyho gynekologa. Tam jdu v patek, tak to zkusim no..

sima_k
autor
16. dub 2024

@sikkacirek a uz mas vysledky tech protilatek?

sikkacirek
17. dub 2024

@sima_k tak teď jsem je dostala...protilátky mám a spíš to vypadá, že z minulosti, protože jsme na ně šla hned jak jsme zjistili tu pátou nemoc u malého, ale i tak musím prej jít na kontrolní utz, tam jdu hned teď v pátek, ale že prej to vypadá pozitivně, tak jako jsem asi o milion kg lehčí, ale jako za poslední dva dny jsem tomu nahoře (i když v něj nevěřim :D)naslibovala tolik věcí, když to dobře dopadne, že už ani nevím, co vše mám dodržet :D

sima_k
autor
17. dub 2024

@sikkacirek tak to je dobra zprava! 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru